

PS ARKISTO
Hakkarainen: Madridin ilmastokokous päättyi mahalaskuun – ”Huomion vei ruotsalainen koululainen, joka joutui matkustamaan junan ensimmäisessä luokassa”
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen pitää Madridin ilmastokokouksen lopputulemaa mahalaskuna ja peräänkuuluttaa realismia Euroopan parlamentille pitämässään puheessa.
– Kokouksen alla huomion vei huomionhakuinen ruotsalainen koululainen, joka joutui matkustamaan saksalaisen junan ensimmäisessä luokassa. Oikeastaan muuta raportoitavaa kokouksesta ei jäänytkään, Teuvo Hakkarainen tiivisti.
Konsulttien tilipäivä
Hakkarainen mainitsi puheessaan myös ilmastoon hurahtaneen hallituksen, joka haluaa himoverottaa kansaa ilmaston varjolla. Lisäksi Hakkarainen kauhisteli EU:n kaavailemaan ilmastorahoituksen määrää.
– EU aikoo syytää 100 miljardia ilmastorahoitukseen kehitysmaille. Kokouksesta taisikin tulla konsulttien, ei kansalaisten, tilipäivä.
Tyrmäys vihreän kehityksen ohjelmalle
Hakkarainen antoi aikaisemmin täyslaidallisen kritiikkiä Euroopan komission varapuheenjohtaja Frans Timmermansille Euroopan parlamentin ympäristövaliokunnan kokouksessa Strasbourgissa. Timmermans oli saapunut Strasbourgiin esittelemään vastuullaan olevaa Euroopan vihreän kehityksen ohjelmaa.
Hakkaraisen mukaan Suomen metsätalous on vaarassa joutua EU-eliitin hourupäisten tavoitteiden uhriksi.
– Monissa maissa on se tilanne, että käki joutuu etsimään puuta, jossa kukkuisi. Suomessa ei tarvitse. Siispä EU pitäköön näppinsä erossa Suomen metsätaloudesta.
Mitä EU vastaa kansalaisille?
Hakkarainen ihmetteli, kuinka EU sallii kansalaisten elinkustannusten nousevan samaan aikaan, kun se antaa Kiinalle vapaat kädet saastuttaa.
− Mitä EU vastaa kansalaisille, kun bensalitra maksaa 3-4 euroa? kysyi Hakkarainen.
Timmermans kielsi Hakkaraiselle antamassa vastauksessaan kyseessä olevan ilmastohulluuden. Timmermans vertasi tilannetta siihen, että asteroidin ollessa iskeytymässä 30 vuoden päästä maahan, pyrittäisiin se luonnollisesti estämään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vihreä kehitys ilmastokokous ilmastohysteria elinkustannukset bensan hinta Frans Timmermans Madrid Kiina perussuomalaiset Teuvo Hakkarainen EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen: ”Kerosiini- ja lentoverot hävitkööt taivaan tuuliin”

Hakkaraisen tyly tuomio YK:n ilmastokokouksesta: ”Kumipäiden kokoontumisajot vailla konkretiaa”

EU-parlamentaarikko Hakkarainen vaatii muukalaisvyöryn pysäyttämistä – ”Uskooko joku, että tulijavirrat loppuvat vastaanottamalla?”

Perussuomalaiset valtion talousarviosta: Kylmää kyytiä luvassa – kokonaisveroaste nousee, velka kasvaa ja työttömyys lisääntyy

Hiilivoimaa ahkerasti rakentavan Kiinan mielestä kehittyneet maat eivät tee tarpeeksi ilmastonsuojelun eteen

Suhteellisuudentajua ilmastopolitiikkaan – Halla-aho: ”Punavihreän hallituksen suuruudenhullut kansalliset tavoitteet ovat epäoikeudenmukaisia ja ilmaston kannalta merkityksettömiä”

Hakkarainen: Verisiä aatteita ei tule päästää valtaan Euroopassa
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








