

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kaukaiset kriisit muuttumassa paikallisiksi – Lähi-idän sotaa käydään nyt ruotsalaisissa luokkahuoneissa
Hallitsemattomaan maahanmuuttoon liittyy ongelmia, jotka tulevat silmille vasta ajan myötä. Erimielisyydet, ennakkoluulot ja vihanpito eivät katoa, vaikka elämän kulissit vaihtuisivat. Hamasin ja Israelin sota on nyt levinnyt ruotsalaiskoulujen luokkahuoneisiin.
”Oppilaiden viha toisia kansoja ja uskontoja vastaan on eräs koululaitoksemme vaikeimmista ongelmista. Erityisen haavoittuvassa asemassa ovat juutalaiset. Oppilaiden viha on usein kiveen hakattu ja mielipiteen muuttaminen on vaikeaa. Osaksi ympäristön painostuksen ja osaksi kotoa perityn asenteen takia. Kun vanhemmat jakavat lastensa ajatusmaailman, heidän kanssaan on turha keskustella lasten käytöksestä”. Näin väittää Linnea Lindqvist Expressenin pääkirjoitussivulla.
Opettajataustainen Lindqvist kuvailee kirjoituksessa tapausta, jonka hän näki ollessaan ala-asteen koululaisten kanssa välitunnilla. Tokaluokkalainen piirsi asvalttiin sinivalkoisen Israelin lipun ja ryhtyi sitten voimakkaasta polkemaan aikaansaannostaan pienillä jaloillaan.
Oppilas puhuteltiin, häiriöilmoitus tehtiin ja vanhempia kontaktoitiin.
”Se oli se mitä asiassa voitiin siinä tilanteessa tehdä. Mutta se ei muuta sitä tosiasiaa, että kahdeksanvuotias on juutalaisvastainen. Ei ole oikein, että lapsi toimii näin. Se oli tietoista ja suunniteltua”, Lindqvist kirjoittaa.
”Konflikti leviää kaikkialle Ruotsiin”
Malmön kaupungin kouluissa ei ole kovinkaan harvinaista, että oppilailla on vahvat siteet Lähi-itään. Siksi kaupungin virkakunnassa on herännyt huoli siitä, että Lähi-idässä meneillään oleva konflikti hyökyisi luokkahuoneisiin ja aiheuttaisi antisemitismiä tai islamofobiaa.
– Monet opettajista ovat pelänneet ottaa asiaa esille. Kyse on vaikeasta tasapainoilusta, sillä yhtäältä konfliktia ei haluta kärjistää ja toisaalta oppilaiden tunteitakaan ei haluta aliarvioida, sanoo lukion lehtori Tilda Malmros Svenska Dagbladetissa.
Opettajien tuen tarve nousi esiin jo Israelin ja palestiinalaisten välisen konfliktin kärjistyessä toukokuussa 2021. Malmön kaupunki vastasi akuuttiin tarpeeseen tuottamalla tuolloin faktoja ja opetusmenetelmiä sisältävän tukimateriaalin.
– Konflikti leviää kaikkialle Ruotsiin ja sitä voi olla vaikea hallita. Siksi tuotimme tämän materiaalin, mutta jokainen opettaja saa itse päättää, miten haluaa sitä käyttää, toteaa Björn Westerström, opettaja ja Malmön kaupungin koulutustoiminnallisen työn esihenkilö.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kaukainen paikallinen ajatusmaailma Björn Westerström Tilda Malmros Linnea Lindqvist vihanpito erimielisyydet ala-aste asenteet hallitsematon maahanmuutto konflikti terroristijärjestö Gaza kriisi Juutalaisvastaisuus islamofobia Lähi-itä Malmö Hamas Antisemitismi Israel Ruotsi koulu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pohjoismaiden maahanmuuttoministerit pääsivät yhteisymmärrykseen laittomasti maassa olevien palautuksista

Husu Hussein tempaisi taas ”yksityishenkilönä” – juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja syytti kirjoitusta antisemitistiseksi

Bild-lehden manifesti herättää reaktioita: ”Olemme olleet liian pitkään naiveja, sokeita ja suvaitsevaisia”

Helsinkiläismoskeijan johtaja uskoo muslimiväestön räjähdysmäiseen kasvuun ja kantaväestön romahdukseen Suomessa: ”Täällä vaan mies miehen kanssa, nainen naisen kanssa”

Muslimit protestoivat seksuaalikasvatusta vastaan Belgiassa – kouluja yritetty polttaa

Hamas käyttää 758 000 litran polttoainevarastoa tunneliverkostoon ja rakettituleen – kieltäytyy auttamasta sairaaloita

Suomen Perustan toiminnanjohtaja tyrmää Hesarin Kuukausiliitteen maahanmuuttoluvut: Maahanmuutolla ei voi ratkaista ikärakennemuutoksen aiheuttamaa kestävyysvajetta

Anne Frankin päiväkoti haluaa vaihtaa nimensä Saksassa – maahanmuuttajavanhemmat valittaneet

Moderaattipoliitikon tunnustus: Maahanmuuttajien kotouttamisyritykset perustuvat höttöisille unelmille sekä suoraan valheeseen
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













