Artikkeli kuva

Jani Mäkelä kommentoi vesihuoltoasiaa Twitteissä. Taustakuva: Lehtikuva.

Jani Mäkelä: Oppositio on valehdellut vesihuoltoasiassa

10.10.2024 |12:30

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä (ps.) moittii oppositiota, jonka vesihuoltoa koskevat väitteet eivät pidä paikkaansa.

Mäkelä kommentoi videolla:

”Tulee tosi paljon kansalaispalautetta, että vesivaroja ei saa yksityistää.

Miksi tätä palautetta tulee? Koska oppositio on median tuella valehdellut hallituksen esityksestä.

Hallitus on kansalaisaloitteen pohjalta pyrkimässä tiukentamaan vesiyhtiöiden omistuksen sääntelyä – eli sitä, missä määrin kunnat saisivat myydä vesiyhtiöitään.

Tällä hetkellä sääntelyä ei käytännössä ole ollenkaan. Kunnat voivat myydä halutessaan vaikka koko vesihuoltonsa, ja osittaisia ulkoistuksia on jo tapahtunut. Tätä täytyy välttämättä säädellä, ja hallitus on käynnistänyt lausunnolla olleen lakihankkeen.

Syyskuussa lausuntokierros loppui, ja se tulee eduskuntaan käsittelyyn kenties ensi kevään aikana.

Eli mitään lopullista ei ole pätetty, mutta hallituksen suunta on selvä: suomalaisten vesivarojen omistusta täytyy pitää kansallisissa käsissä. Määräysvalta täytyy pitää kansallisissa käsissä, eikä siitä pidä olla mitään epäilystä.

Älkää uskoko opposition puheita, vaan selvittäkää, miten asiat oikeasti ovat. Tämä hallituksen esitys tiukentaa vesivarojen myyntiä, ei suinkaan löysennä sitä.”

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
6.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
8.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
9.
Suomen uutiset logo

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle

12.08.2025 |19:17
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?

14.08.2025 |18:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää