

Passintarkastukseen liittyvä opaste Helsinki-Vantaan lentokentällä. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
EU:n rajaviranomainen: Terroristit hyödyntävät kaaosta Euroopan rajoilla
Eurooppaan tulee pakolaisvirran mukana jatkuvasti henkilöitä, joilla on yhteyksiä terroristiorganisaatioihin. He pääsevät EU:n alueelle huomaamatta väärennettyjen passien avulla. Väärennettyjen asiakirjojen käyttö on riskitöntä, sillä virheellisten tietojen antaminen viranomaisille ei ole rangaistavaa. Tämä on todellinen uhka koko maanosalle, todetaan EU:n rajaturvallisuusvirasto Frontexin vuosittaisessa riskikartoituksessa. Asiasta kirjoitti Ruotsin SVT.
Kuvaava esimerkki rikollisten toimista on Osama Krayen, joka otettiin kiinni jokin aika sitten syytettynä yhteyksistä Brysselin terroritekoihin. Hän saapui pakolaisena Kreikkaan Leroksen saarelle, esitti väärennetyn syyrilaisen passin ja matkusti kenenkään estämättä Brysseliin.
Samaa keinoa ovat käyttäneet monet muutkin, alunperin Euroopasta kriisialueille lähteneet henkilöt, joilla on todettuja yhteyksiä terrroristijärjestöihin. Omalla nimellään he eivät olisi päässeet takaisin kotimaahansa.
Frontex arvostelee raportissaan viranomaisten käytössä olevia laitteita, jotka eivät tunnista väärennettyjä dokumentteja. Arvostelun kohteeksi joutuvat myös kirjavan ammattitaidon omaavat rajaviranomaiset.
Ongelmallista on tietysti sekin, että suurella osalla pakolaisista ei ole minkäänlaista todistusta henkilöllisyydestään ja viranomaisten on vain luotettava pakolaisten itsestään antamiin tietoihin.
Johtopäätöksessään Frontex painottaa sitä, että pakolaiset EU:n ulkorajoilla pitäisi nähdä myös turvallisuusriskin kannalta ja EU:n pakolaisia koskevaa yhteistä tiedonvaihtoa tulisi parantaa
Isis-solu Ruotsiin
Ruotsalainen Expressen-lehti kertoi eilen, että maahan on jo saapunut seitsemän tai kahdeksan ISIS-järjestöön kuuluvaa henkilöä, joiden tarkoituksena on iskeä siviilikohteisiin. Maan turvallisuuspoliisi Säpo suhtautuu uhkaan äärimmäisen vakavasti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Terho Ykkösaamussa: EU:n rajavartiojoukko erikoinen valtioiden itsenäisyyden kannalta

Soini: Ihmissalakuljetus järjestettyä toimintaa Venäjän puolelta

Yhdysvaltain sisäministeriö varoittaa kansalaisiaan terrorismista Euroopan lomilla
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.














