

LEHTIKUVA
Korona lisäsi kansan kyttäämistä – puhelinsovellukset ja korttelipoliisi ovat Kiinan poliittisen johdon pitkä käsi
Keskusjohtoisella valtiolla on rutkasti mahdollisuuksia ottaa kansalaisten kohtalo omiin käsiinsä. Korttelipoliisi pitää huolen lähiseurannasta ja puhelinsovelluksilla voidaan valvoa kansalaisen liikkeitä laajemminkin. Kiinan tilannetta on tarkkaillut SVT.
Kiinan valtio värväsi teknojätit Alibaban ja Tencentin kehitystöihin heti koronaepidemian alkuvaiheessa. Yritysten tehtävänä oli kehittää applikaatio eli puhelinsovellus, jonka avulla voidaan jäljittää virustartuntojen leviämistä.
Tänään tekniikkaa käytetään myös siihen, että kansalaiset voivat vaadittaessa osoittaa terveydentilansa sitä kysyville.
Koodin väri kertoo sallitut ostokset
Alibaban suosittuun Alipay-maksusovellukseen on kehitetty ominaisuus, joka selvittää paikannuksen avulla, missä kyseinen henkilö tarkalleen ottaen on ja yhdistää paikkatietoon henkilön virallisen terveydentilan.
Sovellus lähettää kysyttäessä puhelimeen vihreän, keltaisen tai punaisen QR-koodin. Vihreä koodi on edellytyksenä sille, että puhelimen haltija voi asioida vaikkapa paikallisilla vihannesmarkkinoilla ja hakea koiraa, käärmettä tahi ankkaa eläintorilta.
Korttelipoliisi tietää kaiken
Kun suuri osa kiinanmaata laitettiin karanteeniin, sulun takuuhenkilöinä häärivät korttelipoliisit. Kyseiset virkailijat ovat joko poliiseja tai armeijataustaista hallinnon luottoväkeä. Heidän hallussaan on tietoa, josta juorulehdet voivat vain unelmoida. Toisaalta he luokittelevat ihmisiä poliittisen luotettavuuden mukaan.
Koronaeristyksen aikana korttelipoliisit pitivät rautaista kuria ja huolehtivat siitä, ettei kukaan poistunut suljetuilta alueilta. Jopa Kiinassa ahterin takana väijyvän virkakunnan ainainen läsnäolo koettiin ahdistavaksi.
Niinpä juuri ennen rajoitusten purkua tallennettiin videoita, joissa oli meneillään railakas nokkapokka korttelivahtien ja alueen asukkaiden välillä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Aasiassa uusia tartuntoja – rajoitustoimet kiristyvät

Korona luo epävarmuutta – diktaattoreiden pallit huojuvat ja alamaailmassa otteet kovenevat

Kiinan talousluvut hurjassa syöksyssä koronaviruksen vuoksi – Italiassa 16 miljoonaa ihmistä karanteenissa
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.
