

LEHTIKUVA
Hakkarainen: EU-komission järjettömät pakkausjätesäännöt torjuttava – ”Esityksessä sanellaan jopa 40 muovikassin vuosittainen kiintiö asukasta kohden!”
Euroopan komission marraskuussa 2022 julkaisema pakkaus- ja pakkausjätedirektiivin muutosesitys on herättänyt tyrmistystä Euroopan pakkausvalmistajissa. Tunteen jakaa europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen.
– Kansalaiset eivät ole oikein vielä heränneet esityksestä tuleviin vaikutuksiin arjessaan, toki siirtymäaikakin on pitkä, Teuvo Hakkarainen sanoo.
– Vaikutukset tulevat kuitenkin ajallaan ja Suomen teollisuudelle ne ovat erityisen kovat, joten esitystä ei tule ottaa kevyesti, meppi toteaa EU-säädöksestä.
Ongelmallinen uudelleenkäyttötavoite
Pakkaus- ja pakkausjätedirektiivin uudistuksen tavoitteina on jätteen vähentäminen, kiertotalouden kehittäminen ja alan hiilijalanjäljen ja päästöjen pienentäminen. Tavoitteisiin pyritään lisäämällä kierrätysmateriaalin osuutta pakkauksissa, käytön jälkeisellä kierrätyksellä sekä kertakäyttöpakkausten määrää vähentämällä muun muassa pakkausten uudelleenkäyttöä lisäten.
– Etenkin uudelleenkäyttöä koskevat tavoitteet tulevat haittaamaan ihmisten arkea ja pk-yritysten toimintaa kohtuuttomasti, Hakkarainen kertoo.
– Astioita pitäisi juosta palauttamassa käytön jälkeen milloin mihinkin keräyspisteelle, mikä Suomen kaltaisessa harvaan asutussa maassa ei tietenkään tule olemaan ympäristönkään kannalta järkevää.
Jopa komission oma terveysyksikkö on ollut huolissaan uudelleenkäytettävien pakkausten hygieniasta ja elintarviketurvallisuudesta.
Kiertotalouden edelläkävijää rangaistaan
Metsäteollisuuden näkymien suhteen Hakkarainen on erityisen huolissaan, sillä pakkausten korkea uudelleenkäyttötavoite iskee kartonki- ja paperipakkausten valmistajiin, siis Suomen puupohjaiseen tuotantoon.
– Meillä on materiaalikierrätys jo hyvässä mallissa: maailman huippuluokkaa olevat kiertotalouden toimijat huolehtivat raaka-aineiden kierrätyksestä ja materiaali-innovaatioista samalla kun metsäteollisuus tuottaa puhdasta, uusiutuvaa ja biohajoavaa raaka-ainetta teollisuuden eri tarpeisiin, Hakkarainen kuvailee.
– Suomen on saatava jatkaa oikealla polulla eikä komission oikkujen mukaan ajaa alas toimivaa järjestelmää, joka tuottaa myös ympäristölle hyvää!
EU biomassaa vastaan
Vihreään siirtymään liittyvässä esityksessä näkyykin vahvasti viherideologien kädenjälki, jossa yritysvastaisuus, suuret kustannukset ja byrokratia yhdistyvät epäkäytännöllisiin ratkaisuihin.
– Esityksessä sanellaan jopa 40 muovikassin vuosittainen kiintiö asukasta kohden! Neuvostoliitostako komissio näitä ideoitaan hakee? Hakkarainen tuhahtaa.
– Komissio on tehnyt koko vaalikauden metsänkäytön vastaista politiikkaa venyttäen toimivaltaansa jäsenmaiden tontille, myös Suomen viheraatteen sokaiseman hallituksen siunauksella.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pakkausjäteasetus elintarvikkeet Kierrätys metsä vihervasemmisto ideologia kustannukset Yritykset EU-komissio Byrokratia Suomi hallitus Teuvo Hakkarainen Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Suomen ei tule hyväksyä EU:n pakkoremonttivaatimuksia

Jorma ”Remontti-Reiska” Piisinen tyrmää EU:n suunnitelmat rakennusten pakollisista energiaremonteista: ”Hölmöläisten hommaa”

Teemu Keskisarja: ”Luonnonsuojelu on Suomessa mahdollista ilman Brysselin byrokratiaa ja metsättömien EU-jäsenmaiden holhousta”

Suomen tulee vastustaa EU:n ennallistamisasetusta – ”Osaamme itse hoitaa metsämme”

Pirkko Ruohonen-Lerner Laura Huhtasaaren tilalle europarlamenttiin – europarlamenttiryhmä vaihtui

Teuvo Hakkaraisen työ Suomen metsien puolustamiseksi Brysselin sosialisoimisyrityksiä vastaan jatkuu – ”Metsät ovat kansallisomaisuuttamme”

Mäenpää huolissaan jätealan tulevaisuudesta: ”Sanktioiko Euroopan unioni Suomen alhaisen kierrätysasteen?”

Koponen: EU tekee mitä parhaiten osaa – rikkoo Suomessa toimivia järjestelmiä

Koponen: Pakkausjäteasetus on järjettömän kallis ja turha Suomessa – ”Juuri tällaisia älyvapaita Suomen edun vastaisia asetuksia pitää osata vastustaa”
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä
Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











