

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Juvonen: Kansalaisilta on kysyttävä, haluavatko he maksaa palvelut laittomasti maassa oleskeleville
Suomalaiset lähestyvät yhä enemmän ja enemmän perussuomalaista ajattelutapaa, toteaa kansanedustaja Arja Juvonen.
Tänään on kerrottu Uutissuomalaisen Tietoykkösellä teettämästä gallupista liittyen paperittomien hoitoon ja Elinkeinoelämän valtuuskunnan eli EVA:n arvo- ja asennetutkimuksesta liittyen presidentinvaltaoikeuksiin.
Hieman alle joka toinen vastanneista ei haluaisi antaa ”paperittomille” oleskeleville kiireetöntä terveydenhoitoa. EVA:n tutkimuksesta taasen käy ilmi, että 60 prosenttia suomalaisista olisi valmis antamaan presidentille melko paljon valtaa.
Kansan ääntä on kuultava
Maaseudun tulevaisuus puolestaan kertoi (17.1.2018), että kansalaiset toivovat presidentiltä arvojohtajuutta.
– Suomalaiset puhuvat nyt näissä asioissa galluppien kautta. Gallupit toimivat kansalaisten äänitorvena. Ääntä on kuultava. Jos Suomessa ryhdytään urakalla laajentamaan paperittomien terveyspalveluja kuten Helsingissä on tehty, on asiasta kysyttävä kansalaisilta, Juvonen sanoo.
– Olen ollut mukana tammikuussa lukuisissa toritapahtumissa ympäri Suomen. Suomalaisten kannat ovat tulleet tutuiksi myös ns. kenttätyössä, jota pidän tärkeimpänä viestin tuojana kaikille päättäjille. Nämä gallupin ja EVA:n tiedot eivät siis hämmästytä. Mars kentälle kaikki, suomalaisten ajatuksia on kuultava.
Hallitukselta miljoonia laittomasti maassa oleville
Juvonen kertoo, että laittomasti maassa oleskeleville eli niille, joille ei ole valitusprosessien jälkeenkään myönnetty oleskelulupaa, annettavat sosiaalipalvelut nousevat esiin kansalaisia tavatessa.
Hallitus myönsi tämän vuoden budjettiin 5,3 miljoonaa euroa juuri näihin palveluihin.
– Tällä vetovoimatekijällä laittomasti maassa olevat pysyvät maassamme ja me maksamme heidän majoituksen, ruuan ja lääkkeet. Haluavatko suomalaiset oikeasti tätä? Juvonen kysyy.
– Olen ollut leipäjonoissa avustamassa ja menossa sellaiseen myös perjantaina. Suomalaisten ahdinko, köyhyys ja hätä on lisääntynyt entisestään. Samalla hallitus leikkasi tukea mm. avustusjärjestöiltä, jotka jakavat köyhille ruokaa. Suomalaisten leipäjonoista leikattiin, se on hävytöntä. Luojan kiitos kaupat tukevat lahjoituksin toimintaa, Juvonen sanoo.
Vetovoimatekijät poistettava
Perussuomalaiset vastustivat laittomasti maassa oleville myönnettävien sosiaalipalvelujen kustannusten siirtoa sosiaali- ja terveysvaliokunnassa valtion piikkiin. He myös vaativat selvitystä muiden EU- ja Pohjoismaiden käytännöistä, mutta tietoa oli saatavissa hyvin nihkeästi.
– Esitimme neljä tiukkaa lausumaa lakiin, jolla paperittomien sosiaalipalvelut siirrettiin valtion piikkiin eli meidän kaikkien maksettaviksi: vaadimme, että paperittomat rekisteröidään, jotta viranomaiset kunnissa ja Kelassa tietävät, ketkä hakevat palvelut, kuinka kauan he käyttävät palveluja ja mihin päin Suomea paperittomat liikkuvat, Juvonen kertoo.
– Vaadimme kustannusten seurantaa, vetovoimatekijöiden sijaan maasta poistumisen kannustusta ja tietoa muiden maiden käytännöistä paperittomien ja laittomasti maassa oleskelevien sosiaalipalveluista.
Suomalaiset jääneet altavastaajiksi
Juvonen tietää, että monet suomalaiset kokevat jäävänsä omassa maassaan altavastaajiksi.
– Ihmiset elävät tiukoilla. Suomessa on monenlaista hätää. Henkilökohtaiset tarinat ihmisiltä koskettavat. Monet eivät kuitenkaan jaksa vaatia itselleen mitään. Erityisesti pienellä eläkkeellä sinnittelevät nousevat tällaisena ryhmänä esiin, tosin hyvin nöyrinä ja hiljaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Vetovoimatekijät alas – laittomasti maassa olevat rekisteröitävä ja saatava pois maasta

PS esitti eduskunnassa paperittomien rekisteröintiä – Kela myöntää, ettei paperittomia tilastoida

Eduskunta hyväksyi sosiaalihuollon laittomasti maassa oleville – PS: Vaarallinen päätös taloudellisesti ja turvallisuuden kannalta

Laittomasti maassa olevien määrä uhkaa paisua keväällä – Halla-aho: Kehitys sama kuin Ruotsissa, kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet otettava säilöön

Helsingin tauti tarttui Espooseen – Vihreiltä valtuustoaloite paperittomien terveydenhuollosta

Rantanen: Laittomasti maassa olevien hätämajoitukseen myönnetyt rahat olisivat kuuluneet Hurstin ruoka-avulle – ”Nälkä ei odota”

PS laittomasti maassa olevien sote-palveluista: Kansa on oikeassa, mutta päättäjät eivät suostu kuuntelemaan
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.
Uusimmat

Strandman: Vasemmistoliitto lupaa, mutta kuka maksaa?

Tavio EU:ssa: Kauppataseen alijäämään Kiinan kanssa puututtava
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää










