

SU
Juho Eerola kysyi ihmisiltä, mistä aiheesta pitäisi vappuna puhua – vastauksia tuli satoja, eläkeläisten asia nousi ylivoimaisesti korkeimmalle
Kotkassa vappupuhetta pitänyt Juho Eerola oli tiedustellut etukäteen ihmisiltä, mitä aiheita he haluaisivat vappupuheessa käsiteltävän. Näin he vastasivat.
– Kommentteja tuli valtava määrä, satamäärin. Laidasta laitaan. Parhaat palat päätin ottaa, Eerola avaa.
Juho Eerola. 13 min 25 sek.
Hieman erikoisempana pyyntönä häntä pyydettiin kehumaan hallitusohjelmaa.
– On muutamia asioita, joita hallitus on tehnyt oikein, jotain, mitä on saavutettu. On asioita, joita on tehty kaksi vuotta sitten, ja jotka vaikuttavat nyt. Näillä Kotkan seuduilla ei työttömyys enää nouse. Samoin silloisessa hallituksessa tehtiin turvapaikkapolitiikkaa kiristäviä päätöksiä.
Eläkeläisten asia
Ylivoimaisesti eniten palautetta Eerola sai siitä, että hänen pitää ottaa elekeläisten asioita esille ottaminen.
– Se on tärkeä asia. On esimerkiksi iäkkäitä naisihmisiä, joilla ei ole työuraa takana. Koko elämä on mennyt kaikkein tärkeimpään työhön – lasten kasvattamiseen. Jotkut heistä joutuvat valitsemaan ruoan ja lääkkeiden välillä. Tällaisista ihmisistä meidän on huolehdittava.
– Sain tällaisen viestin: ”Joudun maksamaan 30 vuotta YEL-yrittäjäeläkemaksuja. Nyt vielä yli 70-vuotiaana joutuu tekemään töitä, kun eläke on niin pieni.” Onko tämä reilua? Ei ole.
– Perussuomalaiset ovat eduskunnassa ajaneet sitä, että eläkeläisverotus kohtuullistettaisiin. Tästä olemme tehneet aloitteen. Samoin taitettu indeksi pitää korjata pienten eläkkeiden kohtalla.
– Henkilöt, jotka nyt ovat eläkeläisiä, ovat rakentaneet tämän maan. Tarvitaan sisäistä solidaarisuutta, yli sukupolvien.
Uhkailua ryhmässä
– Yksi asia, joka viesteissä nousi vahvasti esiin oli siniset. Yhdet sanoivat, että heistä pitää puhua. Toiset sanoivat, että älä puhu heistä.
Eerola ei pidä aiheesta puhumisesta, mutta sanoo siitä silti muutaman sanan.
– Vuosi sitten, näihin aikoihin perussuomalaisten eduskuntaryhmässä oli yksinkertaisesti sellainen tilanne, että muutama ministeri käytännössä päätti, että mitä tehdään. Eri mieltä ei saanut olla. Tai sitten kysyttiin, että oletko mukana seuraavissa vaaleissa vai etkö ole.
– Silloin päätettiin, että tähän puolueeseen tarvitaan uusi johto ja mahdollisesti muutama uusi ministeri.
Miten kävi? Sen tietävät kaikki suomalaiset. Emme saaneet vaihdettua ministereitä, mutta saimme vaihdettua puoluejohtoa.
Eerola kertoo, että mikäli Jyväskylän 2017 puoluekokousvalinnoissa olisi käynyt toisin.
– Oli noin yhdeksän silloista kansanedustajaa, jotka olisi potkittu pois – kenties puolueesta tai ainakin eduskuntaryhmästä. Olin itse siinä yhdeksän porukassa. Ihan hyvä, että ainakin omalta osaltani kävi näin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.