

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Huumekaupan jättivoitot pestiin rahanvaihtajien pöydällä Tukholmassa
Tukholmassa 12 henkilöä on saanut syytteet törkeästä rahanpesusta ja törkeistä huumerikoksista sekä törkeästä salakuljetuksesta. Rahanvaihtajat ovat syytteen mukaan pesseet rikollisjengien piikkiin valuuttaa 220 miljoonan kruunun edestä. Rikoksissa hyödynnettiin Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa käytettävää hawala-rahansiirtojärjestelmää.
Trendikkäässä Södermalmin kaupunginosassa Tukholmassa sijaitsi World Exchange AB:n rahanvaihtoliike, jossa kaikki näytti ulospäin olevan kunnossa. Myös Ruotsin rahoitustarkastuksen (Finansinspektionen) mielestä. Yhtiön neljännesmiljardin liikevaihto tuli rahanvaihtamisesta ja maksujen välittämisestä. Kunnes vuosi sitten kulissit romahtivat.
Rahanvaihtajien konttorista löytyi läjäpäin tunnettujen rikollisten nimillä kätkettyjä setelitukkuja taitavasti liiketilaan kätkettyinä. Kun poliisi avasi tuhdit muovikassit, niistä löytyi 15 miljoonaa kruunua eri maiden valuuttoina. Yritys ei pystynyt luotettavasti selvittämään rahojen alkuperää.
Todisteet Encrochatista
Pääsyytetty on 50-vuotias mies, joka on syyttäjän mukaan rahoittanut verkostonsa avulla merkittävässä määrin huumekauppaa sekä Tukholmassa, että muissa suurissa Ruotsin kaupungeissa. Kun rahat on pesty taas laillisiksi, ne on ollut mahdollista sijoittaa uudelleen huumekauppaan.
– Encrochat-data ja muu todistusaineisto osoittaa, että mies on toiminut välittäjänä huumekaupan eri portaiden välillä. Rahoitettavat erät ovat olleet kerrallaan 400 000–3 000 000 kruunua, toteaa poliisin erikoisryhmän tarkastaja Magnus Sohlén.
Pestyn valuutan kokonaisarvo on syyttäjän mukaan 220 miljoonaa kruunua ja noin puolet siitä on valkaistu Lähi-Idässä, Pohjois- ja Koillis-Afrikassa sekä Etelä-Aasiassa yleisesti käytettävän hawala-rahansiirtojärjestelmän avulla. Oikeudenkäynnin on määrä alkaa 22. kesäkuuta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Magnus Sohlén World Exchange AB järjestytynyt rkollisuus hawala rahanvaihto salakuljetus Etelä-Aasia Pohjois-Afrikka järjestäytynyt rikollisuus Lähi-itä huumeet huumekauppa Jengirikollisuus Rahanpesu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ulkomaalaistaustaiset aikuiset miehet veivät 12- ja 15-vuotiaat tytöt yöksi asuntoon: Lääppimistä, suukottelua ja huumeita – käräjäoikeus hylkäsi raskaat syytteet

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

PS-kansanedustajat kysyvät STEA-avustuksista: ”Onko huumeidenkäytön opastaminen avustusperusteiden mukaista toimintaa?”

Sisäministeri Ohisalon mukaan kovien huumeiden käyttö ja hallussapito pitäisi sallia – ”Vihreät tekemässä Suomesta huumeidenkäyttäjien paratiisia”

Lääkäriryhmän epäillään tohtoroineen 100 000 väärennettyä koronatestiä Ruotsissa
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.