Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Koronapandemian toinen aalto ravistelee Eurooppaa – Belgian tehohoitopaikat täyttymässä, potilaita kuljetetaan Saksaan

04.11.2020 |14:04

Koronapandemian toinen aalto riehuu Euroopassa. Belgiassa on eniten tartuntoja asukaslukuun nähden. Maan pääkaupunki Brysselin tehohoitopaikat ovat täynnä ja potilaita siirretään helikopterikuljetuksilla Saksaan.

Belgian sairaalakapasiteetin neuvottelukunta kertoi, että maassa on enää 103 tehohoitopaikkaa vapaana. Belgiassa asuu noin 11,5 miljoonaa ihmistä.

Maassa 7 231 ihmistä on sairaalahoidossa koronaoireiden vuoksi – ja heistä 1 302 on tehohoidossa. Uusien tartuntojen kasvu on sentään pysähtynyt.

Belgiaan on määrätty tiukkoja rajoitustoimia marraskuun ajaksi.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
7.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi

12.04.2026 |15:27

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää