

Eurovaaliehdokas Vilhelm Junnila: ”Sosialistien sorkat etäällä autoista, metsistä ja pelloista”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja eurovaaliehdokas Vilhelm Junnila haluaa huolehtia EU:ssa kansallisesta kilpailukyvystä ja elinkeinoelämän toimintaedellytyksistä sekä purkaa sääntelyä ja hallinnollista taakkaa.
– Nykyiset valtiontukisäännökset rampauttavat suomalaisyritysten toimintaa, ja niihin on välttämätöntä puuttua komission tulevalla ohjelmakaudella. Suomi pärjää, kun toimitaan markkinaehtoisesti ja teknologianeutraalisti.
– Nyt Saksa ja Ranska häiritsevät markkinoita ja houkuttelevat investointeja kansallisella velkarahalla. Tämä on koko Euroopalle tappioksi, Vilhelm Junnila kertoo.
Hänen mukaansa suomalaisille liikenteenkäyttäjille on tärkeää, että heillä on Euroopan parlamentissa kontakti autoilijoiden etujen ajamisessa.
– Tarvitsemme panostuksia infraan esimerkiksi sotilaallisen liikkuvuuden, mutta myös rajat ylittävien liikennehankkeiden osalta. Kaikkein tärkeintä on pitää keskeiset väylät asianmukaisessa kunnossa ja ehkäistä sääntelyä, joka asettaisi uusia velvoitteita autoilijoille ja motoristeille, Junnila toteaa.
Ei ennallistamisasetuksille
Hän toruu Euroopan unionin vihervasemmistolaista rälssiä, joka on menneellä kaudella keskittynyt mikromanageroimaan kansallisvaltioiden päätösvallassa olevia asioita.
– Perussopimuksen mukaan esimerkiksi metsäpolitiikka kuuluu jäsenmaille. Me emme tarvitse emmekä halua minkäänlaisia ennallistamisasetuksia puuttumaan omaisuudensuojaan ja aiheuttamaan kustannuksia suomalaiselle yhteiskunnalle, Junnila painottaa.
EU:n tulee keskittyä Junnilan mielestä lainsäädännön toimeenpanoon eikä tehdä jatkuvasti uusia ehdotuksia, joissa tavoitteet ja keinot ovat ristiriidassa.
– Tämä on räikeää esimerkiksi energiapolitiikassa, jossa eri energiamuotoja kohdellaan ideologisin perustein.
Bio- ja kiertotaloutta vahvistettava
Suomen on otettava Junnilan mielestä vahvempi asema bio- ja kiertotaloudessa, koska metsä on keskeisin luonnonvaramme ja Suomessa on merkittäviä teollisia mahdollisuuksia uusiin investointeihin.
– Tutkimus-, kehitys- ja innovaatiorahoja tuleekin ohjata suomalaiseen kestävään ja päästöttömään teknologiaan. Järkevällä energiapolitiikalla luomme uusia innovaatioita, työpaikkoja ja vakaan investointiympäristön.
– Huoltovarmuuteen ja puolustusteollisuuteen tulee panostaa. Suomalainen ruuantuotanto on kestävää ja laadukasta, Junnila selvittää.
Hän näkee, että keskustaoikeistolaiset voimat ECR, EPP ja Renew voivat tässä yhdistää voimansa ja pitää sosialistien sorkat etäällä autoista, pelloilta, metsistä, metsästyksestä ja muusta suomalaisille tärkeästä kansallisomaisuudesta.
Kansainvälistä työkokemusta
Vilhelm Junnila on Varsinais-Suomessa sijaitsevan Naantalin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja. Hän toimii perussuomalaisten eduskuntaryhmän varapuheenjohtajana ja ulkoasiainvaliokunnassa.
Erinomaista englantia puhuvalla Junnilalla on ulkopoliittista kokemusta Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö Etyjin Suomen valtuuskunnan johtotehtävistä viiden vuoden ajalta.
– Se antaa hyvät lähtökohdat europarlamenttiin, Junnila toteaa.
Lisäksi hän on toiminut Pohjoismaiden neuvostossa ja useissa muissa kansainvälisissä tehtävissä, esimerkiksi vaalitarkkailijana. Junnila on rakentamassa siltaa konflikteista tunnettujen Armenian ja Azerbaidžanin välillä.
Vapaa-ajalla Junnila vaeltaa pitkiä matkoja, tutustuu konfliktialueisiin ja harrastaa valokuvausta. Ennen eduskuntaa hän oli ahkera kalastaja.
– Työtilanteen vuoksi verkkoja ei nyt ennätä laskea veteen, mutta toivon niihin nyt tarttuvan rutkasti ääniä. Suomi ja Eurooppa tarvitsevat pesunkestävää asialinjaa, Junnila katsoo.
Siirtolaisvyöry pysäytettävä
Junnilan mukaan sotilaallinen toiminta tulee järjestää EU:ssa puolustusliitto Naton kautta.
– EU:n omat joukot olisivat turha ja päällekkäinen kuluerä. Sen sijaan puolustusteollisuudessa voimme panostaa yhteishankintoihin, joissa omalla teollisuudellamme on vahva jalansija, hän muistuttaa.
Maahanmuuttopolitiikkaan Junnila haluaa saada täyskäännöksen. Hänen mielestään EU:n tulee turvata ulkorajansa ja siirtää turvapaikkakäsittely EU:n ulkopuoliseen valtioon.
– Tarkoitan järjestelyä, jossa ulkorajalle tulvivat siirtolaiset lennätetään johonkin EU:n ulkopuoliseen valtioon, esimerkiksi Ruandaan, Junnila sanoo.
Tässä mallissa turvapaikanhaku käsiteltäisiin esimerkiksi Ruandassa ja myönteisen turvapaikkahakemuksen lopputuloksena olisi Suomen sijaan turvapaikka tässä kyseisessä maassa. Kielteisen päätöksen jälkeinen palautusmenettelykin olisi tämän maan vastuulla.
– Tämä parantaisi merkittävästi sisäistä turvallisuuttamme. Se olisi niin vahva signaali, että massamainen siirtolaisvyöry todennäköisesti pysähtyisi ja vain todellisen avun tarpeessa olevat ihmiset saapuisivat hakemaan turvapaikkaa, Junnila toteaa.
Mika Rinne
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Eurovaalit 2024 sotilaallinen liikkuvuus ennallistamisasetus puolustusteollisuus metsäpolitiikka elinkeinoelämä valtiontuki EU:n ulkorajat siirtolaisvyöry turvapaikanhaku liikennehankkeet eurovaaliehdokkaat Sääntely Maahanmuuttopolitiikka Sisäinen turvallisuus Vilhelm Junnila Energiapolitiikka Huoltovarmuus Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Talousasiantuntija Huopainen: Jokainen uusi velkapaketti pahentaa tulevan laskun loppusummaa

Demaripomo Lindtman kehui surullisenkuuluisaa 750 miljardin EU-elvytyspakettia – Riikka Purra puisteli epäuskoisena päätään: ”Voi veronmaksajaa”

Perussuomalaiset menestyi Nuorten EU-vaaleissa – europarlamenttiin pääsisivät Sebastian Tynkkynen, Simo Grönroos ja Vilhelm Junnila

Lunastuslain korvausperusteisiin ehdotetaan muutoksia – pitkään valmisteltu uudistus saatiin lausuntokierrokselle

Perussuomalaisten Koskela: Ilmastopolitiikan merkittävin ongelma on hiilivuoto Kiinaan

Junnila ojensi vihervasemmistoa välikysymyskeskustelussa: ”Metsät ovat meidän!”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää