

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Keskusta yrittää säilyttää lakkautettavan vastaanottokeskuksen – Simula: ”Härski temppu aluepolitiikan varjolla”
Pudasjärvellä kohistaan jälleen vastaanottokeskuksen ympärillä. Maahanmuuttovirasto haluaa lakkauttaa vastaanottokeskuksen, koska turvapaikanhakijoiden määrä on romahtanut eikä tarvetta kyseiselle keskukselle enää ole.
Kulisseissa keskusta pyrkii kuitenkin aluepolitiikan varjolla säilyttämään vastaanottokeskuksen rahan kiilto silmissä.
– Keskustalainen johto Pudasjärvellä ei kuuntele asukkaitaan. Vuosi sitten tehtiin jopa puoluerajat ylittävä kuntalaisaloite, jossa vaadittiin vastaanottokeskuksen lakkauttamista. Nyt Migriltä on tullut vahva viesti keskuksen tarpeettomuudesta, mutta keskusta tekee kaikkensa pitääkseen valtiolta saamansa vuokratulot ja työpaikat Pudasjärvellä, lukuisia huolestuneita yhteydenottoja saanut perussuomalainen kansanedustaja Jenna Simula paheksuu.
Keskusta huolissaan valikoiduista työpaikoista
Vastaanottokeskus työllistää yhteensä 12 henkilöä. Simula ihmettelee, mikseivät keskustalaiset ole huolissaan turvealan työpaikkojen katoamisesta ja käytä energiaansa esimerkiksi niiden työpaikkojen turvaamiseksi alan muuttuessa nopeasti. Turvealan hiipuminen kun tulee näkymään oletettavasti myös Pudasjärvellä
– Turvealalta häviää arvioiden mukaan lähes 2000 työpaikkaa seuraavan viiden vuoden aikana. Näiden työpaikkojen kohtalo ei tunnu keskustaa kiinnostavan, vaan silmissä heijastelee helpon rahan kiilto, Simula sanoo.
Turvapaikanhakijoilla tehty rahaa
Vastaanottokeskuksen lakkauttaminen poistaisi Simulan mukaan turvapaikanhakijoista aiheutuvat ongelmat ja turvallisuusriskit, ja pakottaisi Pudasjärven päättäjät etsimään aidosti työllistäviä toimia ja elinvoimatekijöitä.
– Nyt on menty pitkään sieltä mistä aita on matalin – tehty rahaa turvapaikanhakijoilla. Lisäksi erilaisilla maahanmuuttajiin liittyvillä valtion ja EU-tasoisilla hankkeilla on pumpattu vielä lisää rahaa Pudasjärvelle, Simula huomauttaa.
Sopii vihervasemmiston arvoille
Simula peräänkuuluttaa aitoa dialogia keskustaenemmistöisen kaupunginhallituksen ja Pudasjärven asukkaiden välillä. Asiasta saamiensa viestien perusteella keskustan härski yritys ei saa kannatusta kuntalaisten keskuudessa.
– Aluepolitiikan varjolla keskusta pyrkii pitämään turvapaikkabisneksen Pudasjärvellä kynsin ja hampain. Tämä tietysti sopii vihervasemmistolaisen hallituksen arvoille, Simula summaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turveala Pudasjärvi raha työpaikat vihervasemmisto vastaanottokeskus Maahanmuuttovirasto Turvapaikanhakijat Jenna Simula perussuomalaiset Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: ”Meillä on mahdollisuus ja varaa hyvinvointivaltioon – kunhan se pidetään rajattuna eikä kaikille avoimena”

Kreikan saarilla mielenosoituksia täyttyvien vastaanottokeskusten aiheuttamien ongelmien vuoksi

Meri: Miten piikki voi olla auki jopa 100 000 turvapaikanhakijan saapumiseen, kun Suomi elää jo valmiiksi velkarahalla?

Turvapaikkabisnes kannattaa – Luona Oy:n toimitusjohtajalle 137 000 euron palkankorotus

SPR ja vokkijohtaja husasivat veronmaksajien rahoja: Evitskogin vastaanottokeskus ylitti budjettinsa miljoonilla

Perussuomalaiset kansanedustajat Savo-Karjalassa: Puolityhjät vastaanottokeskukset suljettava
Viikon suosituimmat

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

STT myöntää pitkin hampain oman uutisointinsa ongelmat – Garedew: ”Median Israel-valheita alkaa paljastua yhä enemmän”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii STT:tä ja muuta valtamediaa virheellisestä Israel-uutisoinnista ja muistuttaa, että BBC:n omat selvitykset ovat jo paljastaneet vakavia ongelmia Gazaa koskevissa jutuissa. Garedew vaatii, että media korjaa virheensä yhtä näkyvästi kuin se levitti perusteettomia väitteitä.

Päivän Pointti: Media lyttää nyt härskisti nuoria naisurheilijoita – Iltalehdeltä pöksähti setämiesluokan läksytys squash-pelaaja Emilia Soinille

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää














