

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kiinassa et voi kohta ostaa kännykkää antamatta skannata kasvojasi
Kiinassa astuu joulukuun alussa voimaan laki, joka vaatii kaikkia älypuhelimen ostajia skannaamaan kasvonsa viralliseen kasvojentunnistustietokantaan. Ministeriön mukaan lain tavoitteena on estää nettipetoksia, jotka ovat olleet kasvussa.
Kasvojentunnistukselle löytyy kuitenkin myös paljon käyttöä kansalaisten valvonnassa. Siksi kaikkien kiinalaisten kasvot halutaan tallentaa valtion tietokantaan.
Uusi laki vaikuttaa kaikkiin Kiinan yhteensä 850 miljoonaan internetin käyttäjään. Laki kieltää myös ihmisiä vaihtamasta kännykkänumeroaan, kertoo Venturebeat-sivusto.
Rikolliset ja mielenosoittajat nalkkiin
Kiina on keräämässä kansalaisistaan maailman kattavinta kasvojentunnistustietokantaa. Tavoitteena on, että kuka tahansa Kiinan 1,3 miljardista asukkaasta pystyttäisiin tunnistamaan muutamassa sekunnissa.
Kiinassa on käytetty kasvojentunnistusta rikollisten tunnistamiseen jo pitkään. Taivaallisen rauhan aukion valvontakamerat yhdistettiin poliisin tietokantoihin jo vuonna 2003. Äskettäin Kiina kielsi Hongkongin mielenosoittajia käyttämästä hengityssuojaimia tai muita naamioita tai maalaamasta kasvojaan valvontakameroiden erehdyttämiseksi.
Eurooppa seuraa perässä
Myös joissakin Euroopan maissa puhelimen tai kännykkäliittymän ostajaa vaaditaan todistamaan henkilöllisyytensä. Tällaisia lakeja on voimassa esimerkiksi Saksassa ja Ranskassa, mutta kasvojen skannausta ei niissä vielä toistaiseksi vaadita.
Suomen Uutiset kertoi hiljattain, että Kööpenhaminan poliisi haluaa lisätä kasvojentunnistuksen valvontakameroihinsa. Maahanmuuttokriittinen Tanskan kansanpuolue kannattaa uudistusta. Tosiajassa tapahtuvaa, jatkuvaa kasvojentunnistusta on kokeiltu esimerkiksi Britanniassa.
Hymyilemällä voi myös maksaa
Kasvojentunnistuksen käyttö ei kuitenkaan Kiinassa liity pelkästään haluun valvoa kansalaisia tiukemmin. Kasvojen skannaamista valtion tietokantaan perustellaan sillä, että kasvojentunnistusta halutaan Kiinassa soveltaa maksamiseen.
Verkkokauppa Alibaba on ottanut käyttöön Smile-to-Pay -järjestelmän, jossa asiakkaat voivat maksaa ostoksensa lähes pelkästään kasvojentunnistuksella. Huoneistohotellifirma Xiaozhu puolestaan käyttää kasvojentunnistukseen perustuvia lukkoja huoneistojensa ovissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Puolueellista ja pieleen – kasvontunnistus kiinnostaa silti valtaeliittiä

Pääkirjoitus: Kameravalvonnan tarkoitus ei ole vähentää ylinopeutta, vaan autoja

Tanska rakentaa elektronisen muurin Ruotsin vastaiselle rajalle

Ruotsidemokraatit haluavat Malmön kouluihin valvontakamerat – listalla myös huivikielto
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.