

LEHTIKUVA
Tietotoimisto: Kreikka palauttaa pakolaisia Turkkiin maarajan kautta
Turkin rajavartiosto on pidättänyt tuhansia ihmisiä maan Kreikan ja Bulgarian vastaisilla rajoilla, kertoo paikallinen uutistoimisto. Turkin viranomaisten mukaan Kreikka rikkoo kolmea keskeistä ihmisoikeussopimusta lähettäessään turvapaikanhakijoita takaisin Turkkiin.
Uutistoimisto Anadolu perustaa kirjoituksensa lähteisiin Edirnen rajakaupungissa, aivan Kreikan ja Bulgarian kupeessa. Turkin rajavartiosto on pidättänyt alueella viikon aikana lähes 2 500 maassa laittomasti oleskelevaa henkilöä.
Turkista tullaan edelleen Eurooppaan
Ihmisvirta Kreikkaan on yhä voimissaan, sillä Turkin viranomaiset kertovat pidättäneensä viikossa 1 000 laitonta siirtolaista pelkästään maan rannikolla, suomalaisillekin tutuissa Antalyassa, Bodrumissa ja Izmirissä. Turkki on edelleen keskeisin kulkureitti ihmisille, jotka haluavat aloittaa uuden elämän Euroopassa.
Myös Syyriaan rajoittuvilla seuduilla on vilkasta. Huolimatta alueella jatkuvista sotatoimista, rajaviranomaiset ovat pidättäneet satoja Turkkiin pyrkiviä ihmisiä. Laittomasti maahan pyrkivät edustivat viikon aikana 21 eri kansallisuutta.
Kansalaisuuksien kirjo
Tulijoita on ollut Pakistanista, Syyriasta, Kongosta, Irakista, Iranista, Afganistanista, Marokosta, Egyptistä, Bangladeshista, Somaliasta, Jemenistä, Palestiinasta, Malista, Gabonista, Senegalista, Burundista, Angolasta, Kamerunista, Libyasta, Libanonista ja Etelä-Afrikasta. Tulijoiden kansallisuuksista voisi äkkiseltään päätellä, että heidän joukossaan on muitakin, kuin Syyrian sodan takia liikkeelle lähteneitä.
Turkin aina sanavalmis sisäministeri Suleyman Soylu raportoi äskettäin, että maahan on tullut vuoden 2019 aikana 373 500 laitonta rajanylittäjää. Viimeisen kolmen vuoden aikana Turkki on palauttanut lähtömaihinsa ministerin mukaan lähes 172 000 henkilöä, pääasiassa Pakistanin kansalaisia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kreikka muutti turvapaikkalakejaan – kansalaiset estivät maihinnousun Kosilla

Junnila onnittelee Kreikkaa turvapaikkajärjestelmänsä uudistamisesta: ”Lihapatojen perässä tulleet onnenonkijat lähetetään takaisin”

Turkki aloitti Isis-vankien kotiutukset

Ronkainen Erdoganin uhkauksesta lähettää pakolaiset Eurooppaan: ”Suomella pahin mahdollinen hallitus, pahimpaan mahdolliseen aikaan”

Rinteen hallitus valmistautuu uuden siirtolaisaallon vastaanottamiseen – Tavio: Seuraavassa siirtolaiskriisissä rajat kiinni

Kreikan saarilla mielenosoituksia täyttyvien vastaanottokeskusten aiheuttamien ongelmien vuoksi

Kreikka rakentaa kelluvia esteitä Egeanmerelle laittomien siirtolaisten kulun estämiseksi

YK varoittaa taas uudesta kriisistä: 700 000 pakolaista yrittää Turkkiin

Kreikkalaisella saarella tunteet kuumenevat – nyt protestoivat turvapaikanhakijat
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää