
PS ARKISTO
Joakim Vigelius miestenpäivänä miesvihasta: ’’Miehenä mies ei koskaan kelpaa’’
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kansainvälisenä miestenpäivänä 19. marraskuuta kantaa miesvihaan.
– Miesviha on laaja, mutta vähälle huomiolle jäänyt ilmiö. Julkisessa keskustelussa miehenä mies ei koskaan kelpaa. Milloin viimeksi luit mediassa mitään myönteistä kirjoitettavan miehistä? Joakim Vigelius kysyy.
– En lainkaan ihmettele, että pojat ja nuoret miehet voivat pahoin. Ilmapiiri on muuttunut tavattoman syyllistäväksi ja vihamieliseksi miehiä kohtaan aivan nuoresta pitäen. Liki kaikki heidän tekemänsä on ’’toksista’’, ’’etuoikeutettua’’ ja ’’vääränlaista’’.
Vigeliuksen mukaan yhteiskunnallisessa keskustelussa tulisi tuoda laajemmin esiin miehuuden hyviä puolia, ei vain huonoja.
Emmi Nuorgamin retoriikka on miesvihamielistä
Vigelius nostaa esimerkiksi miesvihamielisestä retoriikasta vaikuttaja Emmi Nuorgamin viikon takaisen Instagram-päivityksen. Päivityksessään Nuorgam kirjoittaa:
– Kun sanon, että vihaan miehiä, niin en vihaa jokaista yksittäistä miestä. Vihaan mieheyttä sosiaalisena ja kulttuurisena ilmiönä.
– Vihaan sitä, miten miehille uskotellaan, että he voivat saada valtaa ja hyötyä muiden alistamisesta, vaikka todellisuudessa valta ei koskaan jakaudu kaikille miehille. Kun sanon vihaavani miehiä, vihaan niitä rakenteita, sosiaalisia koodeja, arvoja ja asenteita, joilla miehet tavoittelee valtaa ja arvostusta toisiltaan, Nuorgam kirjoittaa.
Vigeliuksen mukaan Nuorgam on malliesimerkki radikaalifeministien harjoittamasta miesvihamielisestä retoriikasta ja ajattelutavasta.
– Mediassa kirjoitetaan jatkuvasti vihaisista ja radikalisoituneista nuorista miehistä. Miksei koskaan kirjoiteta avoimesti naisten radikalisoimiseen pyrkivistä vihaisista feministinaisista? Vigelius kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.
– Mistään muusta ryhmästä tällaista vihamielistä sanailua ei koskaan sallittaisi. Jos miesvaikuttaja ilmoittaisi ’’vihaavansa naiseutta sosiaalisena ja kulttuurisena ilmiönä’’, kohu olisi valmis. Se tunnistettaisiin välittömästi naisvihaksi.
– On ymmärrettävä, että miehuus tiettyine arvoineen, asenteineen ja käyttäytymismalleineen ei ole pelkästään kulttuurin luomaa. Osa juontuu myös miesten biologisesta erilaisuudesta suhteessa naisiin. Siksi näiden ominaispiirteiden vihaaminen on vähintäänkin kyseenalaista. Aivan kuten naistenkin ominaispiirteiden vihaaminen.
’’Feminismi ei ole ratkaisu miesten ongelmiin’’
Vigeliuksen mukaan mediassa miehistä tai miehuudesta ryhmänä kirjoitettaessa sävy on pääsääntöisesti kielteinen.
– Julkista keskustelua dominoi miesten väkivaltaisuus, mutta harvoin miesten rooli väkivallan torjumisessa ja läheistensä suojelijoina. Miehet tulevat väliin rikoksen tapahtuessa. Miehet rientävät hätiin rakennuksen palaessa. Miehet heittäytyvät eturintamaan sodan syttyessä, Vigelius korostaa.
Vigelius katsoo, ettei feminismi ole ratkaisu miesten ongelmiin, vaan miehuuden myönteistenkin piirteiden korostaminen.
– Radikaalifeministeille miehenä mies ei koskaan kelpaa. Miehuutta ei koskaan kuvata myönteisenä, vaan aina toksisena, väkivaltaisuuden ja alistamisen lähteenä. Miehuus itsessään on ongelma, joka on korvattava täysin ongelmattomana kuvatulla naiseudella.
Miehellä on lupa olla mies
– Evoluutio on muovannut miehen ja naisen erilaisuuksineen täydentämään toisiaan. Nykyajassa nuo miesten erilaiset arvot, asenteet ja käyttäytymismallit kuvataan useimmiten ongelmien kautta, vaikka niissä on paljon hyvää: suojelu, itsehillintä, itsenäisyys, vastuunkanto, rohkeus, lujuus, Vigelius luettelee.
Vigeliuksen mukaan miehiä arvostellaan paljon esimerkiksi tunnetaitojen puutteesta.
– Paikoin perustellustikin, mutta usein miesten tunnetaitoja arvostelevat tahot ovat feministejä, joille voisi vastaavasti tehdä hyvää miehisempi, siis vähemmän tunnepohjainen ja tunteissa vellova, reagointi.
– Miehellä on lupa olla mies siinä missä naisellakin lupa olla nainen.
Suomen Uutiset
Lue myös
Emmi Nuorgam: ”Vihaan mieheyttä sosiaalisena ja kulttuurisena ilmiönä”
Artikkeliin liittyvät aiheet
- toksisuus radikaalifeminismi miesviha viestipalvelu X miestenpäivä Joakim Vigelius Emmi Nuorgam Instagram Feminismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Vihreät lietsoo miesvihaa somessa: ”Miehet, lopettakaa naisten tappaminen” – tutkimusten mukaan Suomi on yksi maailman turvallisimmista maista naisille
Vihreiden naisjärjestö Vihreät Naiset on viime päivinä provosoinut ja syyllistänyt somekampanjalla, jonka pohjalla on henkisesti epätasapainoinen taustaolettama siitä, että suomalaismiehet muka olisivat laajemmin ryhtyneet surmaamaan naisia. Vihreiden provosointi nojaa pitkälti mielikuviin, sillä tosiasiassa Suomi ei ole merkittävän vaarallinen maa naisille, eikä naisten riski joutua henkirikoksen uhriksi ole nyt Suomessa merkittävästi koholla.

Helsingin Sanomat ehdotti isänpäivän aamuna isänpäiväkorttien askartelusta luopumista – somekansalta täystyrmäys: ”Uskomatonta roskaa”

THL:n ”Tasa-arvotiedon keskuksesta” on tullut feministisen identiteettipolitiikan linnake – asiantuntijalääkärit ulos, identiteettipoliitikot sisään

Nuorten miesten valinta on ruotsidemokraatit – naiset kallistuvat vasemmalle

Suomessa ei ole tarpeeksi Suomi-vauvoja eikä Suomi-isiä – Ranne: ”Kehotan woke-vouhottajia ja ilmastopaniikin lietsojia katsomaan sydämeensä, mitä on tullut tehtyä”

Emmi Nuorgam: ”Vihaan mieheyttä sosiaalisena ja kulttuurisena ilmiönä”
Tänään vietetään kansainvälistä miestenpäivää. Nyky-yhteiskunnassa nainen voi avoimesti kertoa miesvihastaan, mutta toksisesta radikaalifeminismistä ei juurikaan puhuta. Somevaikuttaja Emmi Nuorgam sanoo vihaavansa "mieheyttä sosiaalisena ja kulttuurisena ilmiönä". Kansanedustaja Joakim Vigelius vastaa kysymällä, miksei mediassa koskaan kirjoiteta avoimesti naisten radikalisoimiseen pyrkivistä vihaisista feministinaisista.
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.














