Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Hakkarainen: Verisiä aatteita ei tule päästää valtaan Euroopassa

20.01.2020 |11:54

Perussuomalaisten europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen piti tiukan puheenvuoron Strasbourgissa pidetyssä Euroopan historian vääristymiseen ja toisen maailmansodan muistamiseen liittyvässä Euroopan parlamentin täysistuntokeskustelussa. Hän otti puheessaan kielteisen kannan kaikkiin totalitaristisiin suuntauksiin.

Euroopan parlamentissa kansallismielistä Identiteetti ja demokratia -ryhmää edustavan Hakkaraisen mukaan kommunismi, natsismi ja islamismi ovat samanlaisia verisiä aatteita, joita ei tule päästää valtaan Euroopassa. Huolestuttavana nykyajan ilmiönä hän näkee historian vääristelevän uudelleentulkinnan.

− Venäjällä kirjoitetaan historiaa nyt niin, että Suomi olisi itse aloittanut talvisodan, varoittaa Hakkarainen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
4.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää