Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Itävallan poliisi pettyi sähköautoihin – turvaa jatkossakin bensaan ja dieseliin

11.03.2026 |09:03

Itävallan poliisi lopettaa sähköautojen käytön partioajossa. Sisäministeriön mukaan sähköautot soveltuvat poliisin operatiiviseen käyttöön vain rajallisesti. Ongelmiksi ovat nousseet erityisesti latausinfrastruktuuri, varustelun lisäämä ajoneuvojen paino sekä toimintamatka ja suorituskyky.

Itävallan poliisi luopuu sähköautojen käytöstä hälytys- ja partioajossa. Maan sisäministeriö ilmoitti, että tammikuussa 2024 käynnistetty Tron-projekti päätetään vuoden 2026 lopussa. Kokeiltavana olleet 24 sähköautoa eivät ole täyttäneet operatiivisen poliisityön vaatimuksia, kertoo Auto Motor und Sport.

Ajoneuvot ovat täysin varusteltuja poliisin partioautoja ja niitä on käytetty virkavallan päivittäisessä kenttätyössä.

Puutteita on vielä

Sisäministeriön alustavien tulosten mukaan sähköautojen ongelmat liittyvät ennen kaikkea latausinfrastruktuuriin, toimintamatkaan sekä ajoneuvojen kokonaispainoon.

Poliisiautoihin asennetaan runsaasti lisätekniikkaa, kuten kommunikaatiojärjestelmiä, hälytysvaloja sekä video- ja muuta tallennuslaitteistoa. Myös tavaratilaan sijoitettavat aseet ja suojavarusteet lisäävät painoa. Lisävarusteet vähentävät auton hyötykuormaa ja kuluttavat jatkuvasti energiaa silloinkin, kun ajoneuvo on pysäköitynä.

Sisäministeriön mukaan poliisin työrytmi ei aina mahdollista suunniteltuja lataustaukoja. Ongelma korostuu erityisesti suurten kaupunkien ulkopuolella, missä pikalatausverkosto ei ole riittävän kattava ympärivuorokautiseen poliisitoimintaan. Ajoneuvojen suorituskykykin nousi esiin, sillä poliisi voi joutua ajamaan moottoriteillä pitkiä matkoja erittäin suurilla nopeuksilla.

Hallinnollisiin tehtäviin

Sisäministeriön mukaan sähköautot voivat silti soveltua joihinkin poliisin tehtäviin. Niitä voidaan käyttää esimerkiksi hallinnollisissa ajotehtävissä tai kuljetuksissa, joissa käyttö on ennakoitavampaa, eikä nopeaa reagointia vaadita.

Täydellistä luopumista sähköautoista ei kuitenkaan suunnitella. Ministeriö aikoo seurata teknologian kehitystä, sillä akkuteknologian kehitys ja lataustehon parantuminen voivat muuttaa tilannetta tulevaisuudessa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
Suomen uutiset logo

Rydman: Sähköistyminen ajoi Euroopan riippuvaiseksi kiinalaisista sähköautoista, akuista ja aurinkopaneeleista – ”Eurooppa joutuu nyt vastaamaan haasteeseen”

08.04.2025 |15:15
Suomen uutiset logo

Tehdastuoreet sähköautot jäävät liikkeeseen – valtavista alennuksista huolimatta

29.01.2025 |12:00

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
10.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää