

Jordi Galvezin ja hänen poikansa Adrian parvekkeella liehuu Katalonian itsenäisyyttä kannattava Estela-lippu. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Katalaanien itsenäisyysjulistus tulossa maanantaina – unionistien pakka täysin sekaisin
KATALONIA | CUP-puolueen kansanedustaja Mireia Boya kertoi Katalonian itsenäisyysjulistuksen tulevan maanantaina. Asiasta kertoi Reuters. Samaan aikaan Espanjan eheyttä puoltavat puolueet ovat keskenään erimielisiä siitä, miten Katalonian kanssa tulisi menetellä. Katalonian aluepresidentti Carles Puigdemont oli aiemmin kertonut BBC:lle itsenäisyysjulistuksen tulevan lähipäivinä.
Espanjan kuningas Felipe VI otti poikkeuksellisesti kantaa Katalonian tilanteeseen televisiopuheessaan. Hän asettui Espanjan hallituksen kannalle. Katalaanit olivat kuitenkin järkyttyneitä siitä, ettei kuningas moittinut lainkaan poliisin toimia viime sunnuntaina. Puigdemont vastasi, että kuningas on tuottanut pettymyksen monille katalaaneille.
Neljällä suurella puolueella neljä eri näkemystä
Espanjan neljä suurinta puoluetta ovat ottaneet esille neljä eri toimintalinjaa. Pääministeri Mariano Rajoyn luotsaama kansanpuolue pitää kiinni siitä, että Katalonian kansanäänestys on laiton. Sosialistipuolue toivoo neuvotteluratkaisua kuitenkin niin, ettei Katalonia irtaantuisi Espanjasta.
Kahden uuden suurpuolueen näkemykset eroavat kuin yö ja päivä toisistaan. Vasemmistolainen Podemos linjaa, että katalaaneille tulisi suoda virallinen kansanäänestys itsenäisyydestä. Keskustaliberaalinen Ciudadanos haluaa puolestaan toimia perustuslain sallimin voimin ja hyllyttää Katalonian kaikki autonomiset vapaudet.
Unionistit ihmettelevätkin jäniksen lailla ajovalojen keilaa. Heidän pakkansa on täysin sekaisin.
Osapuolet ajautumassa erilleen
Politico-lahti kirjoittaa, ettei Rajoyllä ole tässä tilanteessa lainkaan toimintamallia. Lehden mukaan Rajoy on odottanut, että katalaanit luopuisivat uhmakkuudestaan. Näin ei ole kuitenkaan käynyt.
Puigdemontin ja Rajoyn köydenvedossa kumpikaan osapuoli ei voi antaa tuumaakaan periksi. Molempien taustajoukot vaativat jämerää toimintaa. Rajoy tosin epäröi mitätöidä Katalonian oikeudet, koska se vain lisäisi vettä separastien myllyyn. Yhtä lailla poliisivoimien kovat otteet sunnuntain äänestyksen aikana ovat entisestään nostaneet separatistien halua irtaantua Espanjasta.
Osapuolia ei voi oikein kuvata poteroihinsa kaivautuneina. Kyse on pikemminkin nopeasta etäisyyden hausta toiseen osapuoleen. Espanjan laitaoikeistolainen Vox-pienpuolue kertoo saaneensa reippaasti uusia jäseniä lähiaikoina. Se on selkeä merkki Katalonian tilanteen kärjistymisestä.
Madridin parlamentissa istuva Puigdemontin puolueen kansanedustaja kertoo Politicolle, että Puigdemont hakee kansainvälistä sovitteluratkaisua, mutta sellaista ei ole tullut. Itsenäisyysjulistus on hänen mukaansa selviö, jos Madrid ottaa haltuunsa Katalonian alueparlamentin.
Katalaanit ovat osoittaneet valmiutensa uhmakkuuteen
Espanjalaisen El Mundo -lehden toimittaja Lucía Méndez kertoo poliisien otteiden katkaisseen kamelin selän.
– Käsittämätöntä on, ettei keskushallinto ole valmis istumaan neuvottelupöytään, vaikka heidän voimansa ei riitä estämään kansanäänestystä, Méndez ihmettelee.
Méndezin mukaan Rajoyn strategia oli tuomittu epäonnistumaan ennemmin tai myöhemmin.
– Se aika on nyt, Méndez viittaa Rajoyn epäonnistumiseen.
Politiikan professori Ignacio Jurado kertoo, että katalaaneilla on valmiudet saada miljoonat ihmiset kadulle harjoittamaan kansalaistottelemattomuutta.
– Tällaista voimaa ei voi hallita muuten kuin niin kovilla otteilla, ettei kansainvälinen yhteisö voi sellaista hyväksyä, Jurado summaa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kaaos saapui Kataloniaan: mellakkapoliisi pamputtaa täysin sumeilematta rauhanomaisia ihmisiä

Nyt ovat maailman kirjat Kataloniassa sekaisin – keskusvallan poliisi hakkaa palomiehiä pampuilla

Laura Huhtasaari Espanjan kärjistyneestä tilanteesta: ”Väkivallan on loputtava, katalonialaisten on saatava äänestää rauhassa”

Pieneen katalonialaiskylään odotetaan pelättyjä puolisotilaallisia joukkoja – Sakari Linden kuvailee jännittyneitä tunnelmia paikan päältä

Katalonian hallinto julkisti tuloksen: murskaenemmistö äänestäneistä kannattaa itsenäisyyttä

Tavio: Suomen hallituksen asenne häpeällinen Katalonian suhteen

Espanjan pääministeri toiminut puun ja kuoren välissä – taktiset virheet saattavat murentaa maan

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä Katalonian tukena: Suomi levittelee käsiään – ”Häikäilemätöntä tekopyhyyttä”

Tuohtuneet katalaanit nostavat rahojaan ”petturipankeista” – käynnistyykö laajamittainen talletuspako?
Viikon suosituimmat

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä

Päättyykö punavihreä tyrannia Euroopan parlamentissa? – Kansalliskonservatiivit tarjoavat vaihtoehdon taloutta rapauttaneelle vasemmistopolitiikalle
Euroopan parlamentin perinteisten ryhmien kabinettisopimus syrjiä kansalliskonservatiiviset mepit ulos päätöksenteosta saattaa päättyä. Keskustaoikeiston ryhmä EPP on saamassa tarpeekseen uppiniskaisesta punavihreästä blokista. Juopa muodostui kestävyysraportointivelvoitteiden helpottamiseksi tähtäävistä muokkausehdotuksista.
Uusimmat

Oikeusministeriö ehdottaa muutoksia vuokranantajan irtisanomisaikaan

Seppänen: Tukea Lapin keskeisiin hankkeisiin
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












