

LEHTIKUVA
Juvonen: Hoitohenkilökunnan testaaminen on juuri nyt erityisen tärkeää
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen vakuuttaa, että suomalaiset voivat edelleen luottaa siihen, että terveydenhuoltojärjestelmä toimii, vaikka onkin tällä hetkellä kovassa paineessa.
– Meillä on hyviä lääkäreitä ja hoitajia, joten edelleen suomalaiset saavat tarvitsemaansa hoitoa. Nyt olisi kuitenkin toivottavaa, että virusinfektiot leviäisivät tasaisesti, eikä tulisi korkeita huippuja jotka ruuhkauttavat terveydenhuoltoa.
– Jos kuitenkin epäilee, että kantaa itse oireita, niin täytyisi soittaa ensin terveydenhuoltoon eikä saisi mennä suoraan paikan päälle tartuttamaan sairautta eteenpäin, Arja Juvonen sanoi tänään Viiden jälkeen -ohjelmassa MTV-kanavalla.
Virusinfektio jo lähellä epidemiaa
Juvosen mukaan hoitohenkilökunnan testaaminen on juuri nyt erityisen tärkeää.
– Vaikuttaa siltä, että virusinfektio on epidemia ja sille ei ole enää mitään tehtävissä. Pikkuhiljaa varmaan mennään siihen, ettei testejä enää oteta, vaan ihmiset sairastuvat vuorotellen. Osa sairastaa lievänä, kausi-influenssan tapaan. Vakavasti sairastuneet joutuvat yleensä sairaalaan. Jos tulee matkoilta riskialueilta, on erittäin tärkeää noudattaa ohjeita ja ilmoittaa työnantajalle ettei pääse tulemaan töihin.
Työnantajien huolehdittava varahenkilöstön saatavuudesta
Juvonen muistuttaa, että terveydenhuoltosektorilla on nyt huolehdittava varahenkilöstön saatavuudesta.
– Työnantajien tulee valmistautua siihen, että kun hoitaja sairastuu, tilalle saadaan joku. Kaikki kynnelle kykenevät tarvitaan nyt mukaan, jos ja kun todellinen tarve tulee. Meillä on paljon opiskelijoita ja myös eläkeläisiä, jotka tekevät keikkoja, esimerkiksi viikonloppuisin.
– Itselläni on paljon entisiä työkavereita, jotka ovat jo eläköityneet, mutta tekevät edelleen töitä. He ovat todella hyviä työntekijöitä ja heillä on paljon arvokasta tietoa.
Virukselta suojautuminen on millintarkkaa työtä
Koronaviruspotilaita hoidettaessa virukselta suojautuminen on terveydenhuollon ammattihenkilöille millintarkkaa työtä.
– Se on hyvin merkityksellistä. Puhutaan myös niin sanotusta aseptisesta omatunnosta. Se tarkoittaa esimerkiksi sitä, että terveydenhuollon ammattihenkilö miettii jo etukäteen huoneeseen saapuessaan kaikki liikkeensä eli mihin hän koskee, miten suojaa itsensä ja samalla potilaan.
– Suojautuminen on tärkeää, koska virukset ja bakteerit eivät näy silmillä. Niitä kuitenkin on ovenkahvoissa, lattialla ja sängynlaidoilla, joka puolella mihin voi koskea ja ne leviävät eteenpäin käsien välityksellä. Tietyissä vaiheissa hanskat ja maskit ovat tärkeitä. Myös työvaatteet on pidettävä puhtaina ja ne on vaihdettava riittävän usein.
Hoivalaitoksissa rajoitettu vierailuja
Useissa hoivalaitoksissa ja vanhainkodeissa ovet on nyt laitettu säppiin, eli vierailijoita ei enää pääse. Juvosen mukaan on hyvä asia, että hoivayksiköissä on reagoitu koronaviruksen leviämisen riskiin.
– Uskon, että omaiset kyllä ymmärtävät, koska kyse on vanhusten suojelemisesta. On muistettava, että myös sairaaloissa ja hoivapaikoissa on toki omat bakteerit ja virukset ympäri vuoden, eli aina on oltava varovainen ja muistettava pestä kädet vierailun jälkeen ettei viruksia ja bakteereita viedä eteenpäin. Hoitohenkilöstö samalla tekee sen, mikä on tarpeen, eli nämä voivat olla välttämättömiä asioita. Toki vierailujen rajoituksista myös kerrotaan vanhuksille. Onneksi puhelin on edelleen kaikilla käytössä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- testit hoivayksiköt epidemia koronavirus henkilöstö hoitajat Terveydenhuolto perussuomalaiset Arja Juvonen vanhukset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koronavirustilanne aiheuttaa isoja muutoksia Puolustusvoimissa: ”Tämä on ainutlaatuinen tapaus myös meille tässä laajuudessa”

Perussuomalaiset kysyivät hallitukselta päiväkotien ja koulujen sulkemisesta – Marin ei suosittele valmiuslain käyttöönottoa

Lääkäri: Tarvitsemme järeitä karanteenitoimia nyt tai terveydenhuoltojärjestelmä uhkaa ajautua Italian kaltaiseen kaaokseen

Juvonen: ”Nyt on se tilanne, että moni suomalainen sairastuu koronavirukseen, moni tarvitsee myös sairaalahoitoa” (video)

Covid-19 -sairauden leviämistä voidaan rajoittaa – tutkittua tietoa

Juvonen: Kansalaisilla ollut vaikeuksia päästä koronavirustesteihin, vaikka ovat saapuneet epidemia-alueelta – ”Tämä on erittäin kyseenalaista ja vaarallista leikkiä”

Korona-viruksen leviämismallinnus todistaa – ratkaisevat hetket ovat juuri nyt käsillä

Emeritusprofessori: Useimmat koronaviruskuolemat Suomessa voitaisiin välttää – ”laumaimmuniteetin rakentamiseen perustuva politiikka on tuhon tie”

Suomessa koronaa testataan pihistellen: Omalla rahallakaan ei välttämättä pääse – sairastuneiden todellista määrää ja sijaintia jo lähes mahdotonta tietää
Viikon suosituimmat

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.

Antikainen tyrmää SDP:n Elorannan ehdotuksen: ”En aio kumarrella punakaartilaisille”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää jyrkästi Eeva-Johanna Elorannan (sd.) ehdotuksen, jossa esitetään Neuvostoliittoon paenneiden ja Stalinin vainoissa kuolleiden entisten kansanedustajien “kunnioittamista” eduskunnassa hiljaisella hetkellä.

Päivän pointti: Iltalehden haastattelema vihreä poliitikko lyttää asiantuntijan tittelillä ps-ministerin ajamaa kansalaisuuskoetta – asiantuntijan puoluetaustaa ei kerrota lukijoille

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.

Ministeri Kaisa Juuso eroaa tehtävästään
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.

















