Kansa lyttäsi hallituksen MTV3:n kyselyssä

15.04.2013 |13:48

Kaksi kolmesta vastaajasta on sitä mieltä, että hallitus on onnistunut päätöksenteossaan huonosti. MTV3 uutiset kertoi kyselynsä tuloksista sunnuntaina.

Huonon arvosanan saavat niin ikään hallituksen keskeiset ministerit, pääministeri Jyrki Katainen ja valtiovarainministeri Jutta Urpilainen. Noin kaksi kolmesta vastaajasta arvioi Kataisen ja Urpilaisen onnistuneen melko tai erittäin huonosti.

Hallituksen päätöksentekokykyä mitattiin kysymyksellä, jossa viitattiin kehysriihen osinkoveropäätöksiin, joita hallitus joutui korjaamaan, kun hallituksen sisällä syntyi eripuraa päätösten vaikutuksista. Varsinkin Vasemmistoliitossa katsottiin, että muutokset osinkoverotuksessa suosivat kohtuuttomasti vauraita omistajayrittäjiä ja toisaalta pörssiyritysten suuromistajia.

Hyvän arvosanan antoi vain 13 prosenttia ja neutraalisti suhtautui 14 prosenttia vastaajista. 61 prosenttia arvioi Kataisen onnistuneen melko tai erittäin huonosti. Hyvän arvosanan antaa vain 17 prosenttia vastaajista. Yhtä kehnot lukemat saa veroasioista vastaava valtiovarainministeri Jutta Urpilainen. 60 prosenttia antaa huonon arvosanan ja 13 hyvän.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

30.04.2025 |12:47
6.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuton kustannukset ovat massiivisia – kansanedustaja Strandman: Suomessa maahanmuuton hintalappu on arviolta 10,5 miljardia euroa vuodessa

02.05.2025 |16:43
7.
Suomen uutiset logo

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan

03.05.2025 |11:05

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää