

JHL:n Jyväskylän kaupungin päätoimiset luottamusmiehet Hannu Tuderus ja Kimmo Ahonen arvostelevat hallituksen suunnitelmia irtisanomissuojan heikentämisestä. / MIKA RINNE
Irtisanomislakia vastaan lakkoilevan JHL:n pääluottamusmiehet: ”Hallitus on heittänyt pommin kentälle ja aiheuttanut sekasortoa”
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) hallitus saa osakseen kovaa arvostelua JHL:n Jyväskylän kaupungin päätoimisilta pääluottamusmiehiltä Kimmo Ahoselta ja Hannu Tuderukselta.
– Työntekijöiden työsuhteen ehtojen heikentäminen vain jatkuu hallituksen toimesta. Pakko oli ottaa lakkoase käyttöön, koska mikään muu ei auta. Ei ay-liike lakkoile lakkoilun ilosta. Nyt on jouduttu siihen tilanteeseen hallituksen toimien takia, Hannu Tuderus sanoo.
Irtisanomiskynnys laskee
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL aloitti kaksipäiväisen lakon maanantaina. Lakko koskee kuntien siivousta, kiinteistönhuoltoa, ruokapalveluja sekä liikunta-, urheilu- ja kulttuuritoimia. Lakossa on yli 10 000 liiton jäsentä.
Poliittisella lakolla vastustetaan hallituksen ajamaa irtisanomislakia ja vaaditaan lopettamaan sen valmistelut. Hallitus kaavailee, että henkilöperusteista irtisanomista helpotetaan alle kymmenen ihmistä työllistävissä yrityksissä.
– Se on todella epätasa-arvoinen ehdotus. Irtisanomisen kynnys laskee. Hallituksen esityksessä ei tarvita painavia perusteluja irtisanomiselle. Jossain alle kymmenen hengen yrityksessä voidaan naamavärkin perusteella irtisanoa porukkaa, mutta ei muualla. Se on tosi huono asia, Kimmo Ahonen jyrähtää.
Iskisi naisvaltaisille aloille
Irtisanomislaki iskisi JHL:n mielestä kaikkien pahimmin naisvaltaisille aloille, koska niiden irtisanomissuoja ei ole yhtä kattava kuin miesvaltaisilla aloilla.
– Jos irtisanomiskynnystä lasketaan, niin työantaja voi laittaa raskaana oleva naisen pihalle. Ei ehkä irtisanota raskauden perusteella, mutta jollakin toisella verukkeella, Ahonen pelkää.
Hallitus on perustellut lakiesitystä työllisyyden parantamisella, mutta siihen ei uskota.
– Hallitus on väittänyt, että tämä parantaa työllisyyttä. Monien tutkijoiden mukaan sillä ei ole juurikaan merkitystä. Tässä on vain ajatus, että työantaja pääsee helpommin eroon työntekijöistä, Tuderus moittii.
Tuderuksen mielestä irtisanomislaki olisi jopa työllistymisen este.
– Jos yrityksessä on jo yhdeksän työntekijää, niin työnantaja ei palkkaa enempää, koska ei halua siirtyä tiukempaan järjestelmään irtisanomisten osalta.
Yksipuolista sanelupolitiikkaa
Ahosen mielestä hallituksen toiminta lakiesityksen eteenpäin viemisessä ei kuulu millään tavalla suomalaiseen demokratiaan.
– Hallitus on heittänyt pommin kentälle ja aiheuttanut sekasortoa. Nämä asiat pitäisi neuvotella kolmikannassa. Hallitus ei suostu neuvottelupöytään. Se on yksipuolisesti lähtenyt viemään lakiesitystä eteenpäin. Sehän tässä jurppii aika paljon, Ahonen murisee.
Työtaistelu vaikeuttaa lukuisten suomalaisten arkea. Esimerkiksi pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Kuopiossa ja Jyväskylässä joudutaan turvautumaan päiväkodeissa ja kouluissa kotona tehtyihin eväisiin lakon aikana.
– Vain sairaaloiden ja kaikkien ympärivuorokautisten laitosten ruokahuolto turvataan. Siellä Sipilän hallituksessa on joku ideologia, että työväestö pitää kyykyttää sanelupolitiikalla. Tämä lakko on ihan puhtaasti työntekijöiden etujen ajamista ja puolustamista, Tuderus korostaa.
Pääluottamusmiesten mielestä hallituksen toiminta sataa tulevissa vaaleissa ääninä oppositiopuolueiden laariin.
– Pinna kiristyy koko ajan kentällä ja ay-rintamalla. Kiitos hallitukselle ja Sipilälle, että teette oppositiolle hyvää vaalityötä, Ahonen sanoo.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sanelupolitiikka naisvaltaiset alat lakko työntekijät irtisanomissuoja Juha Sipilä Ay-liike hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Hallituksen irtisanomislaki rikkoisi oikeusvaltion

Perussuomalaiset tyrmäsivät työehtojen heikennykset jo 2015: ”Hallitus pelleilee vakavilla asioilla – sen on loputtava”

Juvonen: Hallituksen palautettava työrauha hoitoalalle

Perussuomalaiset ay-aktiivit vaativat ammattiliittoja palaamaan juurilleen
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

STT myöntää pitkin hampain oman uutisointinsa ongelmat – Garedew: ”Median Israel-valheita alkaa paljastua yhä enemmän”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii STT:tä ja muuta valtamediaa virheellisestä Israel-uutisoinnista ja muistuttaa, että BBC:n omat selvitykset ovat jo paljastaneet vakavia ongelmia Gazaa koskevissa jutuissa. Garedew vaatii, että media korjaa virheensä yhtä näkyvästi kuin se levitti perusteettomia väitteitä.

Päivän Pointti: Media lyttää nyt härskisti nuoria naisurheilijoita – Iltalehdeltä pöksähti setämiesluokan läksytys squash-pelaaja Emilia Soinille

Minneapolisin tapausta tutkitaan kotimaisena terrorismina – Ministeri: ”Poliisi ampui itsepuolustukseksi”
Nainen sai surmansa maahanmuuttopoliisin ampumista laukauksista Minneapolisissa keskiviikkoaamuna. Viranomaisten mukaan poliisi ampui itsepuolustukseksi tilanteessa, jossa nainen ajoi autollaan poliisia päin. Äärivasemmisto on kohdistanut maahanmuuttopoliisiin yli sata vastaavaa hyökkäystä viime aikoina. Kuvernööri Tim Walzin mukaan hänen johtamansa osavaltio on "sodassa liittovaltion hallinnon kanssa". Walz ja pormestari Frey haluavat ICE-poliisit pois Minneapolisissa. Surmansa saaneen naisen vaimon ja pojan hyväksi perustettu rahankeräys on tuottanut lahjoituksia jo yli puolen miljoonan dollarin verran.
Uusimmat

Suomen irtautuminen Ottawan sopimuksesta tulee voimaan tänään

Sisäministeri Mari Rantanen vieraili itärajalla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









