Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Helsingin Yrittäjät toivoo kaupungilta parempaa yhteistyötä yritysten kanssa – pormestariehdokas Wille Rydman: On aika tehdä Helsingistä jälleen saavutettava

20.02.2025 |14:01

Helsingin Yrittäjien mielestä kaupungin maankäytön sekä liikenteen suunnittelussa ja toteutuksessa pitää varmistaa, että yrityksille luodaan hyvät edellytykset toimia kaupungissa. Samaa mieltä on Helsingin pormestariksi pyrkivä Wille Rydman.

Helsinkiläisten yrittäjien kokemus kaupungin yritysystävällisyydestä ja yrittäjien kuulemisesta päätöksenteossa on voimakkaasti heikentynyt muutaman viime vuoden aikana. Tähän ovat vaikuttaneet etenkin kokemukset siitä, ettei yritysten tarpeita oteta huomioon valmisteltaessa kaupunkirakenteen ja liikenteen muutoksia, jotka vaikuttavat merkittävästi yritystoimintaan.

Kaupungin ja yritysten yhteistyötä elinvoiman lisäämiseksi on tarpeen tiivistää, painotetaan Helsingin Yrittäjien kuntavaaliohjelmassa 2025.

Uudistukset eivät saa aiheuttaa jatkuvaa häiriötä

Helsingin Yrittäjien mielestä kaupungin maankäytön sekä liikenteen suunnittelussa ja toteutuksessa pitää varmistaa, että yrityksille luodaan hyvät edellytykset toimia kaupungissa. Liikenteen sujuvuutta erilaisilla kulkumuodoilla tulee kehittää niin, että asiointi- ja työmatkaliikenne sekä logistiikka toimivat hyvin eri puolilla kaupunkia.

– Kaupungin liikennettä tulee suunnitella kokonaisuutena, jossa uudistukset ajoitetaan ja toteutetaan siten, että haittavaikutukset yrityksiin ja kaupunkilaisiin ovat mahdollisimman vähäiset. Katutöistä viestimistä pitää kehittää ja katutöiden toteutusta nopeuttaa kannustimilla sekä sanktioilla, sanoo puheenjohtaja Markus Seppänen Helsingin Yrittäjien tiedotteessa.

Kantakaupungin logistiikan ja autoliikenteen sujuvuus edellyttää maanalaisen liikenteen kehittämistä. Yritysten asiointi- ja tavarahuollon tarpeisiin tulee varata riittävästi lyhytaikaisia, maanpäällisiä pysäköintipaikkoja.

Kaupunkisuunnittelua ohjannut ideologia

Helsingin perussuomalainen pormestariehdokas Wille Rydman katsoo, että pääkaupungin yleinen johtaminen on kuluneella nelivuotiskaudella ollut anteeksiantamattoman leväperäistä ja kaupunki on tehnyt kertakaikkisen väärää ja kaupunkilaisille vahingollista politiikkaa etenkin kaupunkisuunnittelussa.

– Helsingin kaupunkisuunnittelua eivät enää aikoihin ole ohjanneet kaupunkilaisten tarpeet, liikenteen sujuvuus, keskustan saavutettavuus tai lähiöiden viihtyisyys. Sitä on ohjannut ideologinen autoiluvastaisuus ja urbaanivihreä ahtaan ja ylitiiviin asumisen kaupunki-ihanne, Rydman toteaa.

Liiketoiminta kannattavaksi myös keskustassa

Rydmanin mielestä Helsingistä on tehtävä saavutettava kaikilla liikennevälineillä.

– Tämä kaupunki käyttää miljoonia päällystääkseen mukulakivet asfaltilla ja repiäkseen asfaltin sitten jälleen mukulakivien päältä pois. Tämä kaupunki sulkee kadut keskustassa ja tukkii kaupungin sisääntuloväylät ja ihmettelee sitten, miksi keskusta näivettyy ja liikkeet lopettavat toimintansa.

– On aika tehdä Helsingistä jälleen saavutettava. Kaupunki, jossa keskustaan pääsee sujuvasti kaikilla liikennevälineillä. Elinvoimainen pääkaupunki, jossa liiketoiminta kannattaa myös kaupungin keskustassa.

Ry

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Punavihreä Palestiina-aktivismi paisuu Helsingin valtuustossa – pormestariehdokas Wille Rydman: ”Ulkopolitiikka ei kuulu valtuustosaliin”

07.01.2025 |16:06

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää