

LEHTIKUVA
Koirat haukkuvat, karavaani kulkee – kohu ruotsidemokraattien ”trollitehtaasta” ei ole vaikuttanut puolueen suosioon
Ruotsin poliittista kenttää on eurovaalien alla ravistellut kohu ruotsidemokraattien anonyymeistä sometileistä. ”Trollitehtaaksi” nimitetty toiminta on saanut erityisesti vihervasemmiston sylkemään sappea pyhässä sodassaan kansallismielistä politiikkaa vastaan. Ruotsidemokraattien suosioon kohu ei ole vaikuttanut ja puolue on matkalla kohti historiansa parasta tulosta eurovaaleissa.
Kaikki alkoi siitä, kun TV4:n Kalla fakta -ohjelman toimittaja soluttautui ruotsidemokraattien viestintäosastolle töihin ja viestitti puolueen käyttävän sanomansa levittämiseen tekaistuja sometilejä Riks-uutistoimiston myötävaikutuksella.
Tv-ohjelmat ajettiin ulos sopivasti juuri ennen Ruotsin eurovaalien ennakkoäänestyksen alkamista 22. toukokuuta. MTV Katsomosta jaksot löytyvät tiistaista 28.5. alkaen.
Sekalaista sisältöä
Tikun nokkaan nostettuja tilejä on parikymmentä, kaikkiaan tilejä lienee viitisenkymmentä. Viestit sisältävät pilailua, kritiikkiä, huumoriakin sekä poliittisten vastustajien suoraa arvostelua. Myös porvarihallituksen Tidö-puolueet saavat väliin kuulla kunniansa.
Maahanmuuttokritiikissäkin löytyy, samoin ympäristöliikkeen hyveposeerauksella lasketaan hevosenleikkiä. Kalla faktan löytämillä tileillä on yli 200 000 seuraajaa. Näyttökertoja vuoden alusta maaliskuun loppuun on ollut vajaat 30 miljoonaa.
”Ruotsidemokraatit eivät levitä valheita”
Ruotsidemokraatit ovat suhtautuneet kohuun tyynesti. Puoluejohtaja Jimmie Åkesson jyrää Aftonbladetin mielipidekirjoituksessa puolueen poliittiset vastustajat sekä median, ja kyse on puoluejohtajan mukaan ajojahdista.
– Kuten tavallista tämän sorttisten kampanjoiden yhteydessä, on mahdotonta selvittää kaikkia jälkiä, tulkintoja ja näkökulmia, jotka leviävät ja joita levitetään ympäriinsä, Åkesson pohjustaa.
– Ruotsidemokraatit eivät levitä virheellistä tietoa ja ehdottomasti emme tee sitä tahallisesti. Väite pyörittämästämme trollitehtaasta on näin ollen väärä. Piste.
Ruotsidemokraattien suosio muuttumaton
Åkessonin mukaan on syytä epäillä, että paljastusten takana ovat “poliittiset vaikuttimet”. Kalla fakta on aikaisemminkin setvinyt “pakkomielteisesti” ruotsidemokraattien asioita.
– Käytettyään reippaasti resursseja olettamuksiensa vahvistamiseen – mukaan lukien vuoden kestänyt selvitys, salakuvaukset ja soluttautuminen – olisi tietenkin täydellinen fiasko joutua myöntämään, että kaikki olikin rakennettu aktivismin, kostonhalun sekä puhtaiden salaliittoteorioiden varaan.
Kohu ruotsidemokraattien ympärillä ei ole vaikuttanut puolueen suosioon. Vimeisimmän gallupin mukaan ruotsidemokraatit on edelleen Ruotsin toiseksi suosituin puolue muuttumattomalla 19,9 prosentin kannatuksella.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poliittinen kampanja polittisten vastustajien arvostelu pilailu tekaistut sometilit Ruotsin oppositio anonyymit sometilit trollitehdas Eurovaalit 2024 Tidö-puolueet salaliittoteoria Ruotsin porvarihallitus vaikutusviestintä salakuvaus Fake News soluttautuminen Huumori vihervasemmisto Somekohu Jimmie Åkesson Kritiikki Ruotsidemokraatit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU-taloutta on korjattava kestävällä tavalla, ei enää uusilla yhteisvelkapaketeilla – Purra kehottaa kaikkia ottamaan mallia Suomen hallituksen toimista

Tutkimus: 85 % eurooppalaisista haluaa EU:lta enemmän tekoja laitonta siirtolaisuutta vastaan

Perussuomalaiset on kansallismielinen ja isänmaallinen puolue – myös EU:ssa – ”Haluamme suojella Suomea ja suomalaisuutta, huolehtia siitä, että saamme itse päättää asioistamme”

Ruotsidemokraattien kannatus jälleen nousussa – heikosti menneiden eurovaalien tulosta selvitellään
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.
