

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Göteborgiin huippuvankila 700 seksuaalirikolliselle – tilavat sellit, virkistyspiha yrttitarhoineen sekä aurinkotuolit kohti etelää
Ruotsiin tarvitaan valtava määrä uusia vankipaikkoja ja seksuaalirikolliset keskitetään yhteen laitokseen Göteborgiin. Uusittavassa laitoksessa on ajateltu sekä vankien että ympäröivän yhteiskunnan turvallisuutta ja kuntouttavaan toimintaan osallistuminen on pakollista. Luksustakin löytyy.
Ruotsi kolminkertaistaa vankipaikkojen määrän ja vuoteen 2034 mennessä maassa on paikat 27 000 vangille. Erityisen suuri tarve lisätiloille on Göteborgin-Malmön seudulla ja sinne on tulossa 11 nykyisen vankilan laajennusta tai kokonaan uutta rangaistuslaitosta.
Ruotsin kaikki seksuaalirikolliset kerätään Hisingeniin, jossa Skogomeanstaltenin laajennuksen jälkeen on yli 700 vankipaikkaa. Nykyisin paikkoja on 200. Laitoksen koosta antaa kuvan se, että pelkästään aluetta ympäröivän muurin pituus on viisi kilometriä.
Olosuhteisiin radikaali muutos
– Kyseessä on stigmatisoitu ryhmä, joka on vaarassa joutua kaltoin kohdelluiksi yleisvankiloissa. Voimme keskittää ryhmän tarvitsevan erikoisavun yhteen paikkaan ja siinä olemme täällä onnistuneetkin, sanoo vankilan johtaja Anna Wallman Göteborgs Postenissa.
Laajennuksen myötä vankilan olosuhteet muuttuvat radikaalisti verrattuna entiseen:
– Vanhat paviljonkimme on rakennettu vuonna 1957 ja ne muistuttavat ehkä enemmänkin amerikkalaista vankilamiljöötä. Sellit ovat pieniä ja katot matalalla. Uudistukset ovat siten tervetulleita sekä asiakkaille että henkilökunnalle.
Yrttejä ja aurinkotuoleja
Seksuaalirikollisia odottaakin jo elokuusta alkaen täysin entisestä poikkeava rangaistuslaitos: kirkkaita värejä, paljon yleistä tilaa ja huomattavasti entistä suuremmat sellit.
Jokaisessa 16 neliömetrin sellissä – laitoksen mukaan asuinhuoneessa – on kirjoituspöytä, hyllyjä sekä suihkulla varustettu vessa. Yhteen selliin majoitetaan kaksi vankia, joiden yhteensopivuus testataan väkivaltaisuuksien välttämiseksi.
Ulkotilat on rakennettu viihtyisyyttä silmällä pitäen. On lentopallo- ja koriskenttää sekä ulkoliikuntasalia. Yrttien viljelykin on mahdollista pienillä lavoilla. Aurinkotuolit on sijoitettu mukavasti kohti etelää ja päivänpaistetta.
Kuntoutus on pakollista
Ulkoiluaika on rajoitettu ja vangit on suljettu selleihinsä klo 19–07 väliseksi ajaksi. Matkapuhelimet on kielletty. Osallistuminen kuntouttavaan toimintaan on pakollista. Johtajan mukaan Skogomeanstalten on psykologiaan suuntautunein rangaistuslaitos koko maassa.
Pakeneminen nykyaikaisesta laitoksesta on lähes mahdotonta ja tässä on ajateltu myös seksuaalirikosten uhrien suojelua.
– Jos rikoksen uhri joutuisi vaaraan oman toimintamme takia, olisi sillä uskomattoman vakavat seuraukset, Anna Wallman toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- seksuaalirikollisten kokoaminen yhteen paikkaan vankilan uudistaminen vankilan laajennus seksuaalirikosten uhrien suojelu vankeinhoidon kriisi kuntouttava toiminta yhteiskunnan turvallisuus Skogomeanstalten Ruotsin rikosseuraamuslaitos Kriminalvården Hisingen rangaistuslaitos seksuaalirikolliset vankila Göteborg
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeusministeri Leena Meri: ”Vankilaan joutuminen on myös valinta, kenenkään ei ole pakko tehdä rikoksia”

Ruotsilta 1,4 miljardin kruunun lisäsatsaus uusiin vankiloihin, paikkojen määrä kolminkertaistuu – Jomshof: ”Tärkeintä on saada kaduilta pois henkilöt, jotka ovat uhkana aivan tavallisille ihmisille”

Oikeusministeri Leena Meri: Hallitus uudistaa kriminaalipolitiikkaa ja kiristää rangaistuksia

Vartijoiden mitta täyttyi ja ote työstä kirpoaa – vangit kaappaamassa vallan täpötäysissä ruotsalaisvankiloissa
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

USA:n varapresidentti kannustaa brittejä: ”Antakaa palaa – puolustakaa kulttuurianne”
Länsimaiden yhteinen ongelma on siinä, että pääomapiirit ja yrityslobbarit ajavat massamaahanmuuttoa kuin käärmettä pyssyyn palkkojen polkemiseksi. Näin sanoi Yhdysvaltain varapresidentti JD Vance arvioidessaan Lontoossa järjestettyä valtavaa maahanmuuttokriittistä mielenosoitusta. Vance haluaa rohkaista kaikkia omilla aivoillaan ajattelevia brittejä puolustamaan perinteistä kulttuuriaan ja omaa, turvallista asuinympäristöään.

Perussuomalaiset haastoi Oulun hyvinvointisuunnitelman monikielisyyden ja sukupuolten moninaisuuden – ”Suomessa ei tarvita palveluja kaikilla maailman kielillä”
Oulun kaupunginvaltuusto kävi maanantaina kiivasta debattia kaupungille laaditun hyvinvointisuunnitelman sanavalinnoista. Perussuomalaisten Jukka Huotari vaati suunnitelmaan muutoksia kaikkiaan 12 kohtaan. Hän halusi muun muassa poistaa maininnat "monikielisestä" viestinnästä ja "sukupuolten moninaisuudesta". Yle väänsi jutussaan perussuomalaisten asiasta pitämät puheenvuorot "näytöksen järjestämiseksi".















