

JHL:n Jyväskylän kaupungin päätoimiset luottamusmiehet Hannu Tuderus ja Kimmo Ahonen arvostelevat hallituksen suunnitelmia irtisanomissuojan heikentämisestä. / MIKA RINNE
Irtisanomislakia vastaan lakkoilevan JHL:n pääluottamusmiehet: ”Hallitus on heittänyt pommin kentälle ja aiheuttanut sekasortoa”
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) hallitus saa osakseen kovaa arvostelua JHL:n Jyväskylän kaupungin päätoimisilta pääluottamusmiehiltä Kimmo Ahoselta ja Hannu Tuderukselta.
– Työntekijöiden työsuhteen ehtojen heikentäminen vain jatkuu hallituksen toimesta. Pakko oli ottaa lakkoase käyttöön, koska mikään muu ei auta. Ei ay-liike lakkoile lakkoilun ilosta. Nyt on jouduttu siihen tilanteeseen hallituksen toimien takia, Hannu Tuderus sanoo.
Irtisanomiskynnys laskee
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL aloitti kaksipäiväisen lakon maanantaina. Lakko koskee kuntien siivousta, kiinteistönhuoltoa, ruokapalveluja sekä liikunta-, urheilu- ja kulttuuritoimia. Lakossa on yli 10 000 liiton jäsentä.
Poliittisella lakolla vastustetaan hallituksen ajamaa irtisanomislakia ja vaaditaan lopettamaan sen valmistelut. Hallitus kaavailee, että henkilöperusteista irtisanomista helpotetaan alle kymmenen ihmistä työllistävissä yrityksissä.
– Se on todella epätasa-arvoinen ehdotus. Irtisanomisen kynnys laskee. Hallituksen esityksessä ei tarvita painavia perusteluja irtisanomiselle. Jossain alle kymmenen hengen yrityksessä voidaan naamavärkin perusteella irtisanoa porukkaa, mutta ei muualla. Se on tosi huono asia, Kimmo Ahonen jyrähtää.
Iskisi naisvaltaisille aloille
Irtisanomislaki iskisi JHL:n mielestä kaikkien pahimmin naisvaltaisille aloille, koska niiden irtisanomissuoja ei ole yhtä kattava kuin miesvaltaisilla aloilla.
– Jos irtisanomiskynnystä lasketaan, niin työantaja voi laittaa raskaana oleva naisen pihalle. Ei ehkä irtisanota raskauden perusteella, mutta jollakin toisella verukkeella, Ahonen pelkää.
Hallitus on perustellut lakiesitystä työllisyyden parantamisella, mutta siihen ei uskota.
– Hallitus on väittänyt, että tämä parantaa työllisyyttä. Monien tutkijoiden mukaan sillä ei ole juurikaan merkitystä. Tässä on vain ajatus, että työantaja pääsee helpommin eroon työntekijöistä, Tuderus moittii.
Tuderuksen mielestä irtisanomislaki olisi jopa työllistymisen este.
– Jos yrityksessä on jo yhdeksän työntekijää, niin työnantaja ei palkkaa enempää, koska ei halua siirtyä tiukempaan järjestelmään irtisanomisten osalta.
Yksipuolista sanelupolitiikkaa
Ahosen mielestä hallituksen toiminta lakiesityksen eteenpäin viemisessä ei kuulu millään tavalla suomalaiseen demokratiaan.
– Hallitus on heittänyt pommin kentälle ja aiheuttanut sekasortoa. Nämä asiat pitäisi neuvotella kolmikannassa. Hallitus ei suostu neuvottelupöytään. Se on yksipuolisesti lähtenyt viemään lakiesitystä eteenpäin. Sehän tässä jurppii aika paljon, Ahonen murisee.
Työtaistelu vaikeuttaa lukuisten suomalaisten arkea. Esimerkiksi pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Kuopiossa ja Jyväskylässä joudutaan turvautumaan päiväkodeissa ja kouluissa kotona tehtyihin eväisiin lakon aikana.
– Vain sairaaloiden ja kaikkien ympärivuorokautisten laitosten ruokahuolto turvataan. Siellä Sipilän hallituksessa on joku ideologia, että työväestö pitää kyykyttää sanelupolitiikalla. Tämä lakko on ihan puhtaasti työntekijöiden etujen ajamista ja puolustamista, Tuderus korostaa.
Pääluottamusmiesten mielestä hallituksen toiminta sataa tulevissa vaaleissa ääninä oppositiopuolueiden laariin.
– Pinna kiristyy koko ajan kentällä ja ay-rintamalla. Kiitos hallitukselle ja Sipilälle, että teette oppositiolle hyvää vaalityötä, Ahonen sanoo.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sanelupolitiikka naisvaltaiset alat lakko työntekijät irtisanomissuoja Juha Sipilä Ay-liike hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Hallituksen irtisanomislaki rikkoisi oikeusvaltion

Perussuomalaiset tyrmäsivät työehtojen heikennykset jo 2015: “Hallitus pelleilee vakavilla asioilla – sen on loputtava”

Juvonen: Hallituksen palautettava työrauha hoitoalalle

Perussuomalaiset ay-aktiivit vaativat ammattiliittoja palaamaan juurilleen
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.