Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Viikon 8/2016 luetuin

Kansalaisaloite Yle-verosta räjäytti potin jo ensimmäisenä keräyspäivänä

16.02.2016 |09:58

Kansalaisaloite Yle-veron lakkauttamisesta avautui eilen oikeusministeriön ylläpitämässä Kansalaisaloite.fi -palvelussa. Jo ensimmäisen keräyspäivän jälkeen aloitteen on kirjoittanut yli 5 000 suomalaista.

– Yle-veron tarpeellisuudesta on ollut keskustelua jo pitemmän aikaa, mutta se ei ole johtanut mihinkään. Viime aikoina Yleisradion toiminta on saanut poikkeuksellisen voimakasta kritiikkiä – ja täysin perustellusti. Esimerkiksi tyytymättömyys uutisten puolueellisuuteen, sensuuriin, huonoon ohjelmistoon sekä puolueiden epätasa-arvoiseen kohteluun ovat eräitä perusteluita, jotka ovat nousseet esille julkisuudessa. Näin ei voi enää jatkua, vaan asioihin pitää saada muutos, sanoo aloitteen vireillepanija Aleksi Hernesniemi.

Kansalaisaloite Yle-veron lakkauttamisesta on avoinna 6 kuukauden ajan – 15.8.2016 saakka. Mikäli kansalaisaloite ylittää 50 000 kannatusilmoituksen rajan, se siirtyy eduskunnan käsiteltäväksi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille

10.06.2026 |12:10

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää