Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Koponen huolissaan suomalaisten heikentyneestä lukutaidosta: ”Suomalaisista aikuisista joka kymmenes osaa lukea heikosti”

20.04.2023 |10:32

Suomi on ollut lukutaidon kärkimaa, mutta oppilaiden väliset osaamiserot ovat PISA-tutkimuksissa vahvasti eriytyneet. Kansanedustaja Ari Koponen on huolissaan kehityssuunnasta. Yksilöiden väliset erot kielellisissä taidoissa näkyvät jo ensimmäistä luokkaa aloittaessa.

– Suomalaisista aikuisista joka kymmenes osaa lukea heikosti. Maahanmuuttajien kohdalla luku on merkittävästi suurempi, tiivistää perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tutkimustuloksia.

Tällä viikolla vietetään lukuviikkoa. Lukuviikko tarjoaa näkökulmia kirjallisuuteen ja lukemiseen ja innostaa kaikenikäiset kirjojen pariin teemalla ”lukemisen monet muodot”. Lukuviikkoa on juhlittu Suomessa jo yli 40 vuotta.

Kirjojen ostaminen virikesetelillä mahdollistettava

Kirjallisuuden ja lukemisharrastuksen myönteiset vaikutukset hyvinvointiin ja terveyteen ovat kiistattomat. Lukukeskuksen mukaan suomalaiset arvostavat lukemista ja lukutaitoa ja haluaisivat lukea enemmän. Kirjojen lukeminen kehittää lukutaidon lisäksi esimerkiksi keskittymiskykyä ja muistia. Lukemista ja lukutaitoa voi harjoitella kaikenikäisenä, myös aikuisena.

– Suomen kustannusyhdistys, Suomen Kirjailijaliitto, Kirjakauppaliitto sekä Suomen tietokirjailijat ovatkin yhteisesti esittäneet, että kirjojen ostaminen tulisi mahdollistaa virikesetelillä. Olen alan etujärjestöjen ehdotusta halunnut omalla lakialoitteellani tukea, sillä voimassa olevan lainsäädännön puitteissa tämä ei ole mahdollista, paljastaa Koponen.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
6.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
8.
Suomen uutiset logo

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle

12.08.2025 |19:17
9.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?

14.08.2025 |18:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää