

PS ARKISTO
Hakkarainen: EU:n metsäkato-ohjelma on tilaustyö ympäristöterrorin suojelemiseksi
Europarlamentaarikko Teuvo Hakkaraisen mielestä Suomen punavihreä hallitus tekee kaikkensa lopettaakseen uusiutuvaan metsään perustuvan jalostuksen – ja EU antaa alamäessä vauhtia.
– EU-parlamentissa on menossa kaksi rinnakkaista metsäohjelmaa. EU:n metsästrategia on maltillisen ja metsäasioita ymmärtävän Petri Sarvamaan (EPP, kok.) tuskalla hioma kompromissi, jonka kanssa Suomessakin voi jatkaa kestävää metsänhoitoa, sanoo perussuomalaisten europarlamentaarikko Teuvo Hakkainen.
– Toinen päätettävä metsäohjelma koskee maailman metsien suojelua ja ennallistamista. Jälkimmäinen on tsekkiedustaja Polcakin (EPP) valmistelema kokonaisuus.
”Vihreät ei näe metsää puilta”
Hakkaraisen mukaan Sarvamaan ohjelmasta on saatu torjuttua metsäalan vaarallisimmat uhat, mutta samaa ei voi sanoa ”maailmaa syleilevästä ohjelmasta”.
– Vihreät ei näe metsää puilta. Parlamentin äänestyksessä voittanut ohjelma ei halaile kuoliaaksi pelkästään puita, vaan maailmanhalailu voi tappaa kokonaisen teollisuudenalan, sanoo Hakkarainen.
– Tsekkiedustajan mietintö ei ole metsäohjelma. Se on Green Peacen ja Amnestyn tilaama ihmisoikeus- ympäristöterrorismin laillistamisohjelma. Sen keskeisenä sisältönä on naisten, alkuperäiskansojen ja ihmisoikeuksien puolustaminen ja metsänkäytön kieltäminen.
Mielivaltaisia kampanjoita
Metsäohjelmassa mainitaan ihmisoikeudet kolmekymmentä kertaa ja naisten tai alkuperäiskansojen oikeudetkin toistakymmentä kertaa.
– Kamalinta sisältöä on se, että ohjelma ohjaa järjestöille paitsi rahoitusta niin myös suojan rikosoikeudellisesta vastuusta. Ohjelman mukaan myös pankkien on kieltäydyttävä rahoittamasta yrityksiä, jotka toimivat ohjelmaa vastaan. Jatkossa rahankeruujärjestöt voivat järjestää mielivaltaisia kampanjoita EU:n rahoituksella ilman pelkoa rangaistuksista. Lapin tai Uruquayn hakkuut saattavat sijaita alkuperäiskansan naapurustossa tai sahalla ei ole tarpeeksi naisia töissä, niin pankin on sanottava metsäteollisuusyrityksen lainat irti, varoittaa Hakkarainen.
Positiiviset asiat halutaan haudata
Mietinnössä otetaan kantaa EU:n metsienhoitoon, vaikka metsätalous on kansallisesti päätettävä asia.
– Se on myös räikeässä ristiriidassa Sarvamaan metsästrategian kanssa. Mietinnön mukaan on tarve vähentää EU:n puun ja puuperäisten tuotteiden kulutusta. Vanhojen metsien kerrotaan olevan hiilinieluja. Ilmastonmuutoksen metsien kasvua kiihdyttävää vaikutusta ei haluta tuoda esille. Positiiviset asiat halutaan haudata. Unohdetaan, että talousmetsä on ratkaisu eikä ongelma.
– Ensin suojelijat halusivat uusiutuvaa bioenergiaa. Nyt he ovat kääntäneet takkinsa ja ovat saaneet metsäohjelmaan bioenergian vähentämisen. Hiilivoimaloita rakennetaan samaan aikaan satoja ellei tuhasnsia. Hiilen valmistusprosessi on vienyt satoja miljoonia vuosia – puupolttoaineen vain joitakin kymmeniä vuosia. Missä on logiikka? kysyy Hakkarainen.
”Huligaanijärjestöjen tukiohjelma”
Hakkaraisen mielestä Suomen punavihreä hallitus tekee kaikkensa lopettaakseen uusiutuvaan metsään perustuvan jalostuksen.
– EU antaa alamäessä vauhtia. Onko metsätalouden edun nimissä suomalaiset nimettävä alkuperäiskansaksi? Tulisiko Amnesty marssimaan metsäteollisuuden puolesta, kun perinteinen teollisuudenala ajetaan alas ja tilalle tarjotaan puiden halailua?
– Parlamentti hyväksyi maailman metsäkatomietinnöksi nimetyn huligaanijärjestöjen tukiohjelman luvuin 543 JAA, 47 EI ja 109 TYHJÄÄ. Suomalaisista vihreät ja vasemmisto – Sirpa Pietikäinen mukaan luettuina – olivat mietinnön kannalla, Hakkarainen kertoo.
Tyhjää äänestivät Sarvamaa, Elsi Katainen ja Miapetra Kumpula-Natri. Mietintöä vastustivat Hakkaraisen lisäksi Laura Huhtasaari, Mauri Pekkarinen, Nils Torwalds ja Eero Heinäluoma.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hiilivoimalat metsien suojelu metsäohjelma hiilinielu Ilmastonmuutos Bioenergia europarlamentti vihreät hallitus Teuvo Hakkarainen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Vihreän elvytyksen sijaan pitäisi puhua vihreästä tainnutuksesta – ”Päätökset kohdistuvat palkansaajien rahapussiin siten, että asumisen, autoilun ja lämmityksen kustannukset kohoavat”

Immonen: Hallituksen turvattava metsäteollisuuden toimintaedellytykset Suomessa – ”Jo tehdyt polttoaineverojen korotukset on peruttava”

Metsäteollisuuden tavoitteet kuin suoraan perussuomalaisten ohjelmasta

Huhtasaari: Suomella ei ole varaa ilmastohihhulointiin

Antikainen: Antaako keskusta vihreiden estää uusien työpaikkojen syntymisen maakuntiin?

Nesteen Naantalin jalostamo on ilmastopolitiikan uhri – Junnila vihainen hallitukselle, joka tuhoaa suomalaista teollisuutta idealismillaan

PS: Budjettiriihen tulos järkyttävä talouden ja työllisyyden kannalta – hallitus paisuttaa julkisia menoja ja elää velaksi

Hakkarainen metsäkadon torjumisesta: Ottakaa Suomesta mallia

EU jättämässä metsäteollisuuden pois kestävän kehityksen listalta – investoinnit kohdistettava tuulimyllyihin ja aurinkovoimaan
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.
Uusimmat

Työperusteisten oleskelulupahakemusten määrä laskenut

Aittakumpu: Maatalouden kriisi on vakava asia
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää