Artikkeli kuva

PS

HS päästää anarkistit uhkailemaan sivuillaan – samaan aikaan isku perussuomalaisten vaalitoimistoon

30.11.2014 |16:48

Perussuomalaisten vaalitoimiston ikkunat hajotettiin jo toistamiseen Helsingin Vallillassa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.

Helsingin piirisihteeri Teemu Suominen kommentoi tapahtunutta tiedotteessa:

– Helsingin piiri ei ole ehtinyt nimeämään vielä edes kaikkia ehdokkaitaan eduskuntavaaleihin, kun vaalitoimisto joutuu jo toistamiseen ilkivallan kohteeksi. Edellisen kerran kyseisen toimiston ikkunat kivitettiin syyskuun lopulla heti Ruotsissa käytyjen vaalien jälkeen. Tuolloin tekijäksi ilmoittautui anarkistien suosimalla Takku.net-sivustolla nimettömänä pysytellyt taho. Tällä kerta tekijäksi ei ole ilmoittautunut kukaan, ei ainakaan vielä.

ps-vallila_20141130_002

– Hyökkäyksen tehneen ryhmittymän tavoitteena lienee aktiivisesti sabotoida demokraattisen vapaan kansalaisliikkeen toimintaa. Perussuomalaiset ovat Suomen suurin työväenpuolue, joten hyökkäykset kohdistuvat demokratian lisäksi samalla suoraan suomalaisiin duunareihin ja yrittäjiin, Suominen muistuttaa.

Suomisen mukaan vaalitoimiston ikkunat olivat erittäin vahvaa, karkaistua lasia.

– Tekijä urakoi lasin kimpussa viitisentoista minuuttia ennen kun sai sen hajalle.

Tapauksesta on tehty rikosilmoitus.

On huomionarvoista, että Helsingin Sanomat julkaisi samana yönä ilmestyneessä lehdessään laajan juttukokonaisuuden, jossa anarkistit arvioivat varsin avoimesti puoluetoimiston ikkunoiden hajottamisen ja poliisiautojen polttamisen mielekkyyttä sekä ihmisten tappamista osana toimintaansa. On kerrassaan hämmästyttävä yhteensattuma, että sunnuntaina ilmestyneessä lehdessä pohditaan juuri sen perussuomalaisten vaalitoimiston hajottamista, jonka ikkunat on hakattu säpäleiksi seuraavana yönä.

Lainaus Helsingin Sanomien sivuilta, jossa anarkisti Suvi Auvinen kertoo toiminnastaan. Auvisen mukaan paikkojen rikkominen on ”taktinen valinta”.

”Jos asialla ovat anarkistit, paikkojen hajottamiselle on poliittinen motiivi. Jos esimerkiksi puoluetoimiston ikkuna rikotaan tai poliisiauto poltetaan, kyse on hyökkäyksestä poliittista vihollista vastaan.” Kun Sampo Terhon eurovaalitoimiston ikkunat syyskuussa kivitettiin, anarkistit halusivat siis hyökätä perussuomalaisia vastaan ja vaikeuttaa heidän toimintaansa.

Auvinen pohtii jutussa myös ihmisten tappamista vallankumouksen tullen ja varoittaa, että ”sortajien kannattaa pelätä” heitä:

– En minä vallankumouksen koittaessa todennäköisesti ole juuri ketään ampumassa. Historiassa ei taida olla yhtään vallankumousta, jossa ketään ei olisi kuollut, Auvinen sanoo.

 

Matias Turkkila


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää