

PS ARKISTO
Teuvo Hakkaraisen työ Suomen metsien puolustamiseksi Brysselin sosialisoimisyrityksiä vastaan jatkuu – ”Metsät ovat kansallisomaisuuttamme”
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Teuvo Hakkaraisen kokee Brysselissä olevansa oikeassa paikassa ja aikoo hakea jatkopestiä ensi vuoden EU-vaaleissa. Erityisesti metsäasiat ja Suomen metsien puolustaminen ovat Hakkaraiselle tärkeitä asioita.
Perussuomalaisia meppejä Brysselissä on kaksi. Laura Huhtasaaren vaihtaessa Brysselin Suomen eduskuntaan hänen tilalleen tuli Pirkko Ruohonen-Lerner. EU-parlamentissa on 705 meppiä ja seitsemän ryhmittymää. Perussuomalaiset vaihtoivat huhtikuun alussa parlamenttiryhmää ID-ryhmästä eurokriittiseen ja konservatiiviseen, EU-liittovaltiota vastustavaan ja kansallista toimivaltaa korostavaan ECR-ryhmään.
Työtä Suomen metsien puolesta
Vaikutusvaltaa mepillä Teuvo Hakkaraisen mukaan on, jos pääsee varjoesittelijäksi tai valiokuntaan. Hakkarainen on varsinaisena jäsenenä ympäristövaliokunnassa ja oli ryhmänvaihdokseen asti varajäsenenä maatalousvaliokunnassa. Hän on kahdesti ollut varjoesittelijänä maatalous- ja ympäristövaliokunnissa aiheenaan metsästrategia.
– Metsäpolitiikka on tärkeää. Jäsenvaltioilla pitää olla toimivalta metsäasioissa, ei tarvita unionin tason suunnitelmia metsänhoidolle. Metsät ovat kansallisomaisuuttamme eivätkä miltään osin sosialisoitavissa EU:lle, hän painottaa.
Ympäristöpolitiikalla metsiin kiinni
Hakkarainen on jättänyt muutosesityksiä metsäpolitiikkaa ja metsätaloutta koskeviin esityksiin, kuten EU:n ennallistamisasetukseen ja biodiversiteettistrategiaan. Niiden avulla hän on koettanut lisätä kansallista liikkumavaraa ja pienentää pinta-alatavoitetta.
Osa komission ilmastopakettiin kuuluvista esityksistä liittyy metsäpolitiikkaan.
– Komissio on yrittänyt koko vaalikauden hivuttaa EU-lainsäädäntöä metsäpolitiikan alalla ympäristöpolitiikan kautta. Tällä toimivallan siirrolla on kauaskantoiset seuraukset metsistä elävälle Suomelle, Hakkarainen varoittaa.
Ennallistaminen, yhteinen rahasto, energiadirektiivin tulo ja rahan jako harmittavat.
– Tulonsiirtoja tehdään pohjoisesta etelään vihreän kehityksen varjolla. Italia ja muut suuret ovat saaneet EU:n elpymisrahoja kotitalouksien energiaremontteihin eivätkä ole panneet asioitaan kuntoon.
Töissä tosissaan
Työnsä Euroopan parlamentissa Hakkarainen ottaa vakavasti ja on ottanut asioihin usein kantaa. Hän kertoo median toimivan Brysselissä toisin kuin Suomessa.
– Eduskunnassa media vaikuttaa liikaa työhön. Media voi siellä tulla valiokunnan ovelle, ja mielipide on heti jo valmiina. Täällä ei ole sellaista.
Ero eduskunnassa työskentelyn ja EU-parlamentissa työskentelyn välillä on muutenkin iso.
– En viihtynyt eduskunnassa, Hakkarainen myöntää.
Leena Kurikka
Artikkeliin liittyvät aiheet
- energiadirektiivi ennallistamisasetus EU:n ilmastopaketti EU-tulonsiirrot metsät EU-liittovaltio metsäpolitiikka biodiversiteettistrategia Euroopan unioni ympäristöpolitiikka Bryssel ECR Metsätalous Laura Huhtasaari Pirkko Ruohonen-Lerner Teuvo Hakkarainen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teuvo Hakkarainen vaatii ennallistamisasetuksen kohtuullistamista: ”Vähintään talousmetsät tulee jättää säädöksen ulkopuolelle”

Uusia EU-tukipaketteja tulossa heti eduskuntavaalien jälkeen – Purra: Suomen ajettava voimakkaammin omaa etuaan

Hakkarainen: EU-komission järjettömät pakkausjätesäännöt torjuttava – ”Esityksessä sanellaan jopa 40 muovikassin vuosittainen kiintiö asukasta kohden!”

Ennallistaminen etenee: Euroopan parlamentin sekava kanta valmistui – ”Vihreä hulluus ei näköjään osoita laantumisen merkkejä”

Hakkarainen metsäpolitiikkakeskustelussa: ”Jatkamme taistelua”

PS-Nuorison eurovaaliehdokkaat: Kiilusilmäinen ilmastopolitiikka uhkaa Euroopan omavaraisuutta
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.
Uusimmat

Työperusteisten oleskelulupahakemusten määrä laskenut

Aittakumpu: Maatalouden kriisi on vakava asia
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää