

MIKA RINNE
Hakkarainen: Suomi alkaa olla miehitetty maahanmuuttajilla
Perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkaraisen mielestä Suomi alkaa olla miehitetty maa, koska maahanmuuttajien määrä on paisunut liian suureksi.
– Turvapaikanhakijoista 85 prosenttia on miehiä ja he toimivat, niin kuin miehitetyssä maassa tapahtuu. Rikoksia tehdään ja niiden määrä vain lisääntyy. Vaikka valtamedia hyssyttelee tosiasioita, niin esimerkiksi poliisista on otettu minuun nimettömänä yhteyttä ja kysytty, että miksi asioista ei kerrota kuten ne ovat, Hakkarainen kertoo.
“Ukot huutelevat tyttölasten perään”
Hakkarainen puhui Jyväskylässä lauantaina järjestetyssä maahanmuuton vastaisessa mielenosoituksessa. Hän sanoi, että puolueen täytyy toimia yhteistyössä hallituksessa, mutta se ei tarkoita vaikenemista maahanmuuton ongelmista.
– Monet ihmiset ovat olleet minuun yhteydessä. Vanhemmat eivät uskalla päästää lapsiaan yksin kouluun vaan vievät heidät sinne autolla. Lapset pelkäävät ja vanhemmat joutuvat suojelemaan heitä, koska vieraat ukot huutelevat ja viheltelevät tyttölasten perään. Tätä ei saisi joidenkin mielestä sanoa ääneen, mutta minun suuta ei tukita, Hakkarainen jyrähtää.
“Maaliskuussa aletaan leikkaamaan
turvapaikanhakijoiden etuisuuksia”
Turvapaikkapolitiikan muuttamista vaikeuttaa Hakkaraisen mukaan aikaisemmin tehdyt virheet.
– Edelliset hallitukset ovat saattaneet meidät tähän kestämättömään tilanteeseen. Perussuomalaiset eivät ottaisi turvapaikanhakijoita, mutta kätemme ovat sidotut aikaisemmin tehtyjen sopimusten takia. Meillä on kreikkalainen laskutikku takataskussa, jos maahanmuuttoa pidetään rikkautena.
Hakkarainen muistuttaa, että sopimuksista huolimatta perussuomalaiset ja hallitus tekevät koko ajan työtä maahanmuuton kuriin saamiseksi.
– Teemme mitä pystymme, mutta asioita ei muuteta hetkessä. Esimerkiksi ensi maaliskuussa aletaan leikkaamaan turvapaikanhakijoiden etuisuuksia, joten eiköhän se hillitse osaltaan turvapaikkaturismia, Hakkarainen uskoo.
Hakkarainen varoittaa Natosta
Suuri muutos maahanmuuton kehityksen kääntämisessä takaisin oikeaan uomaan, edellyttäisi Hakkaraisen mielestä irtautumista EU:sta.
– Silloin päätösvalta olisi jälleen meillä. Voisimme tehdä rajatarkastuksia tarpeen mukaan ja pakolaisvirta loppuisi siihen, Hakkarainen toteaa.
EU:sta irtautuminen olisi Hakkaraisen mukaan kallis ratkaisu, mutta ei kuitenkaan niin kallis kuin hallitsemattomasta maahanmuutosta koituva lasku. Nato-jäsenyydestä haaveileville Hakkarainen haluaa laittaa jäitä hattuun.
– Jos menemme Natoon, niin Venäjä suuttuu ja aukaisee rajat. Silloin sieltä tulee miljoona afgaanipakolaista meidän elätettäväksi. Mitä sitten tehdään, jos olemme jo nyt vaikeuksissa maahanmuuton takia? Hakkarainen kysyy.
Mielenosoitus veti väkeä
Jyväskylän mielenosoitukseen osallistui toistasataa ihmistä, jotka vastustavat Suomen hallitsematonta maahanmuuttopolitiikkaa. Jyväskyläläiset Paula Holappa ja Pirkko Rastas osallistuivat rauhallisesti sujuneeseen tapahtumaan.
– Rajat pitää saada kiinni, koska meille tulee liikaa turvapaikanhakijoita. Turvapaikkaturismille pitää panna piste ja poistaa maahamme väärin perustein tulleet, Holappa vaatii.
– Suomalaiset voivat itse huonosti. Meillä on paljon työttömyyttä. Omista kansalaisista täytyy huolehtia ennen kuin maahanmuuttajista, Rastas huomauttaa.
Maahanmuutto hallitsematonta
Jyväskyläläiset Pauliina Siltala ja Tuomo Mäkinen jakoivat mielenosoittajille hernekeittoa perussuomalaisten soppatykistä.
– Maahanmuutto on erittäin hallitsematonta. Lisää väkeä tulee koko ajan ja sen takia joudutaan kiristämään suomalaisten oloja ja se menee jo riiston puolelle, Siltala arvostelee.
– Hernekeittoa on jaettu runsaat sata annosta, joten maahanmuuton vastustajia on paljon liikkeellä. Meidän sanoma on selvä eli rajat täytyy laittaa kiinni, Mäkinen sanoo.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen: Reumasairaalan rahat valuivat terroristeille

Eerola: ”Mitä enemmän Lähi-idästä ja Afrikasta tulee maahanmuuttajia, sitä enemmän raiskaukset lisääntyvät”

Niikko: Maahanmuutto mitätöi valtiontalouden kulukuurin

Savolaiskylä torjuu turvapaikkaturistit: “Itku pääsee, jos pakotetaan ottamaan pakolaisia”

Ministeri Mäntylä Huomenta Suomessa: “Turvapaikanhakijoista miljardikustannukset – näin ei voi jatkua”

Hakkarainen tulistui Nizzan 86 kuolonuhria vaatineesta rekkaiskusta – joutuu itse syytettyjen penkille
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.