

LEHTIKUVA
Juvonen: Valtuustojen hätäkokous kannatettava – ”Sote- ja maakuntauudistusta ei saa tehdä säkki päässä”
Espoon kaupunginvaltuutettu ja perussuomalaisen valtuustoryhmän 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Arja Juvonen kannattaa Vantaan kaupunginvaltuuston puheenjohtajan, kansanedustaja Antti Lindtmanin (sd.) esitystä pääkaupunkiseudun valtuustojen yhteisestä hätäkokouksesta.
– On ensiarvoisen tärkeää, että sote- ja maakuntauudistukseen liittyvät kuntien kannat kuullaan, mutta niistä käydään myös aluepoliittista keskustelua tietoa ja ajatuksia jakaen. Sote- ja maakuntauudistuksesta tulisi laatia myös kaikki mahdolliset riskianalyysit ja nyt tulee myös kysyä, että onko ne tehty.
– Nämäkin asiat olisi hyvä käsitellä laajalla rintamalla. Kuntien yhtenäisyys ja kuuleminen on nyt tärkeää ja yhteistyön merkitys suuri. Yhtenäisyydessä on voimamme ja on hyvä ottaa kantaa asioihin laaja-alaisesti, Juvonen sanoo.
Ministeriön kerrottava myös uudistuksen riskeistä
Juvosen mielestä kuntien yhteisessä valtuustossa tulisi esitellä muun muassa kuntien tunnusluvut alueittain sekä sote- ja maakuntauudistuksen ja valinnanvapaus lainsäädännön tämänhetkinen sisältö.
– Ministeriön tehtävä on kertoa uudistuksen vaikutukset ja tavoitteet, mutta myös riskit kuntapäättäjille. Uudistuksen kustannuskehityksen pysyminen suunnitellussa, kuntalaisten yhdenvertainen hoitoon pääsy, palvelujen paraneminen ja hoitoon pääsyn nopeutuminen, ovat asioita, joihin ei voi uskoa ilman uskottavia laskelmia, Juvonen sanoo.
– Teemme valtavaa uudistusta, mutta sitä ei saa tehdä säkki päässä. Muuten voi käydä niin, että sitä saa mitä tilaa ja pakotettuna ajaa puuhun.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eerola sotesta: Maakunnat pulassa – valinnanvapaus kasvattaa kustannuksia

Helsingin perussuomalaiset maakuntavaltuutetut pitävät esitettyä maakuntamallia vahingollisena pääkaupunkiseudulle

Riikka Purra sote-raportissa: Pahimmat ongelmat ovat verorahojen valuminen suuryrityksille, painopisteen siirtyminen ”nuhapoleille” sekä ali- ja ylihoito

PS-Naiset: Älkää antako ”valinnanvapauden” hämätä – ”Syrjäseuduille tai edes pienempiin kaupunkeihin ei uusia palveluita synny”

Juvonen: Hallitus tarjoaa lakiesityksessä ”pikavippiä” tulevien maakuntien taloudelliseen ahdinkoon

Sote-pomo tylyttää henkilökuntaa – pääluottamusmies: ”Epäluottamuslause heille, joiden palkka on pieni mutta vastuu suuri”

Helsingin valtuusto antoi huutia sotelle – Halla-aho: ”Harva kai kehtaa vakavalla naamalla kehua. Nykytilan säilyttäminen parempi vaihtoehto kuin uudistuksen toteuttaminen”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Euroopan keskuspankki ajaa digieuroa kysymättä kansalaisilta
Euroopan keskuspankki vie digieuroa kohti käyttöönottoa ilman kansalaisten mandaattia. Kriitikot – mukaan lukien neljätoista Euroopan suurpankkia – varoittavat seurantainfrastruktuurista, jota mikään laki ei pysty pysyvästi rajaamaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













