

LEHTIKUVA
Jengitodellisuutta ei pääse pakoon – yhä nuorempia lapsia painostetaan mukaan Ruotsin rikollisjengeihin
Rikollinen retoriikka ympäröi ongelmalähiön lasta joka puolelta. Veljeä pitää puolustaa, poliisille ei saa puhua ja todistaminen oikeudessa on kielletty. Todellisuudesta on vaikea rimpuilla irti, kun aikuisetkin ovat jengien peukalon alla.
Ongelmalähiöiden lapset oppivat jo ala-asteella aistimaan yhteiskunnan arvojärjestyksen eli missä valta ja voima oikeasti luuraavat. Heidän on jo aikaisessa vaiheessa totuteltava rikollisverkostojen näkyvään ja jatkuvaan läsnäoloon.
– Kyse on paikallisesta ja erittäin voimakkaasta identiteetistä, jonka lapset omaksuvat ja joista vanhemmat eivät tiedä tai välitä, sanoo Tukholman Skärholmenin ongelmalähiössä työskentelevä sosiaalisihteeri Moa Lindunger.
– Rikollinen retoriikka ympäröi nuoria jatkuvasti: Puolusta veljeäsi ja aluettasi! Älä puhu poliisille, älä todista! Sama jatkuu sosiaalisessa mediassa ja jokaisella alueella on vielä oma räppärinsäkin. Nuoria painostetaan valtavasti joka puolelta, toteaa puolestaan Skärholmenin paikallispolliisi David Sund.
Jengirikollisten lonkerot ulottuvat kaikkialle
Kun lapsi saa hieman lisää ikää ja mahdollisesti haluaa pois ongelmalähiön rikollisesta todellisuudesta, on vastassa aikuisten seinä. Jengien lonkerot ulottuvat kaikkialle.
– Kyse ei ole pelkästään saman ikäisistä kavereista, vaan myös alueen yrittäjistä ja alueen eri yhdistysten johdossa toimivista henkilöistä, Sund kertoo.
Sosiaalisihteeri Lindungerin mielestä nykyinen ennaltaehkäisevä työ on liian jäsentelemätöntä ja henkilöriippuvaista. Olisi siis hyvä, jos siitä tulisi kunnille lakisääteistä, kuten onkin tapahtumassa vuoden 2023 alusta.
”Sosiaalityöstä tehtävä ammattimaista”
– Sosiaalityöstä on tehtävä ammattimaista. En esimerkiksi usko siihen, että oma rikollinen menneisyys ja se, että on kotoisin kyseiseltä alueelta pelkästään antaa kelpoisuuden työskennellä lastemme kanssa. Näin on ollut jo pitkään useimmissa Ruotsin kunnissa.
Ruotsalainen yhteiskunta tarjoaa jo nyt melko kattavasti räätälöityjä palveluita ongelmalähiöiden asukkaille. Kyse onkin enemmän niiden hyödyntämisestä ja tarpeen tunnistamisesta.
– Meidän täytyy päästä aikaisemmin kiinni perheiden todellisuuteen, eikä odottaa lastensuojeluilmoituksia, sanoo Skärholmenin sosiaalitoimen yksikönpäällikkö Åsa Berg.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- räätälöidyt palvelut rikollinen retoriikka ennaltaehkäisevä työ sosiaalityö Åsa Berg David Sund Moa Lindunger ala-aste Skärholmen uhkailu painostus rikollisjengit ongelmalähiöt lapset Jengirikollisuus Tukholma nuoret
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Vihervasemmistolainen ideologia on turmellut sisäisen turvallisuuden selonteon

Ruotsin ongelmalähiöt umpikujassa – maahanmuuttajat halutaan asuttaa muualle

Useita kuolleita tälläkin viikolla Ruotsin ammuskeluissa – jengien terrori ulottuu jo kunnallishallintoon asti

Hallitus haluton puhumaan maahanmuuttajien aiheuttamasta turvallisuusuhasta – PS: ”Me puhumme maahanmuuttajien rikollisuudesta ja jengeistä, te vastaatte koronalla ja kokoomuksella”

Nuorison tekemät ryöstöt lisääntyneet Ruotsissa jopa 700 prosenttia: ”Alaluokka nöyryyttää yläluokkaa nostaakseen omaa asemaansa”

Suomessa toimivia rikollisryhmiä yhdistävät Lähi-idän kieli ja kulttuuri – Koponen: ”Keskustan mielestä haitallisesta maahanmuutosta puhuminen tuntuu olevan leikinlaskun paikka”

Oikeusvaltion perusta vapisee Ruotsissa – 800 murhaa vailla ratkaisua
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Onni Rostila Euroopan neuvoston syrjintäraportista: ”Surkuhupaisa vaatimuslista”
No jopas. Euroopan neuvoston komissio jyrähtää, toteaa kansanedustaja Onni Rostila. Kyse on Euroopan rasismin ja suvaitsemattomuuden vastaisen komission raportista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













