Yle-pomo Mari Sarolahden kommentit aiheuttavat hämmästystä uutistoimituksissa ja sosiaalisessa mediassa.
Häh? Yle-pomo vetää tiltit koiransa tv-uran päättymisen takia, tylyttää yt-neuvotteluissa kärvistelevät maikkarin työntekijät, suosittelee lääkkeitä
MTV Uutisten meteorologin Pekka Poudan puoliso Mari Sarolahti räyhää somessa huolella. Ylellä tuottajana työskentelevä Sarolahti on vimmastunut Sini-koiran poistumisesta ruudusta, ja avautuu huomiota herättävällä tavalla.
MTV Uutisten vastaava päätoimittaja Tomi Einonen kertoi noin viikko sitten koirien aiheutuneen allergiaoireita työntekijöille.
– Nyt on allergiaoireita ilmaantunut ja siinä kohtaa se on myös työsuojeluasia. Kun tällaisia tulee, niin ei ole muita vaihtoehtoja. Nyt valitettavasti joudumme koirista luopumaan, Einonen perusteli asiaa noin viikko sitten.
Yle-pomo Mari Sarolahti ei selitystä niellyt, vaan aloitti somepostausten sarjan, joissa hän vyöryttää mielikuvituksellisia syitä koirista luopumiselle.
Välillä hän epäilee koirien ruudusta poistumisen syyksi kateutta, välillä MTV:n muutosneuvotteluja.
– Sini on sentään ollut arvokkaampi yhtiölle kuin yksikään toimittaja!, Sarolahti messuaa.
Allergikoille Sarolahti suosittaa lääkitystä, jotta hänen koiransa tv-ura ei keskeytyisi: “Tuntemani allergikot – minä itsekin keväisin kun siitepölyä on ilmassa – nautin lääkkeeni säännöllisesti. Suosittelen sitä muillekin!”
Sarolahden kommentit kalskahtivat ikävällä tavalla muutosneuvotteluissa kärvistelevien MTV:n työntekijöiden korviin.
Kun Sarolahden vyörytys on jatkunut päiväkausien ajan, MTV Uutisten työntekijä lopulta puuskahtaa:
– Lopeta jo! Meille on tehty selväksi, että syyt ovat terveydelliset. Koko toimitus meillä hämmästelee käytöstäsi. Levittelet Ylen toimittajana juttuja puolisosi ja kollegojesi työpaikasta kuin jostain luulosairaiden hörhöjen laitoksesta, jossa yt-katkeruuden takia ajetaan koiranne ulos. Esität siedätyshoitoa ja lääkitystä koirienne julkisuuden takia. Levittelet adresseja ja juttuja, joissa kehotetaan ihmisiä vaihtamaan työpaikkaa koirienne alta. Ymmärrätkö miten kahjolta tällainen näyttää? Mitä jos pyytäisitkin nyt käytöstäsi anteeksi. Joskus voi lähteä pahastikin kierteelle, mutta jossain vaiheessa pitää ymmärtää oma tilansa.
Sarolahti ei kritiikistä hätkähdä, vaan vaatii MTV Uutisten työntekijältä anteeksipyyntöä: “Mitä jos sinä pyytäisit kohtuuttomia hyökkäyksiä anteeksi?”
MTV:n työntekijä vastaa: “Ei voi pyytää, koska ei ole mitään anteeksipyydettävää. Puolustan omiani. Ihmettelen, että työnantajasi sallii tuollaiset älyttömät kirjoitukset Maikkaria kohtaan.”
Sarolahden omituista höyrähdystä on puitu useissa suomalaisissa viestimissä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Viikon suosituimmat
Vanhemmat ottavat jo juristin mukaan lapsensa opettajatapaamisiin – opettajilta kuppi nurin
Opettajien työelämä Ruotsissa ei ole välttämättä ollut ruusuilla tanssimista tähänkään asti. Uusin vitsaus ovat juristit, joita vanhemmat raahaavat mukaan pikkupiltin opettajatapaamisiin. Näin tapahtuu sekä hyvinvoivissa yksityiskouluissa että ongelmalähiöiden kunnallisissa oppilaitoksissa. Kuppi meni nurin jo opetusministeriltäkin.
Ilmastonmuutos ei sytyttänyt Los Angelesin maastopaloja – epäiltyjä tuhopolttajia otettu kiinni
Ilmastonmuutos on saattanut pahentaa Kalifornian kuivuutta ja voimistaa tuulia, mutta maastopalot johtuvat ihmisten toiminnasta. Useita epäiltyjä tuhopolttajia on jo otettu kiinni. Kuvernööri Newson on kutsunut kansalliskaartin apuun estämään palaneiden kotien ryöstelyä.
