Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Kokoomus ja demarit haluavat romuttaa kotihoidontuen – Antikainen: Isku suomalaisille lapsiperheille

20.08.2026 |12:01

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää kokoomuksen 19.8. julkistaman esityksen kotihoidontuen poistamisesta. Antikaisen mukaan kokoomus ja demarit ovat nyt löytäneet yhteisen linjan, joka kurittaa suoraan lapsiperheitä. 

Aiemmassa demarien vaihtoehtobudjetissa puolue laski kotihoidontuen leikkausten tuovan 120 miljoonan euron säästöt. Nyt kokoomus on lähtenyt samaan kelkkaan, Sanna Antikainen varoittaa.

Kokoomus romuttaisi koko kotihoidontuen

Kokoomuksen varapuheenjohtaja, sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen esitteli tiistaina puolueen perhevapaamallin, jossa nykymuotoinen kotihoidontuki poistettaisiin ja korvattaisiin 40 lisäpäivällä ansiosidonnaista vanhempainpäivärahaa. Sosiaali- ja terveysministeriön kesäkuisessa selvityksessä esitettiin samaa.

– Kotihoidontuki on jo nyt pieni, mutta se sentään antaa perheelle jonkinlaisen mahdollisuuden valita. Kotihoidontuen hoitoraha on tällä hetkellä yhdestä alle 3-vuotiaasta 377,68 euroa, hoitolisä enintään 202,12 euroa, jokaisesta muusta perheen alle 3-vuotiaasta lapsesta 113,07 euroa ja yli 3-vuotiaasta mutta alle kouluikäisestä lapsesta 72,66 euroa kuukaudessa.

Asiantuntijat varoittavat

Antikainen muistuttaa, että lastenpsykiatrian asiantuntijat ovat toistuvasti korostaneet alle 3-vuotiaan lapsen tarvetta pysyvään ja turvalliseen hoivasuhteeseen. Lastenpsykiatri Jari Sinkkonen ja psykologian emeritaprofessori Liisa Keltikangas-Järvinen ovat toistuvasti kertoneet, ettei alle 3-vuotias tarvitse varhaiskasvatusta ja että paras paikka alle 3-vuotiaalle on koti.

– Valtion tehtävä ei ole päättää, minä kuukautena lapsi on valmis päiväkotiin. Se päätös kuuluu vanhemmille, ja meidän on annettava siihen vanhemmille mahdollisuus, Antikainen sanoo.

Antikainen huomauttaa myös, että kotihoidontuki keventää kuntien varhaiskasvatuksen kuormaa tilanteessa, jossa pula pätevistä varhaiskasvatuksen opettajista on monin paikoin kroonistunut.

– Jos tuhannet alle 3-vuotiaat siirtyvät kertaheitolla päiväkoteihin, kenellä on tilat ja kenellä on henkilöstö? Tähän laskuun vastausta eivät ole kokoomus eivätkä demarit esittäneet.

Perhepolitiikan pitää kannustaa lapsiperheitä

Antikainen puhuu asiasta myös omakohtaisesti. Hän on ollut kotihoidontuella kotona kahden lapsensa kanssa ja odottaa tälläkin hetkellä lasta.

– Se oli koko perheellemme korvaamatonta aikaa. Nyt seuraan huolestuneena, että samaa mahdollisuutta ollaan viemässä seuraavilta pois.

Antikaisen mukaan kyse on myös Suomen tulevaisuudesta. Syntyvyys on ollut pitkään ennätysalhaalla.

– Suomi tarvitsee lisää lapsia. Perhepolitiikan pitää kannustaa nimenomaan suomalaisia perheen perustamiseen. Kotihoidontuen romuttaminen vie väärään suuntaan.

Perussuomalaiset puolustaa kotihoidontukea

Perussuomalaiset haluaa Antikaisen mukaan säilyttää kotihoidontuen ja tulevaisuudessa kehittää sitä mahdollisuuksien mukaan paremmaksi.

– Jos seuraava hallituspohja rakentuu kokoomuksen ja demarien varaan, kotihoidontuki romutetaan. Se on nyt varmaa. Lapsiperheiden kannattaa muistaa tämä ensi keväänä vaaliuurnilla. Vain perussuomalaiset hallituksessa suojelee kotihoidontukea ja haluaa tukea suomalaisia lapsiperheitä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta

14.08.2026 |17:29
4.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
5.
Suomen uutiset logo

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”

14.08.2026 |14:44
6.
Suomen uutiset logo

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”

17.08.2026 |11:19
9.
Suomen uutiset logo

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”

17.08.2026 |09:21

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää