

LEHTIKUVA
Kokoomus ja SDP esittävät aluehallituksen ja -valtuuston puheenjohtajien vuosipalkkioihin merkittävää korotusta Pirkanmaalla – ”Tilanne on sietämätön”
Hallitus linjasi puoliväliriihessä aluevaltuustojen niin sanotusta demokratiarahasta leikkaamisesta, toisin sanoen poliitikkojen palkkioista ja ryhmärahoista hyvinvointialueilla. Poliitikkoja palkkiorahojen pieneneminen ei kuitenkaan miellytä. Koska rahoitus on yleiskatteellista, on hyvinvointialueilla ympäri Suomen päätetty mieluummin leikata terveyspalveluista tai soten henkilökunnasta, jotta poliitikot eivät joutuisi kärsimään pienempien palkkioiden muodossa.
Esimerkiksi Pirkanmaalla leikkauksia demokratiakustannuksiin tuli noin 464 000 euroa. Perussuomalaisten aluevaltuustoryhmä on esittänyt, että säästö toteutettaisiin poistamalla ryhmärahat kokonaan ja leikkaamalla vähän myös palkkioista niin, että sopeutustoimi kohdistuisi kokonaisuudessaan politiikan kustannuksiin. Muut puolueet eivät kuitenkaan ole siihen suostuneet.
– Tällä hetkellä näyttää muilla puolueilla olevan sellainen konsensus, että ne suostuvat leikkaamaan tuhat euroa demokratiarahasta eli maksaisivat itselleen ensi vuonna 4 000 euroa ryhmärahaa per valtuutettu. Kokonaisuudessaan se siis putoaisi 395 000 eurosta 310 000 euroon, kertoo aluevaltuutettu, Perussuomalaisten Pirkanmaan piirin puheenjohtaja Sami Kymäläinen.
Ryhmärahat kokonaan pois, palkkioita laskettava
Tämä tarkoittaa Pirkanmaalla käytännössä sitä, että vaaditut leikkaukset kohdentuvat joko henkilökuntaan irtisanomisten muodossa tai ikäihmisten, vammaisten, lasten tai nuorten palveluihin tai mielenterveyspalveluihin. Koska rahoitus on yleiskatteellista eivätkä muut puolueet suostu leikkaamaan poliitikoilta, kohdennetaan vaaditut leikkaukset tavallisten pirkanmaalaisten palveluihin.
– Olen saanut sellaista informaatiota, että tilanne olisi sama muillakin hyvinvointialueilla – muut puolueet eivät suostu leikkaamaan omia demokratiarahojaan, vaan oikeasti otetaan ne rahat ihmisten palveluista, mikä on mielestäni aivan käsittämätöntä, Kymäläinen päivittelee.
– Lopullinen päätös asiasta tehdään maanantaina 8.12. aluevaltuuston kokouksessa, jossa käsitellään talousarvio. Tulemme esittämään sielläkin, että ryhmärahat poistetaan kokonaan ja palkkioita lasketaan sen verran, että euroakaan ei mene henkilöstön maksettavaksi työpaikkoina eikä myöskään pirkanmaalaisten maksettavaksi niin, että he eivät saa enää palveluja samalla tavalla kuin ennen, koska poliitikot haluavat rahansa.
Muut puolueet pitävät hillotolpistaan kiinni
Kaikkein härskeimpänä Kymäläinen pitää sitä, että kokoomus ja demarit ovat nyt esittämässä aluehallituksen ja aluevaltuuston puheenjohtajien vuosipalkkioihin merkittävää korotusta samaan aikaan kun hallitus on ilmoittanut, että politiikan kustannuksia pitäisi leikata. Nostetaan palkkioita tai ei, lankeaa joka tapauksessa satojen tuhansien eurojen lasku Pirhan työntekijöiden ja Pirkanmaan asukkaiden maksettavaksi, jos muut puolueet eivät tule perussuomalaisten linjalle.
– Siltä nyt vahvasti vaikuttaa, että muut puolueet haluavat pitää omista hillotolpistaan kiinni. Minun henkilökohtainen toiveeni on, että hallitus leikkaa joka vuosi sen saman puoli miljoonaa niin kauan, että paikalliset poliitikot täällä ymmärtävät, että poliitikkojen tehtävä ei millään yhteiskunnan tasolla ole vain omien hillotolppiensa suojelu ja varjelu, vaan myös heidän pitää osallistua näihin talkoisiin.
– Erityisesti täällä Pirkanmaan hyvinvointialueella ei voi olla niin, että poliitikot suojelevat itseään ja omia palkkioitaan ja laskun maksavat alueen asukkaat ja Pirhan työntekijät. Tilanne on sietämätön, Kymäläinen jyrähtää.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hillotolpat ryhmärahat säästötalkoot poliitikkojen palkkiot sote-henkilöstö demokratiaraha aluevaltuustot hyvinvointialueet Sami Kymäläinen Pirkanmaa Terveyspalvelut Puoliväliriihi leikkaukset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Rami Lehtinen teki lakialoitteen ryhmärahan lopettamisesta: ”Tällaisessa taloudellisessa tilanteessa pitää mielestäni kaikkien olla valmiita säästämään”

PS-Nuoriso: Soterahat eivät ole valtuutettuja varten – ”Ryhmäraha joutaisi kokonaisuudessaan romukoppaan”

Lehtinen iloitsee onnistumisista: Forssaan paljon työpaikkoja ja aluevaltuustojen ryhmärahat leikkuriin
Forssan kaupunki ilmoitti torstaina tehneensä esisopimuksen yli 100 hehtaarin maa-alueen kiinteistökaupasta varainhoitoyhtiö Blackstonen rahastojen kanssa. Alueelle on tarkoitus valmistua datakeskus, joka olisi yksi Euroopan suurimmista. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen on iloinen hankkeesta.

Riikka Purra toistaa vetoomuksensa muille puolueille: Luovutaan ryhmärahasta – ”Puolueet saavat jo puoluetukea, jota kyllä riittää tarvittaessa aluevaltuustoryhmillekin”
Perussuomalaiset ovat jo pitkään vedonneet muihin puolueisiin, että nämä suostuisivat luopumaan aluevaltuustoryhmien saamasta ryhmärahasta.
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.