Kirjailija Jarkko Tontti: Punavihreä kupla on puhkeamassa – ”Eliitille koittanut viimeinen hetki havahtua, että he ovat irtautuneet suomalaisesta elämästä”
Punavihreä kupla on suomalaisessa poliittisessa keskustelussa tunnettu käsite, jolla kuvataan sananmukaisesti kuplautunutta, vasemmistoa myötäilevää yhteisöä. Punavihreään hegemoniaan on tähän saakka keskeisesti kuulunut yhteiskunnallisen eliitin ja sitä myötäilevän median voimakas vieraantuminen tavallisesta kansasta, sen huolenaiheista ja toiveista. Juristitaustainen kirjailija Jarkko Tontti esittää nyt konkreettisin perusteluin, miten ajat ovat muuttuneet ja punavihreä arvomaailma törmännyt seinään.
Mikä meni pieleen journalismissa? – Näkökulmia median alennustilan aiheuttajista
2020-luvulla journalismi on kriisissä. Toimittajien ja mediayleisön suhde on jännittynyt, ja samalla uudet ailahtelevat ansaintamallit kasaavat painetta toimituksille. Mediamaailmaa läheltä seuraavat vaikuttajat tarkastelevat syitä siihen, miksi journalismi on ajautunut alennustilaan.
Punavihreä Palestiina-aktivismi paisuu Helsingin valtuustossa – pormestariehdokas Wille Rydman: ”Ulkopolitiikka ei kuulu valtuustosaliin”
Elinkeinoministeri Wille Rydman kehottaa kuntapäättäjiä pidättäytymään ulkopolitikoinnista ja pysymään omalla tontillaan. - Kunnan tulee keskittyä oman toimivaltansa asioihin – siis kuntalaisten hyvinvoinnin, turvallisuuden ja palveluiden varmistamiseen. Se, että kaupunginvaltuutetut askaroivat ulkopoliittisten tai kansainvälisten kysymysten parissa, on kaikki pois kunnan varsinaisten tehtävien hoitamisesta, Rydman sanoo.
Elon Muskin X-kirjoitus nosti esiin taannoiset Isoa-Britanniaa ravisuttaneet lasten raiskausrikokset – viranomaiset eivät aluksi puuttuneet rikoksiin rasismileiman pelossa
Viestipalvelu X:ssä levisi keskustelu Ison-Britannian lähihistoriassa tapahtuneista lapsiin kohdistuneista järkyttävistä seksuaalirikoksista. Satoja lapsia ja teini-ikäisiä tyttöjä joutui laajamittaisen “raiskausringin” hyväksikäytön kohteeksi. Elon Muskin mainitsemista rikoksista vaaditaan nyt kansallista tutkimusta.
Mielipiteenvapaus somessa kuohuttaa saksalaisia – viestipalvelu X:stä alkoi joukkopako, kun Musk kehotti saksalaisia äänestämään AfD:tä
Amerikkalaisen teknomiljardöörin Elon Muskin ja Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) puheenjohtajan Alice Weidelin torstai-iltana X-viestipalvelukanavalla käymä keskustelu Saksan politiikasta ja Mars-lennoista räjäytti käyntiin myrskyisän keskustelun vaalivaikuttamisesta ja mielipiteenvapaudesta sosiaalisessa mediassa. Monet ammattiliitot ja Saksan korkein oikeus ovat ilmoittaneet jättävänsä X:n.
Zuckerberg lupaa vähentää sensuuria Facebookissa – Trumpin valinta aloitti sananvapauden aikakauden
Mark Zuckerberg sanoo Trumpin valinnan olleen "kulttuurillinen käännekohta", jonka jälkeen on aika laittaa sananvapaus taas etusijalle. Hänen tekemänsä paljastukset siitä miten Facebook on tarkoituksella pyrkinyt sensuroimaan ja rajoittamaan keskustelua ovat hyvin mielenkiintoisia. Zuckerbergin mukaan viimeiset neljä vuotta ovat olleet someyrityksille erityisen vaikeaa aikaa, koska Yhdysvaltain hallitus on edistänyt sensuuria.
Riikka Purra blogissaan: Suomen kovaäänisin oppositio on perinteinen media, joka moninkertaistaa vasemmisto-opposition viestin
Valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa blogissaan tuloeroista, hallituksen vastustuksesta ja kovaäänisen median propagandasta, joka moninkertaistaa vasemmisto-opposition viestin. Sosiaalisen median keskusteluissa on ihmetelty viime päivinä, miksi uuden kyselyn mukaan suomalaisten suurin huolenaihe on kansalaisten eriarvoistuminen ja tuloerojen kasvu. Syytä onkin ihmetellä, sillä tuloerot eivät todella ole Suomessa ongelma.
Donald Trump haluaa lopettaa tuulivoiman rakentamisen: “Se on kaikkein kalleinta energiaa ja monta kertaa kalliimpaa kuin puhdas maakaasu”
Uusiutuvan energian osalta on nyt selvää, että tuulivoiman vyöry on ohitse Yhdysvalloissa. Trumpin presidenttikaudella sitä ei rakenneta lisää ainakaan merelle. Halvin energianlähde on maakaasu – siksi siihen panostetaan.
Uusimmat
Turun Perussuomalaiset nimesi lisää kuntavaaliehdokkaita
Ennen woke oli cool – nyt pelkkä haalistuva kirosana
Toimitus suosittelee
PS Naiset 3/2024
Lue lisää
Perussuomalainen 1/2024
Lue lisää