

PS ARKISTO
Hakkarainen EU:n budjettineuvotteluista: ”Käärme, joka syö omaa häntäänsä”
EU:n pitkän aikavälin budjettineuvotteluiden kesto lasketaan jo vuosissa. Rahoituskehysneuvotteluja repii ja viivästyttää nyt myös korona-epidemia, josta pelätään pitkää laskua maailmantalouksiin.
Myös europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen on tilanteesta huolissaan.
– Jäsenmaiden bruttokansantulo ja arvonlisäkertymät vaikuttavat EU-jäsenmaksujen suuruuteen ja jäsenmaksutulot ovatkin painumassa automaattisesti kansantalouksien kanssa alaspäin, Hakkarainen selvittää vaikutusta EU:n budjettiin.
Holtitonta rahankäyttöä
EU:n kulut ovat jatkuvassa nousussa ja Euroopan parlamentti vaatii yhä suurempia EU-budjetteja. Käytännössä tämä tarkoittaa lisää EU-veroja ja joustomekanismeja unionin rahankäyttöön, Green Dealin toteuttamista unohtamatta.
– Budjettineuvotteluista on tullut farssi, käärme joka syö omaa häntäänsä, Hakkarainen kommentoi tilannetta, jossa EU vaatii käyttöönsä sitä enemmän varoja mitä heikommin talouksilla menee.
– Bryssel on irronnut arkielämän todellisuudesta kokonaan eikä pysty näkemään mitään virhettä EU:n holtittomassa rahankäytössä.
EU kaappaamassa lisää valtaa
Myös komissio toivoo koronan varjolla saavansa läpi monia EU-liittovaltion luomiseksi tarvittavia uudistuksia.
– Lisää omia varoja, yhteistä eurovelkaa, tiiviimpää pankkiunionia, yhteistä työttömyysvakuutusta – ja lista jatkuu, Hakkarainen luettelee.
– Niin Suomessa kuin muuallakin on nyt oltava erittäin tarkkana, ettei EU kaappaa lisää valtaa jäsenmailta. Budjettivarat tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan kansallisiin, koronan jälkeisiin talouden vakauttamistoimiin. On täysin selvää, että jäsenmaiden omat prioriteetit – ja omat kansalaiset – menevät EU:n Green Deal-unelmien ja liittovaltiohaaaveiden edelle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rahankäyttö koronakriisi Green Deal EU-parlamentti liittovaltiokehitys jäsenmaat EU-komissio perussuomalaiset Teuvo Hakkarainen verotus EU budjetti
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU joutui taas tositestiin – pandemiaan varautuminen sekavaa ja hidasta

Uusi siirtolaiskriisi uhkaa – perussuomalaisten Halla-aho ja Purra: Näin Suomen pitää toimia

Mäkynen: Euroopan unioni jyrää pienet maat tulevaisuudessa

Halla-aho: Jos EU ei pysty suojelemaan jäsenmaitaan haittamaahanmuutolta eikä anna keinoja ratkaista ongelmia kansallisesti, se on vapaan liikkuvuuden ja unionin loppu

Laura Huhtasaari brexitistä ja EU:sta: ”EU:n hidas mureneminen tulee jatkumaan lähivuosina”
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Maahanmuuttajaryhmien välillä valtavia eroja maanpuolustustahdossa
Monikulttuurisuus muokkaa yhteiskuntaa monella tavalla. Keskeinen kysymys on, miten se vaikuttaa maanpuolustustahtoon tosipaikan tullen? Maahanmuuttajaryhmät ovat keskenään erilaisia siinä, miten kutsuntoihin ja varusmiespalvelukseen – eli maanpuolutukseen – suhtaudutaan.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Marinin hallituksen luoma opiskelijamaahanmuuttomonsteri näkyy vielä Rauman leipäjonoissa – järjestelmän purku jo hyvässä vauhdissa
Marinin hallitus loi opiskelijamaahanmuuton ympärille punoutuvan hyväksikäyttäjien verkoston. Kärsimään joutuvat sekä ulkomaiset opiskelijat että suomalaiset veronmaksajat. Perussuomalaisten johdolla valmisteltuja korjaustoimenpiteitä vastustavat keskusta, vasemmisto ja kaikki toiminnalla tienaavat.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














