George W. Bush ei kadu urkintaohjelmaa

02.07.2013 |10:15

Yhdysvaltojen edellinen presidentti George W. Bush puolustaa maan urkintaohjelmia ja pitää tietovuotaja Edward Snowdenin paljastuksia “vahingollisina”. Bush kertoi näkemyksistään CNN-televisioyhtiön haastattelussa Sambiassa, missä on parhaillaan vierailulla.

Asiasta kertoi Suomessa ensin Helsingin Snaomat. Yhdysvallat aloitti maailmanlaajuisen verkko- ja puhelinurkinnan syyskuun 2001 terroristi-iskujen jälkeen. Bush oli tuolloin aloittanut ensimmäisen kautensa maan presidenttinä. Hän sanoo käynnistäneensä ohjelmat maan suojelemiseksi sillä ehdolla, että yksilönvapaudet turvataan, Bush kertoi haastattelussa. Hänen mukaansa historia antaa lopullisen tuomion hänen päätöksestään, eikä hän itse ole sitä enää näkemässä.

– Olen sinut tämän kanssa. Tein mitä tein, Bush sanoi.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
9.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää