

LEHTIKUVA
Juvonen: Verohallinnon asiakaspalvelu kuntoon ja puhelinpalvelu maksuttomaksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen vaatii kirjallisessa kysymyksessään hallitusta parantamaan verohallinnon asiakaspalvelua ja poistamaan verottajan puhelinpalvelun maksullisuuden.
Verohallinnon asiakaspalvelu ei täytä lain edellyttämiä vaatimuksia, totesi eduskunnan apulaisoikeusasiamies Maija Sakslin tuoreessa ratkaisussaan (Iltasanomat 12.12.2019). Kantelun tehnyt henkilö oli yrittänyt selvittää tätinsä perikuntaan liittyviä ennakkoveroasioita siinä kuitenkaan onnistumatta.
Verottajan asiointipalveluissa oli ollut noin 30 asiakasta, mutta heitä palvelleita virkailijoita vain kaksi. Jonossa olleet vanhukset olivat jääneet myös ilman istumapaikkaa. Myöskään verottajan puhelinpalvelut eivät olleet toimineet. Puhelinpalveluun soittaminen on myös verottajalla maksullista eli vaikka vain jonottaa asiakaspalveluun, kertyy sitä soittajalle maksettavaa.
Hidasta palvelua, verotuspäätöksissä virheitä
Verohallinto tiedotti (8.8.2019), että sen lähettämissä verotuspäätöksissä on havaittu väärille vastaanottajalle osoitettuja tietoja (Vero.fi 8.8.2019). 11.12.2019 uutisoitiin, että tulorekisterin sivuilla oli ohjeistus, jossa oli vakava virhe. Keinotekoisten henkilö- ja palkkatietojen sijaan ohje käytti 384 ihmisen oikeita tietoja (Tivi.fi 11.12.2019).
– Kansalaiset joutuvat asioimaan verottajan luona usein. Palvelupisteissä on liian vähän henkilöstöä ja verotuspäätöksissä on virheitä. Verotuksen oikaisuvaatimuksen käsittely kestää kohtuuttoman pitkään, jopa 12 kuukautta. Verot on kuitenkin maksettava ajallaan, vaikka ne olisikin virheellisesti määritelty. Ennakkoverot ja kiinteistöverot on maksettava, ja usein kyse on isoista rahasummista, muistuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen.
– On kohtuutonta, että tunnolliset kansalaiset joutuvat verottajalla asioidessaan odottamisen putkeen. Erityisesti ikäihmisten kohdalla tilanne on kohtuuton. Sama on veroihin liittyvien oikaisuja kanssa. Käsittelyajat ovat kohtuuttomia, jopa vuoden mittaisia. Erittäin kohtuuttomana on pidettävä verottajan puhelinpalvelua, johon pelkkä jonottaminen on maksullista. Ei ole yhtään ihme, että kansalaiset ovat tyytymättömiä verottajan palveluihin.
Verottajan palveltava paremmin asiakkaitaan
Kiinteistöveroihin liittyviä asioita ei ole voinut hoitaa Omaverossa sähköisesti, mutta siihen on tullut muutos.
– Se on hyvä asia. Kokonaisvaltaisesti kuitenkin on todettava, että verottajan on kyettävä palvelemaan paremmin asiakkaitaan, sillä veronmaksajat ovat yhteiskunnan avainasiakkaita. He pitävät yhteiskunnan pyörät pyörimässä. Kansalaisilta on tullut myös palautetta siitä, että he ovat saaneet asiakaspalvelusta virheellistä neuvontaa verotukseensa liittyen. Tiedonsaannissa on ollut siis vakavia puutteita, joista vastuun kantaa kuitenkin itse asiakas.
– Mitä hallitus aikoo tehdä, jotta verottajan palvelut ja asiakkaan kohtaaminen paranevat tuntuvasti, miksi verottajan puhelinpalveluun jonottaminen on maksullista ja aikooko hallitus poistaa tämän käytännön, miten hallitus aikoo parantaa verotoimistossa tapahtuvan asiakaspalvelun osaamista ja laatua, miten vastuukysymykset ratkaistaan, mikäli asiakas on saanut palvelusta väärää tietoa tai ohjeistusta veroasioidensa hoitamisessa, miten hallitus aikoo parantaa Verohallinnon palveluja apulaisoikeusasiamiehen ratkaisun myötä ja miten hallitus aikoo parantaa Verohallinnon asiakkaiden tietoturvan toteutumista? Juvonen luettelee kirjallisessa kysymyksessään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset valtion talousarviosta: Kylmää kyytiä luvassa – kokonaisveroaste nousee, velka kasvaa ja työttömyys lisääntyy

Hallitus myy valtion omaisuutta ja kiristää suomalaisten verotusta – rahoittaa Etiopian vaaleja ja Nairobin huippukokousta

Purra: Olen huolissani tavallisen keskiluokan veronmaksuhalukkuudesta

Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti karsii suomalaisten kannalta haitallisia menoja: ”Jokainen yli kohtuuden kerätty veroeuro on epäluottamuslause kansalaisiamme kohtaan”

Tavio huolissaan pankkipalvelujen saatavuudesta: ”Verkkopalveluilla ei pidä kokonaan korvata perinteistä asiakaspalvelua”
Viikon suosituimmat

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.
Uusimmat

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?

Vaalivallankumous sai Unkarin talouden nousukiitoon
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









