

Greta Thunberg haluaa nyt syrjäyttää kapitalismin – syyttää sitä woken hengessä myös rasismista ja kolonialismista
Greta Thunberg ei peittele poliittista radikalisoitumistaan. Hän osallistui ilmastonmuutosta käsittelevän esseekokoelman julkaisutilaisuuteen ja esitti ilmastokriisin ratkaisuksi kapitalistisen järjestelmän kumoamista. Woke-hengessä hän myös syytti kapitalismia rasismista, kolonialismista ja kansanmurhista. Aiemmin maailmanlaajuisissa huippukokouksissa viihtynyt nuorisoidoli arvostelee nyt YK:n ilmastokokousta huiputukseksi ja viherpesuksi. Thunberg mukailee tuoreen esseekokoelman laitavasemmistolaisten kirjoittajien maailmankuvaa, jossa kapitalismi nähdään kaiken pahan juurisyynä. Puoluerajoja ylittävien ilmastopoliittisten ratkaisujen puolesta puhumisen sijaan ilmastoaktivisti pyrkii nyt ajamaan entistä laajemmin uusvasemmiston agendoja.
Greta Thunberg osallistui keskustelijana Lontoossa alkuviikosta järjestettyyn The Climate Book -ilmastokirjan julkaisutilaisuuteen. Kirja kokoaa yhteen esseitä useilta ilmastotutkijoilta ja vaikuttajilta sekä esittää kuvia ja dataa ilmastonmuutoksesta.
”Tapahtuma oli kuin täydellinen keskiluokan hengailupäivä”, kirjoittaa Unherd-lehti. Monet olivat tuoneet nuoret lapsensakin paikalle inspiroitumaan Thunbergin nuorekkaasta aktivismista. Yleisö ei kuitenkaan kuullut uutta versiota raivokkaasta ”How dare you!” -puheesta. Takavuosien nuorisoikonin aggressiivisesta tyylistä poiketen hän esiintyi asiallisesti ja miellyttävästi.
Tämä ei silti ole olennaisin seikka, jossa Thunberg on muuttanut linjaansa. Aiemmin hänen roolinaan oli herätellä maailmaa pelkästä ilmastonmuutoksesta ja vaatia aikuisilta ilmastotekoja. Hän sätti eliittejä ikään kuin ulkopuolisena, eikä varsinaisesti pyrkinyt syrjäyttämään heitä. Nyt hän haluaa syrjäyttää koko kapitalistisen järjestelmän.
Alkuaikoina Thunbergin ilmastoaktivismille oli olennaista vältellä poliittisia yksityiskohtia. Hänen itsensä mukaan hänellä ei ole ”mitään tekemistä” yleisemmän politiikan kanssa. Pandemian, Ukrainan sodan ja energiakriisin myötä Thunbergin hohto ja relevanssi alkoivat kärsimään. Maailmalla ehdittiin jo ihmettelemään, minne koko maailman tuntema julkkis katosi. Aiemmin ydinvoimaa vastustanut Thunberg joutui hiljattain jopa pyörtämään ydinvoimakantojaan.
Ensi tammikuussa 20 vuotta täyttävä ilmastoaktivisti haluaa nyt jatkaa ja lisätä kierroksia. Tuoreessa esiintymisessään ja uuden kirjan myötä hän on löytänyt poliittisen joukkonsa, erityisesti äärivasemmistolaisen antikapitalismin ja talouskasvun vastustamisen.
Thunbergin viesti oli ennätysmäisen radikaali ja militantti. Hänen mukaansa ”ei ole paluuta normaaliin”. Sen lisäksi, että ”normaali” tarkoitti hänelle ”järjestelmää”, joka aiheutti ilmastokriisin, se tarkoitti myös ”kolonialismia, imperialismia, sortoa ja kansanmurhia” sekä ”rasistista riistämistä”.
Unherd-lehti analysoi, että Thunberg niputtaa ”ilmasto-oikeudenmukaisuuden” erottamattomaksi osaksi yleisempää oikeudenmukaisuuden tavoittelua. Tässä tapauksessa se tarkoittaa äärivasemmistolaista kapitalismikritiikkiä ja wokea. Vallitsevan järjestelmän kasvattamat johtajat ja instituutiot, mm. YK:n ilmastokokouksen hän näkee osana ongelmaa, ”huiputukseksi”, ”viherpesuksi”, ”pettämiseksi”.
Ilmastokirjan kirjoittajat antavat osviittaa siitä, keiden ajatuksia Thunberg mukailee: Jason Hickel, Kate Raworth, Naomi Klein. Näille tunnetuille vasemmistoajattelijoille ilmastokriisi ei ole pohjimmiltaan ihmisen aiheuttama. Heille kapitalismi on kaiken pahan alku ja juuri – ilmastonmuutoksesta eriarvoisuuteen.
Thunbergin valitseman poliittisen leirin vaikuttajat ovat sokeita elintason kasvulle ja köyhyyden vähenemiselle varsinkin silloin, jos se tapahtuu kapitalistisesti ja ilman päästöjen kasvua. Ilmastokirjan kirjoittajien mielestä ainut ratkaisu ilmastohaasteisiin on hylätä talouskasvun tavoittelu länsimaissa.
Tuore julkinen esiintyminen osoittaa, että Thunberg on omaksunut saman äärivasemmistolaisen maailmankuvan. Tämä ei ole yllättävää sitä taustaa vasten, että ympäristöaktivismilla on nykyisin läheiset välit uusvasemmistoon.
Talouskasvun hylkääminen ei ole ainut vaihtoehto ilmastokriisiin, mutta Thunbergille sillä ei enää ole väliä. Useiden nuoren sukupolven edustajien tapaan hän on menettänyt uskonsa maltilliseen vasemmistoon.
Thunbergin äärivasemmistolaiset puheet osoittavat, ettei häntä kiinnosta etsiä ratkaisuja ilmastokriisiin poliittisia jakolinjojen yli. Pikemminkin hänestä on tullut väline useille uusvasemmistolaisille agendoille: antikapitalismille ja wokelle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomessa ei ole tarpeeksi Suomi-vauvoja eikä Suomi-isiä – Ranne: ”Kehotan woke-vouhottajia ja ilmastopaniikin lietsojia katsomaan sydämeensä, mitä on tullut tehtyä”

Wokettava Disney-toimari tuputti seksuaalisisältöä lapsille, yhtiön arvo laski sata miljardia – potkuthan siitä tietenkin tuli, ja osake ampaisi nousuun

Kiilusilmät nousevat kumpujen yöstä – Woke ei ole ideologia vaan fanatismia

Woken olemusta selvitetään maailmalla huippututkijoiden voimin – kysymys kuuluu, miksi marxilaisista juurista ponnistava ilmiö leviää yrityksissä

Ilmasto-Greta canceloitiin Israelissa palestiinalaismyönteisyyden vuoksi – ”Terrorismin tukija”

Mikki tempaistiin Gretan kädestä – palestiinalaisten asia oli liikaa lavalla
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













