Artikkeli kuva

Junnila kertoo perustuslakivaliokunnan päätöksestä: ”Itäraja pysyy säpissä ja Venäjän työntämät turvapaikanhakijat sen takana”

11.04.2025 |18:35

Perustuslakivaliokunnan varapuheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) kertoo, että rajaturvallisuuslaki voidaan säätää poikkeuslakina eikä ole ehdotonta estettä päättää asiasta kiireellisessä menettelyssä. ”Itäraja pysyy säpissä ja Venäjän työntämät turvapaikanhakijat sen takana”, Junnila summaa. 

Eduskunnan perustuslakivaliokunta kertoi tänään tukevansa hallituksen esitystä rajaturvallisuuslain voimassaolon jatkamiseksi.

Valiokunnan pääätös tarkoittaa sitä, että nykylain voimassaoloa voidaan jatkaa samoin edellytyksin kuin aikaisemminkin. Eduskunnan täysistunto voi hyväksyä ensin kiireellisyyden 5/6 enemmistöllä ja sen jälkeen päättää asiasta 2/3 enemmistöllä.

Nykyisen rajaturvallisuuslain rajoitettu poikkeus päättyy heinäkuussa. Uudella lailla rajan turvallisuudesta huolehdittaisiin vuoden 2026 loppuun. Asiasta äänestettiin valiokunnassa luvuin 14-3.

Valiokunnan toinen perussuomalaisten jäsen Onni Rostila totesi valtion täysivaltaisuuden olevan valtion ja perustuslain keskeinen toimintaperiaate ja perusratkaisu ja tässä tapauksessa valiokunnan enemmistö siis katsoi, että sen suojaaminen tekee poikkeuslain hyväksyttäväksi ja välttämättömäksi. Rostilan mukaan ”eri ihmisoikeussopimuksiin liittymällä Suomi ei ole tarkoittanut luovuttaa täysivaltaisuuttaan siten, ettei Suomi enää voisi reagoida tällä tavalla vihamielisen valtion vaikuttamiseen ja rajakontrollin menettämiseen ääritapauksessa.”

Enenmmistön kantaa vastaan äänestivät vasemmistoliitto ja vihreät sekä yksi edustaja sosialidemokraateista. Johannes Yrttiaho (vas.), Fatim Diarra (vihr.) ja Elisa Gebhard (sdp.) jättivät lausuntoon eriävän mielipiteen. Kaikki muut puolueet tukivat sisäministeri Mari Rantasen esittelemää lakia.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää