

PS ARKISTO
Eurovaaliehdokas Lauri Laitinen ihmettelee tekopyhää välikysymystä: ”Keskusta ei ole koskaan äänestänyt yhteisvelkaa vastaan”
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja, eurovaaliehdokas Lauri Laitinen pitää keskustan välikysymystä tekopyhänä silmänkääntötemppuna oman EU-politiikkansa peittelemiseksi.
Keskusta syyttää Orpon hallitusta uuden yhteisvelan hyväksymisestä, vaikka perussuomalaiset on yksiselitteisesti torjunut uuden yhteisvelan ottamisen missään olosuhteessa.
– Keskusta kritisoi oikein yhteisvelan ottoa viitaten muun muassa moraalikatoon ja liittovaltiokehityksen edistymiseen, mutta pyrkii niputtamaan nämä kehitykset hallituksen syyksi, vaikka keskusta itse on ollut edistämässä vastustamiaan asioita viime vuosikymmeninä. Sanat ja teot eivät ollenkaan täsmää keskenään, moittii Lauri Laitinen.
Keskusta äänesti elpymispaketin puolesta
750 miljardin euron elpymispaketti hyväksyttiin eduskunnassa äänin 134-57, keskustan eduskuntaryhmästä 27 äänesti puolesta, 2 vastaan ja 1 oli poissa. Elpymispakettia vastaan äänestäneet keskustalaiset kansanedustajat saivat varoituksen eduskuntaryhmältä, jota Antti Kurvinen johti tuolloin. Lisäksi finanssikriisin aikaan keskusta asettui tukemaan Portugalin tukipakettia.
– Kuinka uskottavaa tämä keskustan EU-kritiikki siis on? Vaalien alla julistetaan kerrasta toiseen siitä, kuinka keskusta on yhteisvelkaa ja liittovaltiokehitystä vastaan, mutta jokaikinen kerta kun on aika äänestää näitä asioita vastaan eduskunnassa, on keskusta pettänyt sanansa ja asettunut tukemaan yhteisvelkaa ja liittovaltiokehitystä.
Viime hetken silmänkääntötemppu
Laitisen mukaan kertaluonteisuuteen on turha vedota, koska näitä ”kertaluonteisia” paketteja ollut jo lukuisia viime vuosikymmenten aikana.
– Tämä keskustan viime hetken silmänkääntötemppu vaalien alla todistaakin jälleen kerran sen, että perussuomalaiset on ainoa vaihtoehto EU-liittovaltiokehitystä vastaan, Laitinen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- silmänkääntötemppu PS-Nuoriso yhteisvelka EU-elpymispaketti Lauri Laitinen Antti Kurvinen liittovaltiokehitys perussuomalaiset Eurovaalit hallitus Välikysymys Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:n elvytysrahat rikollisten liiveihin Italiassa – mafian apuna häärivät parhaat tukiasiantuntijat sekä tekoäly

Purra: Ei enää lisää EU-yhteisvelkaa kriisien varjolla

Demaripomo Lindtman kehui surullisenkuuluisaa 750 miljardin EU-elvytyspakettia – Riikka Purra puisteli epäuskoisena päätään: ”Voi veronmaksajaa”

Keskusta putosi vasemmiston syliin – Tynkkynen: ”Vanhaa keskustaa ei enää ole”

Mäenpää: Tuoreen puheenjohtajan puheet räikeässä ristiriidassa keskustan tekojen kanssa
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna
Lontooseen matkalla olleessa junassa tapahtui lauantai-iltana joukkopuukotus, jossa yksitoista ihmistä sai vammoja. Viranomaiset korostavat, että kyseessä ei välttämättä ollut terrori-isku ja kehottavat yleisöä olemaan spekuloimatta teon syitä. Joukkopuukotukset ovat yleistyneet Britanniassa. Kuukausi sitten Manchesterissa synagogan edessä tapahtunut joukkopuukotus myönnetään nyt islamistiseksi terroriteoksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää














