

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Göteborgilaiskoulun ex-rehtori syytteessä: Koululaisille tarkoitetut veronmaksajien rahat päätyivät islamistipuolueelle Somaliaan
Veronmaksajien rahoittaman muslimikoulun entinen rehtori kirjoitti syyttäjän mukaan tekaistuja laskuja ja väärensi kirjanpidon. Rahat rehtori ohjasi osin itselleen ja kustansi niillä myös islamistipuolueen toimintaa Somaliassa. Verorahoja upposi myös laadukkaaseen matkustamiseen, kalliiseen seuraan ja hulppeisiin hotelleihin. Yhteiskunnan rahaa paloi yhteensä 13 miljoonaa kruunua, kertoo Expressen.
Entinen rehtori, maltillisen kokoomuksen entinen valtiopäiväedustaja Abdirizak Waberi sai syyskuussa syytteen törkeästä kirjanpitorikoksesta. Hän on syyttäjän mukaan ohjannut oppilaille tarkoitettuja, yhteiskunnan myöntämiä varoja omaan käyttöönsä.
– Kyseessä on 4,5 miljoonan laskutus ja suunnilleen saman suuruinen maksatus, joita ei ole viety kirjanpitoon, kertoo syyttäjä Henric Fagher poliisin talousrikosyksiköstä.
Mahdolliset väärinkäytökset on tehty Römosseskolanin toimintaan liittyvän yhdistyksen kautta. Yhdistys on saanut tehdäkseen koulun it-palveluihin ja kiinteistönhuoltoon liittyviä tehtäviä. Työt on suoritettu ainoastaan paperilla. Waberi kiistää syyllistyneensä rikokseen.
Uutta syytettä pukkaa
Waberi on saanut jälleen uuden syytteen, joka koskee nyt Römosseskolanin käytännön toimintaa johtavaa yhdistystä. Waberin epäillään nostaneen eri yritysten kautta koulun tileiltä suuria summia. Rahat koulu on saanut Göteborgin kaupungin koulutoimelta. Syytteet koskevat törkeää kavallusta ja törkeää kirjanpitorikosta vuosina 2017–2021.
– Kavallus heijastuu lasten oikeuteen käydä koulua ja siltä kannalta katsottuna teko on erityisen vakava, syyttäjä sanoo.
GT Expressen on kertonut jo aiemmin, kuinka rahaa on lähetetty ”lahjoina” eri henkilöille Somaliaan. Rahoilla on maksettu myös Abdirizak Waberin tasokkaita matkoja muun muassa Somaliaan, jossa hän johtaa islamistista puoluetta. Syyttäjän mukaan Ruotsista kavallettuja rahoja on Waberin puolueen lisäksi ohjattu toisellekin somalijärjestölle.
Waberin puolue on yhdistetty äärivanhoilliseen Muslimiveljeskuntaan. Seikka on herättänyt Ruotsin turvallisuuspoliisi Säpon, joka pitää Muslimiveljeskuntaa uhkana valtion turvallisuudelle.
”Näette tässä henkilön, joka on tehnyt muotovirheitä”
Uusimman syytteen mukaan Römosseskolanin koulutoimelta saamista avustuksista kaikkiaan 13 miljoonaa kruunua on kadonnut sen sileän tien, pääosin Waberille itselleen ja järjestöille Somaliassa. Waberi kiistää syyllistyneensä rikokseen ja on kommentoinut kirjanpidon puutteita poliisille:
– Ajattelette ehkä, että olen istunut valtiopäivillä ja minun pitäisi tietää miten pitää toimia. Olen kuitenkin toiminut useissa eri yhdistyksessä, eikä koskaan ole ollut puhetta siitä, että yhdistyksellä pitäisi olla kattava kirjanpito.
– Näette tässä henkilön, joka on tehnyt muotovirheitä ja epäilette, että hän on tehnyt ne tahallaan.
Römosseskolanin ja sen kahden sisaroppilaitoksen toimiluvat on nyt peruttu. Göteborgin kouluviraston on löydettävä uusi opinahjo 600 oppilaalle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- muotovirhe kirjanpito Römosseskolan Henric Fagher Abdirizak Waberi törkeä kirjanpitorikos poliisin talousrikosyksikkö kouluvirasto muslimikoulu törkeä kavallus syyttäjä Göteborg Muslimiveljeskunta Somalia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Normaali valtio pyrkii suojelemaan itseään ja kansalaisiaan huonolta maahanmuutolta, ei mahdollistamaan ja lisäämään sitä

Vasemmistoliiton kansanedustaja Suldaan Said Ahmed kehottaa kannattajiaan matkustamaan pummilla – ei ihme, että jätti omatkin kulutusluottonsa maksamatta

Husu joka huusi sutta – demari yritti tahallaan pilata väestöryhmien välisiä suhteita hamutessaan julkisuutta valhein

Ulkomaalaistaustainen SDP:n kuntavaaliehdokas huijasi Kelalta yli 5 000 euron edestä tukia, tuomittiin petoksesta – valittu aiemmin vuoden positiivisimmaksi tamperelaiseksi

Sharia-lakia soveltava lautamies hyllytettiin Göteborgissa: ”Tietty väkivalta naisia kohtaan on oikeutettua symbolisena toimenpiteenä”

Nyans-puolue haluaa muslimien ääneksi Ruotsissa – ensin kumotaan Skurupin huivikielto ja sitten poltetaan Lars Vilksin taideteokset

Yksityiskoulun avustukset menivät Somaliaan – rehtorille vankeutta

Kallis läksy ruotsalaisille: Läksyapuun tarkoitetut miljoonat menivät Somalian matkoihin, luottokorttivelkoihin ja ikkunaremonttiin
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Vuoden 2015 pakolaisvyöryä maksetaan edelleen – HS: Aikuisena saapuneiden saamat tulonsiirrot yli 10 000 euroa vuodessa
Aikuisena Suomeen vuonna 2015 saapuneiden turvapaikanhakijoiden kotoutuminen on enemmän tai vähemmän epäonnistunut. Heistä työllisiä on vain 42 prosenttia ja tukia he saavat keskimäärin yli 10 000 € vuodessa. Helsingin Sanomat on saanut käyttöönsä Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen datahuoneen tekemän analyysin siitä, miten pakolaisryntäyksen myötä oleskeluluvan saaneilla on Suomessa mennyt.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












