

Passintarkastukseen liittyvä opaste Helsinki-Vantaan lentokentällä. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
EU:n rajaviranomainen: Terroristit hyödyntävät kaaosta Euroopan rajoilla
Eurooppaan tulee pakolaisvirran mukana jatkuvasti henkilöitä, joilla on yhteyksiä terroristiorganisaatioihin. He pääsevät EU:n alueelle huomaamatta väärennettyjen passien avulla. Väärennettyjen asiakirjojen käyttö on riskitöntä, sillä virheellisten tietojen antaminen viranomaisille ei ole rangaistavaa. Tämä on todellinen uhka koko maanosalle, todetaan EU:n rajaturvallisuusvirasto Frontexin vuosittaisessa riskikartoituksessa. Asiasta kirjoitti Ruotsin SVT.
Kuvaava esimerkki rikollisten toimista on Osama Krayen, joka otettiin kiinni jokin aika sitten syytettynä yhteyksistä Brysselin terroritekoihin. Hän saapui pakolaisena Kreikkaan Leroksen saarelle, esitti väärennetyn syyrilaisen passin ja matkusti kenenkään estämättä Brysseliin.
Samaa keinoa ovat käyttäneet monet muutkin, alunperin Euroopasta kriisialueille lähteneet henkilöt, joilla on todettuja yhteyksiä terrroristijärjestöihin. Omalla nimellään he eivät olisi päässeet takaisin kotimaahansa.
Frontex arvostelee raportissaan viranomaisten käytössä olevia laitteita, jotka eivät tunnista väärennettyjä dokumentteja. Arvostelun kohteeksi joutuvat myös kirjavan ammattitaidon omaavat rajaviranomaiset.
Ongelmallista on tietysti sekin, että suurella osalla pakolaisista ei ole minkäänlaista todistusta henkilöllisyydestään ja viranomaisten on vain luotettava pakolaisten itsestään antamiin tietoihin.
Johtopäätöksessään Frontex painottaa sitä, että pakolaiset EU:n ulkorajoilla pitäisi nähdä myös turvallisuusriskin kannalta ja EU:n pakolaisia koskevaa yhteistä tiedonvaihtoa tulisi parantaa
Isis-solu Ruotsiin
Ruotsalainen Expressen-lehti kertoi eilen, että maahan on jo saapunut seitsemän tai kahdeksan ISIS-järjestöön kuuluvaa henkilöä, joiden tarkoituksena on iskeä siviilikohteisiin. Maan turvallisuuspoliisi Säpo suhtautuu uhkaan äärimmäisen vakavasti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Terho Ykkösaamussa: EU:n rajavartiojoukko erikoinen valtioiden itsenäisyyden kannalta

Soini: Ihmissalakuljetus järjestettyä toimintaa Venäjän puolelta

Yhdysvaltain sisäministeriö varoittaa kansalaisiaan terrorismista Euroopan lomilla
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.

Perussuomalaiset: Helsingin talousarvio vuodelle 2026 on ideologinen ja vastuuton
Perussuomalaiset kritisoi voimakkaasti kaupungin vuoden 2026 talousarviota, joka nojaa epärealistisiin oletuksiin ja ideologisiin painotuksiin. Talousarvion valmistelijat ovat sivuuttaneet kasvavan velkataakan, muuttuvan väestörakenteen ja kaupungin ydintehtävien priorisoinnin.

Onni Rostilan kolumni: Laitaoikeiston menestysresepti
Uusi Suomi: ”Ääri- ja laitaoikeisto eli oikeistopopulistit tai radikaalioikeisto ovat nousseet Euroopan suosituimmaksi puolueperheeksi”. Median nimilista kasvaa, mutta ymmärrys ei, kirjoittaa kansanedustaja Onni Rostila kolumnissaan.
Uusimmat

Työllisten määrä kasvoi lokakuussa

Kolumni: Suomen suhtautuminen maahanmuuttoon muuttui 90-luvulla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










