

LEHTIKUVA
Hallitus kierteli kysymystä hoitajamitoituksen rahoittamisesta – Perussuomalaiset: Käsittämätöntä sumutusta
Perussuomalaiset hiillosti tänään hallitusta suullisella kyselytunnilla hoitajamitoituslupauksen pettämisestä.
Pääministeri Antti Rinne (sd.) totesi eilen, että SDP:n ennen vaaleja lupaamaa ja jopa hallitusohjelmaan kirjattua hoitajamitoitusta ei käytännössä voida toteuttaa, sillä rahaa ei ole.
– Eikös hallitusohjelman lupaus ollut säätää hoivahenkilöstön sitovasta vähimmäismitoituksesta (0,7) ympärivuorokautisen hoivan yksiköissä? perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen huomautti.
Reijonen totesi, että hoitajia tarvitaankin kipeästi lisää, sillä väestön vanhenemisen myötä hoidettavien määrä ja hoidon tarve kasvavat koko ajan. Hoitajat ovat Reijosen mukaan jo nyt jaksamisen äärirajoilla.
Hallitus ei anna tarvittavia määrärahoja
THL:n laskelman mukaan hoitajamitoituksen korjaamiseen tarvittaisiin lisää rahaa vajaat 200 miljoonaa vuodessa. Hallitusohjelmassa kuitenkin todetaan, että kauden päättyessä mitoituksen nostamiseen on käytössä vain 70 miljoonaa vuodessa.
– Kun rahoituksesta puuttuu 130 miljoonaa, hallituksen lupauksista puuttuu uskottavuus. Tarvitaan rahan lisäksi myös hoitajia. Moni koulutettu hoitaja on lähtenyt ulkomaille töihin tai työskentelee muissa töissä, koska hoitotyöstä maksettava palkka ei vastaa työn raskautta, Reijonen totesi.
– Onko hallituksen arvopohja todella se, että laitatte satoja miljoonia Afrikkaan, kun vanhusten hoivasta puuttuu 130 miljoonaa? Reijonen kysyi Rinteeltä.
Pääministeri Rinne vastasi, että 0,7:n hoitajamitoitus tullaan kirjaamaan lakiin. Keinot ja resurssit hoitajamäärän lisäämiseksi jäivät kuitenkin vastauksessa hyvin epäselviksi.
Hallituksen tulee priorisoida
Perussuomalaisten varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra totesi, että politiikassa on kyse allokaatiosta ja priorisoinnista. Perussuomalaiset ovat huomauttaneet, että hallitus korottaa tuntuvasti muun muassa kehitysapua. Korotus riittäisi kattamaan 130 miljoonan euron vajeen hoitajamitoituksessa.
– Rinne sanoo, että rahaa ei ole, mutta teidän pitäisi myös osata myös priorisoida. Oletteko te valmiita priorisoimaan ja miten te priorisoitte, jotta suomalaiset vanhukset saavat hoitoa? Purra kysyi.
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) toisti, että sitova hoitajamitoitus tulee, mutta ei hänkään vastannut priorisointiin saati resurssien riittävyyteen mitään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hoivahenkilöstö vaalilupaukset hoitajamitoitus Minna Reijonen Riikka Purra Afrikka Krista Kiuru Antti Rinne perussuomalaiset hallitus kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallituksen lupaus hoitajamitoituksesta osoittautumassa suureksi bluffiksi – Juvonen: ”Nytkö te vasta laskitte rahat, pääministeri Rinne?”

Antikainen: ”Sosiaalidemokraatit valehtelivat ennen vaaleja hoitajamitoituksesta”

Hallitukselta ei aitoja työllisyystoimia – Purra: ”Sinne tänne viskeltyjä miljoonia, joihin voidaan vedota, kun joku kysyy, mitä olette tehneet”

Juvonen: Pelurihallitus sysää vastuun hoitajamitoituksen toteutumisesta seuraavalle hallitukselle
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.
Uusimmat

Garedew tyrmää Diakin raportin: Propagandaa tutkimuksen kaavussa

Onni Rostilan kolumni: Feministi toivotti miestenpäivää
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












