

Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson. Arkistokuvaa.
Jimmie Åkesson jatkaa ruotsidemokraattien johdossa ja petaa opposition yhteistyötä
Jimmie Åkessonin jatko ruotsidemokraattien johdossa oli läpihuutojuttu. Valinnan jälkeen lauantaina hän haukkui pystyyn hallituksen, vaati pääministeri Stefan Löfvenin (sd.) eroa sekä kehui kokoomuspomo Ulf Kristerssonia. Kehut eivät olleet yllätys, sillä kokoomuksen puheenjohtaja Ulf Kristersson on ottanut etäisyyttä edeltäjäänsä ja pyytänyt anteeksi Ruotsin aiempaa, liian pakolaisystävällistä politiikkaa.
Åkesson valittiin ruotsidemokraattien maapäivillä jatkamaan puheenjohtajana seuraavat kaksi vuotta. Hän on ollut tehtävässään vuodesta 2005 lähtien, eikä ole hetikohta tehtäväänsä jättämässä.
– Olen valmis katsomaan vielä seuraavat vaalit, se on mielestäni kohtuullista, Åkesson linjasi.
Ruotsi repeytyy kappaleiksi
Puheessaan Åkesson palasi moneen kertaan siihen, että Ruotsi on repeytymässä kappaleiksi ja maa on muisto vain entisestä. Häneltä kysyttiin, onko kyse kuitenkin liioittelusta.
– Monille mainitsemani asiat ovat arkea, mutta on tietenkin selvää, ettei kaikki ollut ennen paremmin. Hyvinvointi kuitenkin rapautuu korkeasuhdanteesta huolimatta ja se on huolestuttavaa, Åkesson totesi Aftonbladetille.
Åkesson on erityisen mielissään siitä, että kokoomuksen puheenjohtaja Ulf Kristersson on ottanut etäisyyttä edeltäjäänsä ja pyytänyt anteeksi tämän liian pakolaisystävällistä politiikkaa.
Pääministerin on erottava
– Kristersson on hatunnoston arvoinen, sillä hän uskalsi pyytää anteeksi. Stefan Löfven voi toimia miten lystää, mutta mielestäni hänen on erottava, Åkesson totesi Aftonbladetille.
Åkesson kehottikin kokoomuspomoa olemaan häneen yhteydessä, vaikka myöntää, että odottaessa voi kotvanen kulua.
– Kristerssonin pitää löytää itsensä ja oma identiteettinsä puheenjohtajana, se vie aikansa. Mutta jos hän kaipaa tukeamme, niin hän tietää, mistä minut löytää.
Oikea ja väärä
Lauantaina Aftonbladet julkaisi sopivasti Åkessonin mielipideartikkelin, jonka kohteena olivat selvästi muutkin kuin ruotsidemokraattien puolueaktiivit. Maan suurimmaksi mitatun puolueen johtaja yltyi kirjoituksessaan suorastaan sanataiteen tasolle:
”Tämän maan rakensivat ihmiset, joilla oli joka päivä lyödä ruokaa pöytään ja katto pään päällä. He olivat ehkä köyhiä, mutta he tiesivät, mikä on oikein ja mikä on väärin. Eivät he räjäytelleet taloja, eivätkä hankkineet särvintä huumekaupalla. He tiesivät mikä on oikein ja mikä on väärin.
Meitä on monta, jotka vielä muistamme toisenlaisen Ruotsin. Ruotsin, jossa pidettiin yhtä. Maa, jolla oli haasteensa, mutta myös yhteinen tavoite, yhteinen nimittäjä. Massamaahanmuutto on pala palalta syönyt ja lyönyt hajalle tämän kansankodin kantavat rakenteet.
Meillä on yksi, ainoa ja kaiken ylitsekäyvä tavoite: Tehdään Ruotsista parempi maa. Palataan siihen Ruotsiin, jonka me muistamme.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.

Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa – vihervasemmisto jatkaa painostusta
Kesäkuu tuo mukanaan tutun rituaalin: vihervasemmisto vaatii kuntia liputtamaan sateenkaarilipulla, ja kunnat jakautuvat. Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin kyse olisi virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.

Nieminen: Huumerikollisuus paisui jo vuosia sitten – viranomaiset varoittivat, Marinin hallitus peitteli ongelmia
Poliisina ja tutkinnanjohtajana työskennellyt perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen arvioi, että huumerikollisuuden kansainvälistymisen ensimerkit sekä nuorten rikollisuuden ongelmat olivat nähtävissä jo vuosia sitten. Hänen mukaansa viranomaiset ja poliitikot eivät kuitenkaan käsitelleet kehitystä julkisuudessa riittävän avoimesti.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














