

PS ARKISTO
Eurovaaliehdokas Vilhelm Junnila: Laitaoikeistoksi leimaaminen on sosialistien valtapeliä – ”Halutaan luoda uhkatilaa ennen vaaleja”
Eurovaalien loppukiri on alkanut. Sanna Ukkola Show:n viimeisessä vaaliohjelmassa otsikolla Miksi punavihreät pelottelevat laitaoikeistolla? keskustelemassa olivat kansanedustaja Vilhelm Junnilan lisäksi vihreiden Atte Harjanne ja kokoomuksen Aura Salla. Pääaiheen lisäksi ruodittiin maahanmuuttoa.
Niin vihreiden kuin kokoomuksenkin ehdokkaat olivat molemmat huolestuneista ”laitaoikeiston” noususta, joka uhkaa heidän mukaansa jo Euroopan perusarvoja ja oikeusvaltioperiaatetta. Vilhelm Junnilan mukaan kysymys on sosialistien valtapelistä.
– Aikaisemmin parlamentin yhteistyö on perustunut sosialistien ja EPP:n väliseen yhteistyöhön. Juuri vaalien takia muodostetaan erilaisia termejä kuten laita-, ääri-, radikaalioikeisto ja muuta. Näillä halutaan leimata ja luoda uhkatilaa ennen vaaleja, sillä näille puolueille kysehän on vallasta, huomautti Junnila.
Yksisuuntainen paluulippu Afrikkaan?
Ohjelman loppuosiossa käsiteltiin EU:n maahanmuuttopolitiikkaa. Keinot eivät juuri ole muuttuneet vihreillä ja kokoomuksella, toinen haluaa lisää kehitysapua ja rahaa integraatioon, toinen taakanjakoa ja työperäinen maahanmuutto sotkeutuu sujuvasti elintasoturismiin. Hallitusohjelmassakin mainittu ns. Ruanda-malli taas nähdään liian kalliina.
– Ruanda-malli ei itseasiassa tule hirvittävän kalliiksi, jos verrataan elinkaarikustannuksiin, jos vaikka kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut jää siitä huolimatta elämään sosiaalituilla Eurooppaan. Lisäksi kysymys on sisäisestäkin turvallisuudesta, Junnila ärähti.
Junnilan mukaan jo signaalivaikutus on merkittävä.
– Jos elintaso on motivaattori, niin Eurooppaan tullaan jatkossakin pyrkimään. Uhka siitä, että salakuljettajille maksettu suuri summa ja vaarallinen matka johtaakin vain yksisuuntaiseen paluulippuun takaisin Afrikkaan vaikuttaa varmasti kymmeniin, satoihin tuhansiin maahanpyrkijöihin luopumaan ideasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- elinkaarikustannukset Sanna Ukkola Show laitaoikeisto Ruanda-malli pelottelu maahantulijat Atte Harjanne Aura Salla leimaaminen vihervasemmisto Afrikka Taakanjako Ihmissalakuljetus Vilhelm Junnila kehitysapu maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurovaaliehdokas Ruohonen-Lerner pitää ECR-ryhmän leimaamista laitaoikeistoksi vasemmiston vaalipropagandana: ”Vasemmistoliberaalit yrittävät luoda vastakkainasettelua ja leimata meidät valheilla”

Sebastian Tynkkynen maahanmuuton keskeisestä ongelmasta: Jos tullaan pyytämään apua, niin sitten lyödään auttavaa kättä

Päivän pointti: SDP mölisee laitaoikeistosta ja putinismista – demarien EU-kärkiehdokas puolusti kiihkeästi Venäjän kaasuputkihanketta ja sai Putinilta itseltään ystävyyskunniamerkin

Riikka Purra MTV:n vaalitentissä: Eivät eurooppalaiset ole yhtäkkiä radikalisoituneet – ”He ovat tyytymättömiä omien maidensa ja Euroopan unionin maahanmuuttopolitiikkaan”

Keskusta putosi vasemmiston syliin – Tynkkynen: ”Vanhaa keskustaa ei enää ole”

Hyvää vaalipäivää, Suomi
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEA:n kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













