Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kreikan saarilla mielenosoituksia täyttyvien vastaanottokeskusten aiheuttamien ongelmien vuoksi

24.01.2020 |11:51

Pohjoisen Egeanmeren suurimmilla saarilla protestoitiin saarten vastaanottokeskusten tilaa vastaan, kertoo kreikkalainen sanomalehti Kathimerini. Mielenosoittajat vaativat nopeaa ratkaisua keskusten ylikansoitukseen.

Pohjoisen Egeanmeren kuvernööri ja kolmen suurimman saaren pormestarit vetosivat pääministeri Kyriakos Mitsotakisiin tilanteen purkamiseksi. Käytännössä tämä tarkoittaa tuhansien turvapaikanhakijoiden siirtämistä mantereen puolelle.

”Haluamme saaremme takaisin!”

Protesteihin liittyi myös lakkoja. Kolmen suurimman saaren paikallishallinnot ja liikkeenharjoittajat aloittivat keskiviikkona lakon. Lesboksen saarella seitsemän tuhatta ihmistä osallistui mielenilmaukseen. Saarella asuu on noin 86 000 kreikkalaista.

Lesbosin, Chiosin ja Samosin saarilla asuu yhteensä noin 171 000 asukasta. Pelkästään viime vuonna näille saarille saapui YK:n pakolaisjärjestön mukaan yli 45 000 turvapaikanhakijaa.

Mielenosoittajat varustautuivat iskulauseella: ”Haluamme saaremme takaisin!”

Saarten vastaanottokeskuksissa on niiden kapasiteettiin nähden liikaa turvapaikanhakijoita. Esimerkiksi Morian leirissä turvapaikanhakijoita on viisinkertainen määrä keskuksen vastaanottomäärään nähden.

Protestit jatkuivat myös torstaina.

Suunnitteilla suljettuja palautusleirejä

Saarten johdon delegaatio ei päässyt täyteen yhteisymmärrykseen Kreikan hallituksen kanssa vastaanottokeskusten tilanteesta. Osapuolten välillä oli yhteinen näkemys suljettujen palautusleirien tarpeesta. Sen sijaan tällaisten leirien kapasiteetti ja toiminta jäivät sopimatta.

Kreikan hallitus lupasi jo viime vuonna purkaa saarten vastaanottoleirit ja perustaa tilalle palautuskeskukset. Paikallishallinto pelkää, että vanhoja leirejä ei kuitenkaan saada purettua.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
8.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
9.
Suomen uutiset logo

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”

04.07.2025 |08:38
10.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää