

PS ARKISTO
Eurovaaliehdokas Vilhelm Junnila: Laitaoikeistoksi leimaaminen on sosialistien valtapeliä – ”Halutaan luoda uhkatilaa ennen vaaleja”
Eurovaalien loppukiri on alkanut. Sanna Ukkola Show:n viimeisessä vaaliohjelmassa otsikolla Miksi punavihreät pelottelevat laitaoikeistolla? keskustelemassa olivat kansanedustaja Vilhelm Junnilan lisäksi vihreiden Atte Harjanne ja kokoomuksen Aura Salla. Pääaiheen lisäksi ruodittiin maahanmuuttoa.
Niin vihreiden kuin kokoomuksenkin ehdokkaat olivat molemmat huolestuneista ”laitaoikeiston” noususta, joka uhkaa heidän mukaansa jo Euroopan perusarvoja ja oikeusvaltioperiaatetta. Vilhelm Junnilan mukaan kysymys on sosialistien valtapelistä.
– Aikaisemmin parlamentin yhteistyö on perustunut sosialistien ja EPP:n väliseen yhteistyöhön. Juuri vaalien takia muodostetaan erilaisia termejä kuten laita-, ääri-, radikaalioikeisto ja muuta. Näillä halutaan leimata ja luoda uhkatilaa ennen vaaleja, sillä näille puolueille kysehän on vallasta, huomautti Junnila.
Yksisuuntainen paluulippu Afrikkaan?
Ohjelman loppuosiossa käsiteltiin EU:n maahanmuuttopolitiikkaa. Keinot eivät juuri ole muuttuneet vihreillä ja kokoomuksella, toinen haluaa lisää kehitysapua ja rahaa integraatioon, toinen taakanjakoa ja työperäinen maahanmuutto sotkeutuu sujuvasti elintasoturismiin. Hallitusohjelmassakin mainittu ns. Ruanda-malli taas nähdään liian kalliina.
– Ruanda-malli ei itseasiassa tule hirvittävän kalliiksi, jos verrataan elinkaarikustannuksiin, jos vaikka kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut jää siitä huolimatta elämään sosiaalituilla Eurooppaan. Lisäksi kysymys on sisäisestäkin turvallisuudesta, Junnila ärähti.
Junnilan mukaan jo signaalivaikutus on merkittävä.
– Jos elintaso on motivaattori, niin Eurooppaan tullaan jatkossakin pyrkimään. Uhka siitä, että salakuljettajille maksettu suuri summa ja vaarallinen matka johtaakin vain yksisuuntaiseen paluulippuun takaisin Afrikkaan vaikuttaa varmasti kymmeniin, satoihin tuhansiin maahanpyrkijöihin luopumaan ideasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- elinkaarikustannukset Sanna Ukkola Show laitaoikeisto Ruanda-malli pelottelu maahantulijat Atte Harjanne Aura Salla leimaaminen vihervasemmisto Afrikka Taakanjako Ihmissalakuljetus Vilhelm Junnila kehitysapu maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurovaaliehdokas Ruohonen-Lerner pitää ECR-ryhmän leimaamista laitaoikeistoksi vasemmiston vaalipropagandana: ”Vasemmistoliberaalit yrittävät luoda vastakkainasettelua ja leimata meidät valheilla”

Sebastian Tynkkynen maahanmuuton keskeisestä ongelmasta: Jos tullaan pyytämään apua, niin sitten lyödään auttavaa kättä

Päivän pointti: SDP mölisee laitaoikeistosta ja putinismista – demarien EU-kärkiehdokas puolusti kiihkeästi Venäjän kaasuputkihanketta ja sai Putinilta itseltään ystävyyskunniamerkin

Riikka Purra MTV:n vaalitentissä: Eivät eurooppalaiset ole yhtäkkiä radikalisoituneet – ”He ovat tyytymättömiä omien maidensa ja Euroopan unionin maahanmuuttopolitiikkaan”

Keskusta putosi vasemmiston syliin – Tynkkynen: ”Vanhaa keskustaa ei enää ole”

Hyvää vaalipäivää, Suomi
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









