Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Informaatiosotaa? Kiina hyllytti BBC:n

15.02.2021 |09:04

Kiina on perunnut maineikkaan brittiläisen yleisradioyhtiö BBC:n toimiluvat. Kiinan mukaan BBC ei toimi Kiinan kansallisten etujen mukaan. BBC on raportoinut koronaviruksesta ja uiguurien sorrosta. Asiasta uutisoi muun muassa uutistoimisto Bloomberg.

Britit olivat aiemmin peruneet Kiinan valtiollisen tv-yhtiön toimiluvat. Kiina oli yrittänyt siirtää toimilupansa toiselle yhtiölle. Brittien mukaan yhtiöllä ei ole toimitusvastuuta, vaan se linkittyy Kiinan valtaapitävään kommunistiseen puolueeseen.

BBC kertoo pettyneensä Kiinan päätökseen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta

25.06.2026 |11:59
5.
Suomen uutiset logo

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”

23.06.2026 |15:58
8.
Suomen uutiset logo

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa

22.06.2026 |12:17

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää