

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Göteborgiin huippuvankila 700 seksuaalirikolliselle – tilavat sellit, virkistyspiha yrttitarhoineen sekä aurinkotuolit kohti etelää
Ruotsiin tarvitaan valtava määrä uusia vankipaikkoja ja seksuaalirikolliset keskitetään yhteen laitokseen Göteborgiin. Uusittavassa laitoksessa on ajateltu sekä vankien että ympäröivän yhteiskunnan turvallisuutta ja kuntouttavaan toimintaan osallistuminen on pakollista. Luksustakin löytyy.
Ruotsi kolminkertaistaa vankipaikkojen määrän ja vuoteen 2034 mennessä maassa on paikat 27 000 vangille. Erityisen suuri tarve lisätiloille on Göteborgin-Malmön seudulla ja sinne on tulossa 11 nykyisen vankilan laajennusta tai kokonaan uutta rangaistuslaitosta.
Ruotsin kaikki seksuaalirikolliset kerätään Hisingeniin, jossa Skogomeanstaltenin laajennuksen jälkeen on yli 700 vankipaikkaa. Nykyisin paikkoja on 200. Laitoksen koosta antaa kuvan se, että pelkästään aluetta ympäröivän muurin pituus on viisi kilometriä.
Olosuhteisiin radikaali muutos
– Kyseessä on stigmatisoitu ryhmä, joka on vaarassa joutua kaltoin kohdelluiksi yleisvankiloissa. Voimme keskittää ryhmän tarvitsevan erikoisavun yhteen paikkaan ja siinä olemme täällä onnistuneetkin, sanoo vankilan johtaja Anna Wallman Göteborgs Postenissa.
Laajennuksen myötä vankilan olosuhteet muuttuvat radikaalisti verrattuna entiseen:
– Vanhat paviljonkimme on rakennettu vuonna 1957 ja ne muistuttavat ehkä enemmänkin amerikkalaista vankilamiljöötä. Sellit ovat pieniä ja katot matalalla. Uudistukset ovat siten tervetulleita sekä asiakkaille että henkilökunnalle.
Yrttejä ja aurinkotuoleja
Seksuaalirikollisia odottaakin jo elokuusta alkaen täysin entisestä poikkeava rangaistuslaitos: kirkkaita värejä, paljon yleistä tilaa ja huomattavasti entistä suuremmat sellit.
Jokaisessa 16 neliömetrin sellissä – laitoksen mukaan asuinhuoneessa – on kirjoituspöytä, hyllyjä sekä suihkulla varustettu vessa. Yhteen selliin majoitetaan kaksi vankia, joiden yhteensopivuus testataan väkivaltaisuuksien välttämiseksi.
Ulkotilat on rakennettu viihtyisyyttä silmällä pitäen. On lentopallo- ja koriskenttää sekä ulkoliikuntasalia. Yrttien viljelykin on mahdollista pienillä lavoilla. Aurinkotuolit on sijoitettu mukavasti kohti etelää ja päivänpaistetta.
Kuntoutus on pakollista
Ulkoiluaika on rajoitettu ja vangit on suljettu selleihinsä klo 19–07 väliseksi ajaksi. Matkapuhelimet on kielletty. Osallistuminen kuntouttavaan toimintaan on pakollista. Johtajan mukaan Skogomeanstalten on psykologiaan suuntautunein rangaistuslaitos koko maassa.
Pakeneminen nykyaikaisesta laitoksesta on lähes mahdotonta ja tässä on ajateltu myös seksuaalirikosten uhrien suojelua.
– Jos rikoksen uhri joutuisi vaaraan oman toimintamme takia, olisi sillä uskomattoman vakavat seuraukset, Anna Wallman toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- seksuaalirikollisten kokoaminen yhteen paikkaan vankilan uudistaminen vankilan laajennus seksuaalirikosten uhrien suojelu vankeinhoidon kriisi kuntouttava toiminta yhteiskunnan turvallisuus Skogomeanstalten Ruotsin rikosseuraamuslaitos Kriminalvården Hisingen rangaistuslaitos seksuaalirikolliset vankila Göteborg
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeusministeri Leena Meri: ”Vankilaan joutuminen on myös valinta, kenenkään ei ole pakko tehdä rikoksia”

Ruotsilta 1,4 miljardin kruunun lisäsatsaus uusiin vankiloihin, paikkojen määrä kolminkertaistuu – Jomshof: ”Tärkeintä on saada kaduilta pois henkilöt, jotka ovat uhkana aivan tavallisille ihmisille”

Oikeusministeri Leena Meri: Hallitus uudistaa kriminaalipolitiikkaa ja kiristää rangaistuksia

Vartijoiden mitta täyttyi ja ote työstä kirpoaa – vangit kaappaamassa vallan täpötäysissä ruotsalaisvankiloissa
Viikon suosituimmat

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.

Antikainen tyrmää SDP:n Elorannan ehdotuksen: ”En aio kumarrella punakaartilaisille”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää jyrkästi Eeva-Johanna Elorannan (sd.) ehdotuksen, jossa esitetään Neuvostoliittoon paenneiden ja Stalinin vainoissa kuolleiden entisten kansanedustajien “kunnioittamista” eduskunnassa hiljaisella hetkellä.


















