

PS ARKISTO
Eurovaaliehdokas Mika Niikko: ”Suomen kansallista päätösvaltaa puolustettava”
Yrittäjä ja perussuomalaisten europarlamenttivaaliehdokas Mika Niikko on huolissaan Suomen päätösvallan supistumisesta EU:ssa.
– EU pyrkii jatkuvasti kaventamaan Suomen kansallista päätösvaltaa lisäämällä sääntelyä myös pienissä asioissa. EU kulkee kohti liittovaltiota, joten pyritään säilyttämään kansallinen päätösvalta mahdollisimman laajasti Suomella itsellään, Mika Niikko kertoo.
Hän ei hyväksy EU:n liittovaltiokehityksen lisäksi yhteistä velkaa ja tukipaketteja.
– Suomalaisten etu, turvallisuus ja elämäntapa pitää laittaa edelle kaikessa päätöksenteossa, Niikko korostaa.
Ulkopoliittista kokemusta
Varakansanedustaja Niikolla on pitkä kokemus Suomen ulkopolitiikan hoitamisesta. Hän on toiminut ulkoasianvaliokunnan puheenjohtajana ja EU-asioista vastaavan suuren valiokunnan jäsenenä.
Työ kansanedustajana perussuomalaisten ryhmässä vuosina 2011–2023 sekä kansainväliset tehtävät muun muassa Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnassa antavat Niikon mukaan hänelle hyvän pohjan mepin tehtävään.
– Minulla on ulkopoliittinen vahva kokemus ja laajat kansainväliset suhteet EU-alueen diplomaatteihin ja poliitikkoihin. Olen hyvä verkostoitumaan ja tiedän miten EU toimii, joten aikaa ei kulu opetteluun, Niikko tähdentää.
Turvallinen Suomi keskiössä
Niikko pitää tärkeänä, että EU osallistuu nykyistä voimakkaammin Suomen ja Venäjän välisen rajan turvallisuuden vahvistamiseen.
Hänestä myös energian-, ruuan- ja lääketuotannon omavaraisuutta on vahvistettava EU:n alueella.
Euroopan ja Suomen islamisoituminen on Niikon mielestä uhka länsimaisten valtioiden yhteiskuntarauhalle, jos EU:n maahanmuuttopolitiikkaa ei tiukenneta.
– Islamisoitumisen ennaltaehkäisemiseksi vahvat kristilliset seurakunnat sekä uskonnon- ja sananvapaus ovat loppujen lopuksi ainoa toimiva ratkaisu kristillisten perinteiden, arvojen ja elämäntapojen säilyttämiseksi koko Euroopan alueella, Niikko toteaa.
Mika Rinne
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Eurovaalit 2024 EU:n yhteinen maahanmuuttopolitiikka lääketuotanto islamisoituminen kansallinen päätösvalta rajaturvallisuus yhteisvelka EU-tukipaketit omavaraisuus energiantuotanto liittovaltiokehitys eurovaaliehdokkaat ruuantuotanto Euroopan unioni Uskonnonvapaus Sääntely Sananvapaus Mika Niikko
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeri Rantanen rajaturvallisuuslaista: Kansallinen turvallisuus, torjuntatoimet ja ihmisoikeudet tasapainossa

EU-taloutta on korjattava kestävällä tavalla, ei enää uusilla yhteisvelkapaketeilla – Purra kehottaa kaikkia ottamaan mallia Suomen hallituksen toimista

Demarit jatkaisi turvapaikkarallia EU:ssa myös tulevaisuudessa – perussuomalaisille ei käy: ”Eurooppa ei kestä tällaista maahanmuuton määrää”

Eurovaaliehdokas Mauri Peltokangas: ”Suomalaiset osaavat itse päättää, miten hoidamme metsiämme, maataloutta ja teollisuutta”

Talousasiantuntija Huopainen: Jokainen uusi velkapaketti pahentaa tulevan laskun loppusummaa
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna
Lontooseen matkalla olleessa junassa tapahtui lauantai-iltana joukkopuukotus, jossa yksitoista ihmistä sai vammoja. Viranomaiset korostavat, että kyseessä ei välttämättä ollut terrori-isku ja kehottavat yleisöä olemaan spekuloimatta teon syitä. Joukkopuukotukset ovat yleistyneet Britanniassa. Kuukausi sitten Manchesterissa synagogan edessä tapahtunut joukkopuukotus myönnetään nyt islamistiseksi terroriteoksi.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.















