

Ruotsissa asuu 800 000 luku- ja kirjoitustaidotonta henkilöä
Lukutaidottomuus ei näy päällepäin. Lähes 13 prosenttia 16–65 vuotiaista Ruotsissa asuvista ei omaa riittävää luku- ja kirjoitustaitoa selvitäkseen arjen vaatimuksista. Erityisen heikossa asemassa ovat ikääntyneenä maahan saapuneet.
Koulukuraattori Gulistan Kavak on kirjoittanut huomiota herättäneen lastenkirjan. Sen nimi on ytimekkäästi ”Äitini ei osaa lukea eikä kirjoittaa”. Kirjassaan Kavak haluaa tuoda esiin piilevän ongelman, joka koskee 800 000 Ruotsissa asuvaa.
Lähes 13 prosenttia 16–65 vuotiaista ei omaa riittävää luku- ja kirjoitustaitoa.
Erityisen pahaksi ongelma on usein muodostunut heille, jotka ovat saapuneet Ruotsiin vasta kypsässä iässä.
-Mitä vanhemmaksi tulet sitä vaikeammaksi käy oppiminen. Jos vielä tulet toisesta maasta, käy uuden kielen oppiminen aina vain vaikeammaksi, Kavak sanoo.
Lukutaidottomuus on näkymätön vamma
Gulistan Kavak varttui Tukholmassa perheessä, jossa kumpikin vanhemmista olivat luku- ja kirjoitustaidottomia. Uutuuskirja on omaelämänkerrallinen ja kertoo siitä, kuin kirjailija itse sai olla auttamassa vanhempiaan mitä moninaisemmissa elämän ja arjen käänteissä.
-Kirja kertoo lapsesta, joka menee äitinsä mukana ruokakauppaan. Siellä lapsi saa häärätä tulkkina, jotta tarvittavat tavarat löytyvät ja kertoa vielä mitä pakkaukset sisältävät, jotta äiti sitten voisi laittaa haluamansa ruoat.
Gulak käyttää termiä analfabeetti, joka tarkoittaa luku- ja kirjoitustaidotonta henkilöä. Hän on käsitellyt aihepiiriä ennenkin, muun muassakirjoittaessaan teoksen ”Luku- ja kirjoitustaidottomuus – näkymätön vamma”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lapsi äidin tulkkina näkymätön vamma omaelämänkerrallinen luku- ja kirjoitustaito on portti yhteiskuntaan aikuisopiskelu kielen oppiminen arjessa selviytyminen ikääntyneet maahanmuuttajat Gulistan Kavak luku- ja kirjoitustaidoton analfabeetti luku- ja kirjoitustaito kansalaisyhteiskunta maahanmuuttajat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Leena Meri: Katujengirikollisuus karkaamassa käsistä – Ruotsi ja Tanska varoittavia esimerkkejä

Peltokangas: Hyssyttelyn ja maton alle lakaisun aika on nyt ohi – maahanmuuttopolitiikkaan mallia Tanskasta

Uusi hallitus kiristää otetta: ”Rikollisilla tulee olemaan Ruotsissa todella kurjaa”

Tätä et ehkä tiennytkään: lenkkimakkara on rasismia!

Maahanmuuttajataustaisilla selkeä yliedustus – rasismi on myös vähemmistöjen välistä

Opettajat pukeutuvat Ruotsin kouluissa jopa luotiliiveihin – rankassa työssä jaksamista auttaa kelpo palkkaus

Koponen ehdottaa virikesetelin käytön laajentamista koskemaan kirjallisuuden ostamista: ”Kirjallisuuden ja lukemisharrastuksen myönteiset vaikutukset hyvinvointiin ja terveyteen ovat kiistattomat”

Koponen huolissaan suomalaisten heikentyneestä lukutaidosta: ”Suomalaisista aikuisista joka kymmenes osaa lukea heikosti”
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









