

PS ARKISTO
Eurovaaliehdokas Lauri Laitinen ihmettelee tekopyhää välikysymystä: ”Keskusta ei ole koskaan äänestänyt yhteisvelkaa vastaan”
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja, eurovaaliehdokas Lauri Laitinen pitää keskustan välikysymystä tekopyhänä silmänkääntötemppuna oman EU-politiikkansa peittelemiseksi.
Keskusta syyttää Orpon hallitusta uuden yhteisvelan hyväksymisestä, vaikka perussuomalaiset on yksiselitteisesti torjunut uuden yhteisvelan ottamisen missään olosuhteessa.
– Keskusta kritisoi oikein yhteisvelan ottoa viitaten muun muassa moraalikatoon ja liittovaltiokehityksen edistymiseen, mutta pyrkii niputtamaan nämä kehitykset hallituksen syyksi, vaikka keskusta itse on ollut edistämässä vastustamiaan asioita viime vuosikymmeninä. Sanat ja teot eivät ollenkaan täsmää keskenään, moittii Lauri Laitinen.
Keskusta äänesti elpymispaketin puolesta
750 miljardin euron elpymispaketti hyväksyttiin eduskunnassa äänin 134-57, keskustan eduskuntaryhmästä 27 äänesti puolesta, 2 vastaan ja 1 oli poissa. Elpymispakettia vastaan äänestäneet keskustalaiset kansanedustajat saivat varoituksen eduskuntaryhmältä, jota Antti Kurvinen johti tuolloin. Lisäksi finanssikriisin aikaan keskusta asettui tukemaan Portugalin tukipakettia.
– Kuinka uskottavaa tämä keskustan EU-kritiikki siis on? Vaalien alla julistetaan kerrasta toiseen siitä, kuinka keskusta on yhteisvelkaa ja liittovaltiokehitystä vastaan, mutta jokaikinen kerta kun on aika äänestää näitä asioita vastaan eduskunnassa, on keskusta pettänyt sanansa ja asettunut tukemaan yhteisvelkaa ja liittovaltiokehitystä.
Viime hetken silmänkääntötemppu
Laitisen mukaan kertaluonteisuuteen on turha vedota, koska näitä ”kertaluonteisia” paketteja ollut jo lukuisia viime vuosikymmenten aikana.
– Tämä keskustan viime hetken silmänkääntötemppu vaalien alla todistaakin jälleen kerran sen, että perussuomalaiset on ainoa vaihtoehto EU-liittovaltiokehitystä vastaan, Laitinen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- silmänkääntötemppu PS-Nuoriso yhteisvelka EU-elpymispaketti Lauri Laitinen Antti Kurvinen liittovaltiokehitys perussuomalaiset Eurovaalit hallitus Välikysymys Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:n elvytysrahat rikollisten liiveihin Italiassa – mafian apuna häärivät parhaat tukiasiantuntijat sekä tekoäly

Purra: Ei enää lisää EU-yhteisvelkaa kriisien varjolla

Demaripomo Lindtman kehui surullisenkuuluisaa 750 miljardin EU-elvytyspakettia – Riikka Purra puisteli epäuskoisena päätään: ”Voi veronmaksajaa”

Keskusta putosi vasemmiston syliin – Tynkkynen: ”Vanhaa keskustaa ei enää ole”

Mäenpää: Tuoreen puheenjohtajan puheet räikeässä ristiriidassa keskustan tekojen kanssa
Viikon suosituimmat

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Antikainen: Keskusta haluaa Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston
Eduskunta käsitteli torstaina 20.11. hallituksen esitystä ulkomaalaisten pysyvän oleskeluluvan ehtojen kiristämisestä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen korostaa, että pysyvä oleskelu Suomessa ei saa olla automaattista, vaan maahantulijoiden on ansaittava se.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.
Uusimmat

Bergbom: Mitä ihmettä SDP tekee Pirkanmaalla?

Pirkanmaalle tulossa turvalliset ajotiet
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












