

JHL:n Jyväskylän kaupungin päätoimiset luottamusmiehet Hannu Tuderus ja Kimmo Ahonen arvostelevat hallituksen suunnitelmia irtisanomissuojan heikentämisestä. / MIKA RINNE
Irtisanomislakia vastaan lakkoilevan JHL:n pääluottamusmiehet: ”Hallitus on heittänyt pommin kentälle ja aiheuttanut sekasortoa”
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) hallitus saa osakseen kovaa arvostelua JHL:n Jyväskylän kaupungin päätoimisilta pääluottamusmiehiltä Kimmo Ahoselta ja Hannu Tuderukselta.
– Työntekijöiden työsuhteen ehtojen heikentäminen vain jatkuu hallituksen toimesta. Pakko oli ottaa lakkoase käyttöön, koska mikään muu ei auta. Ei ay-liike lakkoile lakkoilun ilosta. Nyt on jouduttu siihen tilanteeseen hallituksen toimien takia, Hannu Tuderus sanoo.
Irtisanomiskynnys laskee
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL aloitti kaksipäiväisen lakon maanantaina. Lakko koskee kuntien siivousta, kiinteistönhuoltoa, ruokapalveluja sekä liikunta-, urheilu- ja kulttuuritoimia. Lakossa on yli 10 000 liiton jäsentä.
Poliittisella lakolla vastustetaan hallituksen ajamaa irtisanomislakia ja vaaditaan lopettamaan sen valmistelut. Hallitus kaavailee, että henkilöperusteista irtisanomista helpotetaan alle kymmenen ihmistä työllistävissä yrityksissä.
– Se on todella epätasa-arvoinen ehdotus. Irtisanomisen kynnys laskee. Hallituksen esityksessä ei tarvita painavia perusteluja irtisanomiselle. Jossain alle kymmenen hengen yrityksessä voidaan naamavärkin perusteella irtisanoa porukkaa, mutta ei muualla. Se on tosi huono asia, Kimmo Ahonen jyrähtää.
Iskisi naisvaltaisille aloille
Irtisanomislaki iskisi JHL:n mielestä kaikkien pahimmin naisvaltaisille aloille, koska niiden irtisanomissuoja ei ole yhtä kattava kuin miesvaltaisilla aloilla.
– Jos irtisanomiskynnystä lasketaan, niin työantaja voi laittaa raskaana oleva naisen pihalle. Ei ehkä irtisanota raskauden perusteella, mutta jollakin toisella verukkeella, Ahonen pelkää.
Hallitus on perustellut lakiesitystä työllisyyden parantamisella, mutta siihen ei uskota.
– Hallitus on väittänyt, että tämä parantaa työllisyyttä. Monien tutkijoiden mukaan sillä ei ole juurikaan merkitystä. Tässä on vain ajatus, että työantaja pääsee helpommin eroon työntekijöistä, Tuderus moittii.
Tuderuksen mielestä irtisanomislaki olisi jopa työllistymisen este.
– Jos yrityksessä on jo yhdeksän työntekijää, niin työnantaja ei palkkaa enempää, koska ei halua siirtyä tiukempaan järjestelmään irtisanomisten osalta.
Yksipuolista sanelupolitiikkaa
Ahosen mielestä hallituksen toiminta lakiesityksen eteenpäin viemisessä ei kuulu millään tavalla suomalaiseen demokratiaan.
– Hallitus on heittänyt pommin kentälle ja aiheuttanut sekasortoa. Nämä asiat pitäisi neuvotella kolmikannassa. Hallitus ei suostu neuvottelupöytään. Se on yksipuolisesti lähtenyt viemään lakiesitystä eteenpäin. Sehän tässä jurppii aika paljon, Ahonen murisee.
Työtaistelu vaikeuttaa lukuisten suomalaisten arkea. Esimerkiksi pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Kuopiossa ja Jyväskylässä joudutaan turvautumaan päiväkodeissa ja kouluissa kotona tehtyihin eväisiin lakon aikana.
– Vain sairaaloiden ja kaikkien ympärivuorokautisten laitosten ruokahuolto turvataan. Siellä Sipilän hallituksessa on joku ideologia, että työväestö pitää kyykyttää sanelupolitiikalla. Tämä lakko on ihan puhtaasti työntekijöiden etujen ajamista ja puolustamista, Tuderus korostaa.
Pääluottamusmiesten mielestä hallituksen toiminta sataa tulevissa vaaleissa ääninä oppositiopuolueiden laariin.
– Pinna kiristyy koko ajan kentällä ja ay-rintamalla. Kiitos hallitukselle ja Sipilälle, että teette oppositiolle hyvää vaalityötä, Ahonen sanoo.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sanelupolitiikka naisvaltaiset alat lakko työntekijät irtisanomissuoja Juha Sipilä Ay-liike hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Hallituksen irtisanomislaki rikkoisi oikeusvaltion

Perussuomalaiset tyrmäsivät työehtojen heikennykset jo 2015: ”Hallitus pelleilee vakavilla asioilla – sen on loputtava”

Juvonen: Hallituksen palautettava työrauha hoitoalalle

Perussuomalaiset ay-aktiivit vaativat ammattiliittoja palaamaan juurilleen
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.