

LEHTIKUVA
Euroalueen talous jäämässä taas Yhdysvaltain ja Kiinan toipumisesta jälkeen – kaksoistaantuma häämöttää
Euroalueen talous näyttää jäävän taas muiden talousmahtien kasvusta jälkeen. Euroalueen talous kääntyi loppuvuodesta 2020 jälleen laskuun. EU:n rokoteohjelman vastatuuli merkitsee kaiken järjen mukaan sitä, että eurotalous valahtaa uudelleen taantumaan.
Euroalueen nuupahtavan talouden lisäksi erityistä murhetta aiheuttaa jäsenmaiden talouksien eritahtinen kehitys. Kun Saksan ja Espanjan taloudet pitävät Eurostatitn ennakkokatsuksen mukaan pintansa, rojahti Italian ja Ranskan taloudet pahasti pakkaselle. Eri tahtiin kulkeneet taloudet ovat luoneet jännitteitä euroalueen sisälle.
Talous toipuu hitaasti
Euroopan keskuspankki arvelee euroalueen saavuttavan pandemiaa edeltävän talouden vasta vuoden 2022 aikana. Kiina on jo tässä mielessä jo toipunut pandemiakriisistä. Yhdysvallat toipuisi tänä vuonna.
Kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n mukaan euroalue on monella tapaa haavoittuva koronaviruksen aiheuttaman pandemian edessä. Etelä-Euroopan maat ovat nojanneet vahvasti turismiin. Toiseksi Euroopassa on lukuisia pieniä ja keskisuuria yrityksiä. Pandemiarajoitukset ovat iskeneet myös näihin yrityksiin suuryrityksiä voimakkaammin.
Berengerg-pankin pääekonomisti Holger Schmieding huomauttaa, että talouden kangertelu voi johtaa myös poliittisiin ongelmiin. Italian hallitus on jo kaatunut ja uuden hallituksen muodostaminen näyttää hyvin vaikealta.
Toiveet pandemian päättymiseen
Uutistoimisto Bloomberg huomauttaa, että euroalueen talouden toipumisvaikeudet toistavat tuttua kaavaa. Euroalue vajoi vuosiksi eurokriisiinsä finanssikriisin säikähdettyä markkinat.
EU:n rokoteohjelman käynnistysvaikeuksista huolimatta toiveet on kasattu pandemian päättymiseen. Kyseessä on eräänlainen viivytystaistelu.
Ranskan valtiovarainministeri Bruno Le Maire kertoo Bloombergille, että euroalueella on kyllä kaikki tarvittava ripeäänkin toipumiseen. Se vaatii vain pandemian päättymistä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valuuttaliittojen vaihtoehdot: Tulonsiirrot tai hajoaminen

Poliittinen paine ajamassa EU:n elvytysrahat sirkushuveihin

Euroopan talous ja moraali jakaantumassa taas kahtia

FT laski: Euromaiden budjettialijäämä lähes biljoona euroa

Puisto ja Immonen: Suomen talouden kantokykyä ajetaan koetukselle

Bloomberg: EU myöntämässä Trumpilla olleen syyt irtautua Maailman kauppajärjestö WTO:sta Kiinan protektionismin vuoksi

Informaatiosotaa? Kiina hyllytti BBC:n

Rahaa painetaan – riski inflaatiosta ja korkojen noususta kasvaa

Politico: Kiina ärähti Saksalle – Saksan pitäisi keskittyä kauppaan, eikä ihmisoikeuskysymyksiin
Viikon suosituimmat

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.